هنگامی که شما به یک کشور مهاجرت می کنید، پس از اقامت، یکی از کارهای اصلی شما باز کردن حساب بانکی در یکی از بانکهای آن کشور است. علاوه بر اینکه پول های شما امنیت بیشتری دارند خود شما نیز برای خرید یا پرداخت هزینه های زندگی مانند قبض های برق و گاز . .... راحتتر هستید. در کانادا بانک های زیادی وجود دارد ولی 5 بانک بزرگ و معروف دراین کشور هست که بخش عظیمی از مبادلات اقتصادی و ثروت کشور را در سلطه ی خود قرار داده اند.

پنج بانک بزرگ در کانادا به ترتیب :

بانک رویال کانادا (Royal Bank of Canada):

این بانک بزرگترین بانک کشور کانادا می باشد و جزء بانکهای بدون مرز این کشور محسوب می شود و از اصلی ترین مزیت های آن این است که خدمات خود را به 200 زبان زنده دنیا ارائه می کند . این بانک زمینه این را فراهم کرده که همه کسانی که در کانادا اقامت دارند(به صورت دائم ویا موقت)، بتوانند در این بانک حساب باز کنند و از خدمات آن برای مشتریان بهر مند شوند. در هر صورت دسترسی به امکانات این بانک از طریق حساب بانکی یا کارتهای اعتباری که در اختیار شما می گذارند یکسان است و فقط چیزی که تفاوت دارد در مدت زمان اعتبار حساب می باشد. لازم به ذکر است که اگر اقامت دائم داشته باشید یکی از ویژگی های این بانک برای شما این است که می توانید وام خودرو و یا وام مسکن دریافت کنید و نیازی به سابقه اعتباری ندارید.
این بانک در سال 1864 در هالیفاکس نوا اسکوشیا تاسیس شد در حالی که دفتر مرکزی آن در مونترال، کبک و تورنتو، انتاریو قرار دارد و بیش از 16 میلیون مشتری و 80 هزار کارمند در سراسر جهان دارد.


بانک TD (Toronto-Dominion Bank):

یک شرکت بانکداری و مالی چند ملیتی در کانادا است که در شهر تورنتو در استان انتاریوقرارگرفته است. این بانک معمولا به عنوان TD شناخته می شود و در سال 2017 دومین بانک سرمایه گذاری در کانادا و یکی از 10 بانک برتر در آمریکای شمالی و جزء بیست و ششمین بانک های بزرگ جهان بود.
این بانک و شرکت های تابعه آن دارای بیش از 85،000 کارمند و بیش از 22 میلیون مشتری در سراسر جهان هستند.
این بانک پکیج های مختلفی در اختیار شهروندان و کسانی که در این کشور اقامت دارند میگذارد که در همه انها یک کارت اعتباری رایگان جهت پرداخت های اعتباری در اختیار شما گذاشته می شود.


بانک Scotia (Bank of Nova Scotia):

این بانک سومین بانک بزرگ در کانادا می باشد. این بانک سرویس های خود رابه بیش از 24 میلیون مشتری در 50 کشور در سراسر جهان ارائه میدهد و طیف وسیعی از 

خدمات از جمله بانکداری شخصی و تجاری، مدیریت ثروت، سرمایه گذاری را ارائه می دهد. تعداد کارمندانی که در این بانک مشغول به کار هستند حدود 88،000 نفر میباشد. Scotiabank در سال 1832 در هالیفاکس، نوا اسکوشیا تاسیس شد و در سال 1900، دفاتر اجرایی خود را به تورنتو در انتاریو منتقل کرد.
این بانک حدود 4000 دستگاه ATM در کل کشور برای استفاده عموم گذاشته است.


بانک مونترال (Bank of Montreal):

بانک مونترال قدیمی ترین بانک در کشور کانادا است که مرکز آن در شهر مونترال قرار داردوتجارت خود را با عنوان گروه مالی BMO جهانی کرده است و یک بانک سرمایه گذاری چند ملیتی می باشد.در رتبه چهارمین بانک بزرگ در کانادا و جزء 10 بانک بزرگ در آمریکای شمالی نیز قرار دارد.
اگر در این بانک حساب داشته باشید یک کارت اعتباری( Mastercard ) به شما تعلق میگیرد . علاوه بر آن یک صندوق امانات هم می توانید داشته باشید. چنانچه شما دانشجو باشید یک کارت اعتباری نیز در اختیار شما گذاشته می شود که با آن از تخفیف در خرید های مختلف بهره مند شوید.


بانک تجارت امپریال کانادا (Canadian Imperial Bank of Commerce):

بانک تجارت امپریال کانادا پنجمین بانک بزرگ در کانادا است که معمولا با عنوان CIBC نامیده می شود این بانک در سال 1961 از ادغام دو بانک تجارت و امپریال تشکیل شد.
و این بانک هم مانند بانک TD در تورنتو در استان انتاریو قرار دارد . CIBC بیش از یازده میلیون مشتری و حدود 40،000 کارمند دارد.


انواع حساب های بانکی کانادا

به جز این این پنج بانک بزرگ کانادا که به ( Big Five) معروف هستند یکسری موسسات مالی نیز وجود دارد که همه خدمات مالی را ارائه میدهند و میتوان در آنها انواع حساب های بانکی را افتتاح کرد. برای باز کردن حساب در همه بانک ها و موسسات مالی موجود در کانادا دوعدد کارت شناسایی لازم می باشد هر کدام از این مدارک باشد مورد قبول است :
• ارائه ی مدرک "CIC" شهروندی کانادا (برگه ی لندینگ)
• پاسپورت
• کارت PR (کارت اقامت)
• اجازه ی تحصیل (Study permit) ، (این مورد برای دانش آموزان و دانشجویان است) یا اجازه کار (Work permit)
• کارت بیمه
• گواهینامه معتبر کانادا
ممکن است حساب ها و شرایط افتتاح حساب در استانهای مختلف کشور کانادا متفاوت باشد ولی به طور کلی برای داشتن حساب ، کارت اعتباری، چک، صندوق امانات و بسیاری از خدمات دیگر بانکی مبلغی را باید پرداخت کنید در بیشتر بانک ها برای مشتریان جدید شرایط خاصی وجود دارد که بعضی اوقات بین 3 ماه تا یک سال بعضی از این خدمات را به صورت رایگان ارائه میدهند.

Chequing account:

این نوع حساب را میتوانید در بیشتر بانک های کانادا و موسسات مالی باز کنید. سود بانکی بسیار کمی به موجودی شما تعلق می گیرد و یا در بیشتر مواقع هیچ سودی تعلق نمیگیرد. برای انجام معاملات روزانه و حتی پرداخت صورتحسابهای ماهیانه خود میتوانید از حساب Chequing استفاده کنید .البته این بانکها یک سری محدودیت ها برای تعداد دفعات برداشت پول از حساب را دارند.
در این نوع حساب یک کارت اعتباری برای دسترسی به پول خود توسط دستگاه خود پرداز (ATM) در اختیار شما گذاشته میشود که علاوه بر این در فروشگاه ها نیز برای خرید میتوانید از آن استفاده کنید.
اگر شما این نوع حساب را در بانکها داشته باشید میتوانید دسته چک (Cheque book) درخواست کنید معمولا در مدت زمان دو هفته ای دسته چک به شما تحویل داده می شود و در این مدت شما میتوانید از بانک چک موقت تقاضا کنید .

Saving Account :

باز کردن این حساب نیز در همه بانک ها و موسسات مالی نیز امکان پذیر می باشد . در این نوع حساب سود بانکی به شما تعلق میگیرد ولی مبلغ آن بسیار کم میباشد و بستگی به مبلغی دارد که در حساب خود پس انداز می کنید و اگر سود شما بیشتر از 50 دلار باشد باید مایات آن را پرداخت کنید .در این حساب هم مانند یک حساب جاری می باشد و یک کارت اعتباری در اختیار شما گذاشته میشود که برای تراکنش های روزانه و پرداخت و انتقال وجه می توانید از آن استفاده کنید و بیشتر امکانات مانند حساب Cheque می باشد .

Tax Free Saving Account:

در TFSA حساب بدون پرداخت مالیات و بر اساس پول پس انداز شده در حساب سود دریافتی رشد میکند .برای داشتن این نوع حساب حداقل سن شما باید 18 سال باشد و برای باز کردن حساب میتوانید به بانک ها و موسسات مالی مراجعه کنید در برخی از موارد موسسات مالی سود بیشتری نسبت به بانکها پرداخت میکنند .البته مبلغ این سود بستگی به مبلغی دارد که در بانک ها میگذارید. محدودیت این بانکها در واریز سالیانه پول به حساب می باشد و این مبلغ بر اساس تورم از طرف دولت تعیین می شود . شما میتوانید چند حساب مختلف در بانکها یا موسسات مالی مختلف داشته باشید اما مجموع پولتان نباید از سقف تعیین شده بیشتر باشد.همچنین شما اجازه دارید هر زمان که بخواهید پول را از حساب خود برداشت یا به حساب خود واریز کنید

حساب پس انداز Registered Retirement Saving Plan

این حساب فقط مخصوص کسانی است که در کانادا کار میکنند یا به عبارت دیگر بابت درآمدشان به دولت مالیات پرداخت می کنند.این حساب به صورت کامل تحت نظر دولت فدرال می باشد. حساب RRSP برای بازنشستگی می باشد میزان پول واریزی به این حساب محدود بوده و به درآمد شما بستگی مستقیم دارد و هر ماه مبلغی از حقوق شما کسر و به حساب شما افزوده می شود.در این نوع حساب سود بانکی به شما تعلق میگیرد و نیازی به پرداخت مالیات بابت سود نیست.البته این نکته نیز لازم به ذکر است که تا زمانی که پول شما در حسابتان باشد نیازی به پرداخ مالیات نیست و به محض برداشت پول باید مالیات آن را پرداخت کنید .

حساب پس انداز RESPs

یک نوع حساب پس انداز تحصیلی کودکان است که با تأمین بودجه لازم از سوی دولت کانادا، امکان سرمایه گذاری در تحصیلات تکمیلی برای کودکان زیر 18 سال را فراهم می کند. درواقع این حساب ، والدین را تشویق می کند که از بدو تولد جهت هزینه های تحصیلی آتی فرزندان خود اقدام به این نوع پس انداز سودده کنند و دولت کانادا نیز مبالغی بسته به میزان سرمایه گذاری و میزان درآمد خانواده به حساب هر شخص منظور می کند.
این مبلغ از زمان افتتاح حساب تا 17 سالگی حداکثر 7200 دلار از سوی دولت فدرال و مابقی مشارکت از سوی دولت های استانی کانادا خواهد بود.
زمان برداشت از حساب در سن 18 سالگی کودکان محقق خواهد شد که مطلقاً باید صرف هزینه تحصیلات عالی شود.
اگر به هر دلیلی فرزند از ادامه تحصیل منصرف شد، می توانید با عودت دادن کمک هزینه که از سوی دولت به حساب فرزندتان واریز شده، مابقی مبلغ را از حساب برداشت