بهترین دانشگاه های کانادا

اخیرا وب‌سایت «timeshighereducation» که در زمینه رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان منبع معتبری به شمار می‌رود، آمار مرتبط با رتبه‌بندی دانشگاه‌ها منتشر کرده است. در این میان ۲۷ دانشگاه از کشور کانادا در شمار بهترین دانشگاه های جهان قرار گرفتند.

تحصیل در بهترین دانشگاه های کانادا فرصت دریافت خدمات آموزشی در سطح جهانی و عالی را در اختیار دانشجویان خارجی قرار می‌دهد. هزینه تحصیل در کانادا هم در مقایسه با کشورهای توسعه‌یافتهٔ دیگر نظیر آمریکا نسبتا کمتر است. روند کاری ثبت درخواست برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا، ساده‌تر است و در کنار این‌ها، پس از مهاجرت به کانادا با هدف تحصیل، امکان دائمی کردن اقامت هم وجود خواهد داشت.

در بین دانشگاه های کانادا، دو دانشگاه تورنتو و بریتیش کلمبیا، در شمار بهترین دانشگاه های این کشور به ترتیب رتبه‌های اول و دوم را به خود اختصاص داده‌اند. نتایج سودمند و کاربردی تحقیقات صورت‌گرفته در این دو دانشگاه دلایل اصلی مطرح شدن نام آن‌ها و قابل‌احترام بودن‌شان در دنیای علم و تحقیقات است. بنابراین برای کسانی که با هدف انجام کارهای تحقیقاتی اقدام به دریافت پذیرش تحصیلی کانادا می‌کنند انتخاب‌های ایده‌آلی هستند. مسئلهٔ دیگری که دانشگاه های کانادا به‌خاطر آن شهرت پیدا کرده‌اند، تمایل‌شان به جذب دانشجویان خارجی و همکاری با سازمان‌ها و مؤسسه‌های علمی-تحقیقاتی بین‌المللی است. نظر به این مسئله، تحصیل در کانادا از لحاظ آشنایی با مردمانی با فرهنگ‌ها و عقاید مختلف می‌تواند تجربهٔ ارزشمندی باشد. بر اساس نظرسنجی‌های صورت‌گرفته در میان دانشجویان خارجی مشغول به تحصیل در کانادا، نود درصد آن‌ها از انتخاب‌شان مبنی بر مهاجرت به کانادا برای تحصیل راضی بوده‌اند و ۹۵٪ آن‌ها تحصیل در کانادا را به دیگران هم توصیه کرده‌اند. این مقدمهٔ کوتاه عنوان شد تا درک بهتری از دلایل محبوبیت تحصیل در کانادا در میان دانشجویان خارجی پیدا کنید. در ادامه به موضوع اصلی و معرفی بهترین دانشگاه های کانادا خواهیم پرداخت.

۱. دانشگاه تورنتو

در میان بهترین دانشگاه های کانادا اولین نامی که به چشم می‌خورد دانشگاه تورنتو است. تاریخچه آن به زمانی برمی‌گردد که آمریکا تحت سیطره انگلیسی‌ها بود و هنوز جریان انقلاب و استقلال آمریکایی‌ها به راه نیفتاده بود. کلیسای انگلستان، وظیفه کنترل و نظارت بر این دانشگاه را به عهده داشت. دانشگاه تورنتو نخستین دانشگاهی بود که در ناحیهٔ شمالی کانادا احداث شد. این دانشگاه با الهام گرفتن از دانشگاه‌های مطرح انگلستان ساخته شد و متشکل از تعدادی کالج تخصصی بود. هر کدام از این هفت کالج دانشگاه تورنتو تاریخچه و رسومات منحصربه‌فردی دارد.

دستاوردهای متعددی به نام دانشگاه تورنتو به ثبت رسیده است و در عرصه علمی، به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشتاز شناخته می‌شود. اولین دفتر نشر مقالات علمی در این دانشگاه تأسیس شد. همین طور نخستین دانشکده تخصصی علوم جنگل. به‌علاوه دانشگاه تورنتو اولین دانشگاه در کانادا بود که هزینه‌های اختصاص‌یافته به آن از مرز یک میلیارد دلار کانادا گذشت.

دیگر مسئله‌ای که دانشگاه تورنتو را به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های کانادا زبانزد کرده است، پیشتازی آن در جنبش‌های علمی است. مؤسسهٔ تخصصی نقد ادبی، نظریهٔ ارتباطات، نظریه ان‌پی-کامل در علوم کامپیوتری، درمان با استفاده از سلول‌های بنیادی، کشف انسولین، کشف میکروسکوپ الکترونی، تعدادی از مهم‌ترین دستاوردهای علمی دانشگاه تورنتو هستند.

در محوطه مرکزی دانشگاه تورنتو  تعدادی بنای تاریخی و حیاط‌خلوت وجود دارد که از حیث زیبایی و معماری منحصربه‌فرد هم‌پای بهترین بناهای قارهٔ اروپا قرار هستند. در حال حاضر در این دانشگاه نزدیک به ۷۰۰ مدرک در مقاطع کاردانی و لیسانس، و بیشتر از ۲۰۰ مدرک در مقاطع فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌شود. دانشگاه تورنتو در حوزهٔ پزشکی از بهترین‌های جهان است. پنج نخست‌وزیر کانادایی فارغ‌التحصیل دانشگاه تورنتو بودند. همین طور نویسنده‌های مطرحی چون مایکل اونداتیه و مارگارت اتوود. ده نفر از کسانی هم که افتخار کسب جایزهٔ نوبل را داشتند، یا فارغ‌التحصیل این دانشگاه بوده‌اند یا آنکه در ارتباط نزدیک با آن بودند.

دانشگاه تورنتو، پذیرای دانشجویان خارجی از ۱۶۰ کشور مختلف است. تحصیل در کانادا در این دانشگاه از حیث آشنایی با فرهنگ‌ها و عقاید مختلف هم می‌تواند تجربه‌ای غنی باشد.

رشته‌های موجود در دانشگاه تورنتو

 • شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی؛
 • علوم کامپیوتری؛
 • کشاورزی و جنگل‌داری، تربیت بدنی، زیست‌شناسی؛
 • فیزیولوژی؛
 • مراقبت‌های درمانی: پزشکی و دندان‌پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط؛
 • علوم اجتماعی: جغرافیا، مطالعات ارتباطات و مخابرات،علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه‌شناسی؛
 • اقتصاد و بازرگانی: اقتصاد و اقتصادسنجی، مالی و حسابداری، مدیریت و بازرگانی؛
 • مهندسی و فناوری: مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوافضا، مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی برق و الکترونیک؛
 • آموزش؛
 • علوم انسانی و هنر: باستان‌شناسی، تاریخ، فلسفه و الهیات، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی، هنر، هنرهای کاربردی و طراحی، معماری؛
 • حقوق.

۲. دانشگاه بریتیش کلمبیا

رتبهٔ دوم در میان بهترین دانشگاه های کانادا به قدیمی‌ترین دانشگاه استان بریتیش کلمبیا تعلق دارد. مرکزی جهانی برای آموزش، تحقیق و فراگیری علوم مختلف که به عنوان یکی از بیست دانشگاه برتر جهان هم شناخته می‌شود.

ساختمان‌های اصلی دانشگاه واقع در شهرهای ونکوور و کلونا هستند. دانشجویان خارجی که در ساختمان ونکوور دانشگاه تحصیل می‌کنند، می‌توانند از مناظر زیبای سواحل و کوهستان‌های اطراف آن لذت ببرند. از دیگر زیبایی‌های ساختمان دانشگاه در این شهر می‌توان به باغ‌های زینتی و مرکز هنرهای نمایشی آن اشاره کرد. مرکزی که نام دانشگاه بریتیش کلمبیا را در میان بهترین دانشگاه های کانادا زبانزد کرده است.

این دانشگاه برای کسانی که قصد دریافت بورسیه تحصیلی کانادا را هم دارند ایده‌آل است. مسئولان دانشگاه همه‌ساله مبلغی را برای این منظور اختصاص می‌دهند. برای مثال می‌توان به سیاست‌های دانشگاه برای کمک به دانشجویانی اشاره کرد که کشورشان درگیر جنگ است.

هشت برندهٔ جایزهٔ نوبل، ۷۱ دانشجویی که فرصت تحقیقاتی و کمک‌هزینه برای تحصیل در دانشگاه آکسفورد را به دست آوردند، و ۶۵ مدال‌آور مسابقات المپیک فارغ‌التحصیل همین دانشگاه بوده‌اند.

بزرگترین سیکلوترون یا ذره‌شکن جهان (نوعی وسیله است که به عنوان شتاب‌دهنده ذرات در فیزیک استفاده می‌شود) واقع در آزمایشگاه ملی فیزیک ذرات و فیزیک اتمی کانادا، در دانشگاه بریتیش کلمبیا است.

ساختمان دانشگاه در ونکوور شامل ۱۲ دانشکده می‌شود و هفت دانشکده دیگر واقع در کلونا هستند. دانشگاه بریتیش کلمبیا، در مشارکت با دانشگاه علوم سیاسی پاریس، مدرک مرتبط در مقاطع کاردانی و لیسانس ارائه می‌کند.

سه نخست‌وزیر کانادایی فارغ‌التحصیل همین دانشگاه بوده‌اند. یکی از آن‌ها جاستین ترودو، نخست‌وزیر فعلی کانادا است.

در حال حاضر نزدیک به ۶۵۰۰۰ دانشجوی خارجی از ۱۵۰ کشور مختلف با دریافت پذیرش تحصیلی کانادا این دانشگاه را به عنوان محل تحصیل‌شان انتخاب می‌کنند. دانشجویانی که تنها هدف‌شان ایجاد تغییرات مثبت در جهان است. دیگر وجه تمایز دانشگاه بریتیش کلمبیا در میان بهترین دانشگاه های کانادا مبلغ قابل توجهی است که سالانه در آن صرف کارهای تحقیقاتی می‌شود. مبلغی بالغ بر ۶۰۰ میلیون دلار.
رشته‌های موجود در دانشگاه بریتیش کلمبیا

 • زیست‌شناسی، کشاورزی و جنگل‌داری، تربیت‌بدنی؛
 • علوم انسانی و هنر: باستان‌شناسی، معماری، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی، تاریخ، فلسفه و الهیات، هنر، هنرهای کاربردی و طراحی؛
 • فیزیک و نجوم، شیمی، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی، ریاضیات و آمار؛
 • مراقبت‌های درمانی: پزشکی و دندان‌پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط؛
 • فیزیولوژی؛
 • علوم اجتماعی: مطالعات ارتباطات و مخابرات، جامعه‌شناسی، جغرافیا، علوم سیاسی و بین‌الملل؛
 • مهندسی و فناوری: مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی شیمی، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک و هوافضا؛
 • اقتصاد و بازرگانی: مالی و حسابداری، اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و بازرگانی؛
 • علوم کامپیوتری؛
 • حقوق؛
 • آموزش.

۳. دانشگاه مک گیل

در میان دانشگاه های کانادا در استان کبک، تنها سه دانشگاه انگلیسی‌زبان وجود دارند. دانشگاه مک‌گیل یکی از آن‌ها است.

دانشگاه در سال ۱۸۲۱ ساخته شد. نام آن برگرفته از جیمز مک‌گیل، تاجر اسکاتلندی است که پس از مرگش، وصیت کرد بخشی از سرمایه‌اش صرف ساخت این دانشگاه بشود. ساختمان اصلی آن واقع در مرکز شهر مونترال است. بیشتر ساختمان‌های دانشگاه در محوطهٔ زیبای پارک‌مانند و فضای سبز واقع شده‌اند. خوابگاه دانشجویانی که ترم اول تحصیل در کانادا را در این دانشگاه می‌گذارند هم در همین محوطه‌ها است.

برای ساخت تمامی ساختمان‌های اصلی دانشگاه مک‌گیل از سنگ‌آهک خاکستری‌رنگ استفاده شده است که جلوهٔ زیبایی به آن بخشیده است و از این حیث، در میان دانشگاه های کانادا متمایز شده است.

نخستین دانشکده پزشکی در کانادا در سال ۱۸۲۹ در دانشگاه مک‌گیل احداث شد. امروزه هم دانشجویان رشته‌های مراقبت‌های درمانی و پزشکی در دانشگاه مک‌گیل در سطح جهان حرف‌های زیادی برای گفتن دارند.

مجموعا بیشتر از سی هزار دانشجوی خارجی از ۱۵۰ کشور مختلف دانشگاه مک‌گیل را برای تحصیل در کانادا انتخاب کرده‌اند. بیش از سیصد مدرک در مقاطع مختلف در این دانشگاه ارائه می‌شود. دانشگاه مک‌گیل، در مقایسه با سایر دانشگاه های کانادا سیاست‌های جدی‌تری برای جذب دانشجویان خارجی دارد.

خواننده و ترانه‌سرای مشهور، لئونارد کوهن و ویلیام شاتنرِ بازیگر از جمله افراد مشهور فارغ‌التحصیل از دانشگاه مک‌گیل هستند. همچنین در مقایسه با دیگر دانشگاه های کانادا، بیشترین تعداد دانشجویی که برای تحصیل در آکسفورد بورسیه دریافت می‌کنند متعلق به این دانشگاه است. کشف امکان تجزیهٔ اتم‌ها، نخستین نقشه از قشر حرکتی مغز و اختراع پلکسی‌گلاس، از جمله دستاوردهای این دانشگاه است. به‌علاوه دانشگاه مک‌گیل اداعی دارد مبنی بر اینکه آن‌ها برای نخستین بار فوتبال آمریکایی مدرن، هاکی و بسکتبال را ابداع کردند. دیگر وجه تمایز دانشگاه مک‌گیل از دانشگاه های کانادا کتابخانهٔ فوق‌العادهٔ آن است. کتابخانه‌ای که شامل سیزده زیرمجموعهٔ کوچک‌تر و مجموعا حاوی شش میلیون کتاب و وسایل مرتبط دیگر است.

رشته‌های موجود در دانشگاه مک گیل

 • علوم اجتماعی: ارتباطات و مطبوعات، جغرافیا، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه‌شناسی؛
 • هنر و علوم انسانی: هنر، هنرهای کاربردی و طراحی، معماری، تاریخ، فلسفه و الهیات، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی؛
 • شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی؛
 • علوم کامپیوتری؛
 • مهندسی و فناوری: مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوافضا؛
 • حقوق؛
 • آموزش؛
 • اقتصاد و بازرگانی: اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و بازرگانی، مالی و حسابداری؛
 • کشاورزی و جنگل‌داری، زیست‌شناسی؛
 • مراقبت‌های درمانی: پزشکی و دندان‌پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط؛
 • فیزیولوژی.

۴. دانشگاه مونترال

در میان ۵ دانشگاه برتر کانادا، مونترال تنها دانشگاه فرانسوی‌زبان است. یکی از دانشگاه های بزرگ کانادا از حیث تعداد دانشجویان. در حال حاضر بالغ بر ۴۱ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول‌به‌تحصیل هستند. یک‌چهارم این تعداد را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند که با دریافت یکی از انواع موقت ویزای کانادا راهی این کشور شده‌اند.

مونترال یکی دیگر از دانشگاه‌های کانادا است که در آن توجه ویژه‌ای به کارهای تحقیقاتی نشان داده می‌شود. سالانه مبلغی بالغ بر ۵۰۰ میلیون دلار در این دانشگاه صرف کارهای تحقیقاتی می‌شود.

از دیگر دستاوردهای دانشجویان این دانشگاه می‌توان به فعالیت‌های ورزشی آن‌ها اشاره کرد. بدمینتون، فوتبال کانادایی، هاکی و … تعدادی از ورزش‌های محبوب در این دانشگاه هستند.

مدیران تجاری بین‌المللی مطرحی فارغ‌التحصیل این دانشگاه بوده‌اند. از آن جمله می‌توان به لوئی آر شِنوِرت اشاره کرد که مدیر اجرایی سازمان اتحادیه فناوری است. دیگر فارغ‌التحصیلان مطرح دانشگاه بیشتر شامل محققانی می‌شوند که دستاوردهای مهمی در حوزه‌هایی نظیر انرژی هسته‌ای، درک بصری و رمزنگاری کوانتومی داشته‌اند.

دیگر فارغ‌التحصیل مهم این دانشگاه پیِر ترودو، نخست‌وزیر اسبق کانادایی است.

مونترال شهر به‌صرفه‌ای برای زندگی است و هزینه تحصیل در کانادا را با انتخاب این شهر می‌توان به‌طور نسبی کاهش داد. به همین خاطر است که از هر چهار دانشجوی حاضر در دانشگاه مونترال، یکی خارجی است.

رشته‌های موجود در دانشگاه مونترال

 • کشاورزی و جنگل‌داری، تربیت بدنی، زیست‌شناسی، علوم دامی؛
 • مراقبت‌های درمانی: پزشکی و دندان‌پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط؛
 • فیزیولوژی؛
 • هنر و علوم انسانی: هنر، هنرهای کاربردی و طراحی، معماری، تاریخ، فلسفه و الهیات، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی؛
 • علوم کامپیوتری؛
 • شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی؛
 • آموزش؛
 • حقوق؛
 • اقتصاد و بازرگانی: اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و بازرگانی، مالی و حسابداری؛
 • مهندسی و فناوری: مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوافضا؛
 • علوم اجتماعی: ارتباطات و مطبوعات، جغرافیا، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه‌شناسی؛
 • فیزیولوژی.

۵. دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه در سال ۱۹۰۸ در شهر ادمونتون که مرکز آلبرتا است تأسیس شد. محوطهٔ جنوبی دانشگاه متمرکز بر فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزهٔ کشاورزی است. همچنین مساحتی معادل با ۳۲۵۱۶ متر مربع در بخش جنوبی دانشگاه به ساخت باشگاه‌های ورزشی اختصاص یافته است. یکی از این باشگاه‌ها محل تمرین تیم ملی بسکتبال بانوان کانادا است.

در فاصلهٔ یک ساعتی از این محوطه، به بخش دیگری از دانشگاه می‌رسیم که به هنرهای آزاد و علوم دیگر مرتبط است.

دانشگاه آلبرتا، یکی از معدود دانشگاه های کانادا است که در آن می‌توان در رشته‌های بومی مختص کانادا تحصیل کرد و آشنایی بیشتری با شرایط اقلیمی، جغرافیایی، فرهنگ و تاریخ این کشور پیدا کرد.

تا کنون نزدیک به ۲۶۰ هزار نفر از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اند. کسانی که زمینه‌ساز شروع فعالیت ۷۰ هزار سازمان و مؤسسهٔ مختلف در اقصانقاط جهان شدند.

رشته‌های موجود در دانشگاه آلبرتا

 • مراقبت‌های درمانی: پزشکی و دندان‌پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط؛
 • علوم کامپیوتری؛
 • علوم اجتماعی: ارتباطات و مطبوعات، جغرافیا، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه‌شناسی؛
 • هنر و علوم انسانی: هنر، هنرهای کاربردی و طراحی، معماری، تاریخ، فلسفه و الهیات، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی؛
 • اقتصاد و بازرگانی: اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و بازرگانی، مالی و حسابداری؛
 • فیزیولوژی؛
 • کشاورزی و جنگل‌داری، تربیت بدنی، زیست‌شناسی؛
 • شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی؛
 • مهندسی و فناوری: مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوافضا؛
 • آموزش؛
 • حقوق.

۶. دانشگاه مک مستر

دانشگاه مَک مستر واقع در همیلتون انتاریو است. ساختمان‌های اصلی در زمینی به مساحت ۱۲۱ هکتار، در مجاورت باغ‌های زینتی همیلتون ساخته شده‌اند. مساحت قابل‌توجه زمین‌های در اختیار دانشگاه آن را از بسیاری از دانشگاه های کانادا متمایز کرده است.

نام دانشگاه برگرفته از ویلیام مک مستر است. سناتور و بانک‌دار مطرح کانادایی که ۹۰۰ هزار دلار را وقف احداث این دانشگاه کرد.

دانشکدهٔ پزشکی مک مستر در میان دانشگاه های کانادا زبانزد است و دستاوردهای جهانی متعددی به نام آن ثبت شده است. دیگر دانشکده‌های مطرح دانشگاه مرتبط با رشته‌های مهندسی، تجارت، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم طبیعی هستند. یکی از سیاست‌های مرکزی دانشگاه تأکید بر فعالیت‌های تحقیقاتی مرتبط با نیازهای ضروری جامعه است. بیشتر کارهای تحقیقاتی دانشگاه مرتبط با مراقبت‌های درمانی است. از جمله دستاوردهای محققان پزشکی این دانشگاه می‌توان به کشف راهکاری برای وارد کردن ذراتی از پوست انسان به جریان خون اشاره کرد. با استفاده از این راهکار می‌توان کمبود اهداکنندگان خون را برای بیماران سرطانی جبران کرد.

دانشجویان خارجی دانشگاه مک مستر از بیش از نود کشور مختلف اقدام به مهاجرت به کانادا کرده‌اند. دیگر وجه تمایز دانشگاه با سایر دانشگاه های کانادا در فعالیت‌های مشارکتی آن در سطح بین‌المللی است. دانشگاه مک مستر در حال حاضر با چیزی حدود هفتاد دانشگاه از اقصانقاط جهان قراردادهایی برای همکاری، مشارکت و تبادل اطلاعات دارد.

دانشگاه مک مستر یکی از چهار دانشگاه کانادا است که همیشه نامش در میان صد دانشگاه برتر جهان به چشم می‌خورده است. افراد موفق زیادی فارغ‌التحصیل این دانشگاه بوده‌اند: از کسانی که جایزه نوبل برده‌اند و مدیران کسب‌وکارهای بین‌المللی گرفته تا مخترعان مطرح و سیاست‌مدارهای مهم و الی آخر.

رشته‌های موجود در دانشگاه مک مستر

 • زیست‌شناسی؛
 • مراقبت‌های درمانی: پزشکی و دندان‌پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط؛
 • اقتصاد و بازرگانی: اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و بازرگانی، مالی و حسابداری؛
 • هنر و علوم انسانی: هنر، هنرهای کاربردی و طراحی، معماری، تاریخ، فلسفه و الهیات، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی؛
 • مهندسی و فناوری: مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوافضا؛
 • شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی؛
 • علوم اجتماعی: ارتباطات و مطبوعات، جغرافیا، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه‌شناسی؛
 • فیزیولوژی.

۷. دانشگاه اتاوا

دانشگاه اُتاوا بزرگ‌ترین دانشگاه دوزبانهٔ جهان است (انگلیسی و فرانسوی) و از این حیث متمایز از دیگر دانشگاه های کانادا است. مکان آن واقع در شهر مرکزی اتاوا است.

بالغ بر ۴۰ هزار دانشجو و ۵ هزار کارمند در این دانشگاه فعالیت می‌کنند و تا کنون بیش از ۱۸۰ هزار نفر از آن فارغ‌التحصیل شده‌اند. دانشگاه اتاوا نقش چشمگیری در اقتصاد منطقه داشته است و برای ۹۷٪ از فارغ‌التحصیلانش موقعیت شغلی فراهم کرده است.

یکی از جلوه‌های دیدنی این دانشگاه موزهٔ آثار باستانی کلاسیک آن است که در سال ۱۹۷۵ و به منظور ایجاد اشتیاق نسبت به مطالعات و تحقیق در آثار گذشتگان احداث شد.

رشته‌های موجود در دانشگاه اتاوا

 • مهندسی و فناوری: مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوافضا؛
 • علوم اجتماعی: ارتباطات و مطبوعات، جغرافیا، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه‌شناسی؛
 • هنر و علوم انسانی: هنر، هنرهای کاربردی و طراحی، معماری، تاریخ، فلسفه و الهیات، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی؛
 • آموزش؛
 • اقتصاد و بازرگانی: اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و بازرگانی، مالی و حسابداری؛
 • حقوق؛
 • علوم کامپیوتری؛
 • تربیت بدنی، زیست‌شناسی؛
 • فیزیولوژی؛
 • شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی؛
 • مراقبت‌های درمانی: پزشکی و دندان‌پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط.

۸. دانشگاه وسترن

رتبهٔ هشتم در میان بهترین دانشگاه های کانادا به دانشگاه وِسترن اختصاص دارد که در سال ۱۸۷۸ تأسیس شد. در سیاست‌های این دانشگاه توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های تحقیقاتی نشان داده می‌شود و همیشه جزء ۱٪ دانشگاه‌های برتر جهان بوده است.

این دانشگاه بیشتر از هر چیز به‌خاطر برنامه‌های علمی و دستاوردهای تحقیقاتی‌اش شهرت پیدا کرده است و از این حیث، می‌تواند برای کسانی که با دریافت پذیرش تحصیلی کانادا وارد این کشور می‌شوند تجربه‌ای غنی باشد. در حال حاضر بالغ بر ۳۸ هزار دانشجو از ۱۲۱ کشور مختلف مشغول‌به‌تحصیل در این دانشگاه هستند.

رشته‌های موجود در دانشگاه وسترن

 • هنر و علوم انسانی: هنر، هنرهای کاربردی و طراحی، معماری، تاریخ، فلسفه و الهیات، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی؛
 • اقتصاد و بازرگانی: اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و بازرگانی، مالی و حسابداری؛
 • علوم اجتماعی: ارتباطات و مطبوعات، جغرافیا، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه‌شناسی؛
 • علوم کامپیوتری؛
 • مهندسی و فناوری: مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوافضا؛
 • آموزش؛
 • مراقبت‌های درمانی: پزشکی و دندان‌پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط؛
 • حقوق؛
 • شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی؛
 • تربیت بدنی، زیست شناسی؛
 • فیزیولوژی.

۹. دانشگاه کلگری

این دانشگاه در سال ۱۹۶۶ در نزدیکی کوه‌های راکی، در کلگریِ آلبرتا تأسیس شد. همه‌ساله نزدیک به ۳۰ هزار دانشجو در آن تحصیلات‌شان را شروع می‌کنند. ۲۵ هزار نفر از این تعداد در مقاطع کاردانی و لیسانس، ۶ هزار نفر در مقطع فوق‌لیسانس و حدود پانصد نفر در مقطع فوق‌دکتری تحصیل می‌کنند.

نزدیک به سه هزار نفر از این تعداد را دانشجویان خارجی تشکیل می‌دهند که با دریافت پذیرش تحصیلی کانادا وارد این کشور شده‌اند.

وجه تمایز این دانشگاه با دیگر دانشگاه های کانادا شاید در برنامهٔ مطالعات خارجه‌اش باشد که طی آن، سالانه بیش از ۱۱۰۰ دانشجو را به هشتاد نقطه در اقصانقاط جهان می‌فرستد. این برنامه با مشارکت با مؤسسه‌ها و سازمان‌های علمی کشورهای دیگر عملی می‌شود.

رشته‌های موجود در دانشگاه کلگری

 • مراقبت‌های درمانی: پزشکی و دندان‌پزشکی، سایر رشته‌های مرتبط؛
 • شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی؛
 • مهندسی و فناوری: مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوافضا؛
 • حقوق؛
 • هنر و علوم انسانی: هنر، هنرهای کاربردی و طراحی، معماری، تاریخ، فلسفه و الهیات، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی، باستان‌شناسی؛
 • علوم اجتماعی: ارتباطات و مطبوعات، جغرافیا، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه‌شناسی؛
 • اقتصاد و بازرگانی: اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و بازرگانی، مالی و حسابداری؛
 • تربیت بدنی، علوم دامی، زیست‌شناسی؛
 • علوم کامپیوتری؛
 • فیزیولوژی؛
 • آموزش.

۱۰. دانشگاه واترلو

در میان دانشگاه های کانادا، واترلو نسبتا تازه‌تأسیس‌تر است و با وجود اینکه بیشتر از نیم قرن از آغازبه‌کار آن نمی‌گذرد، تبدیل به یکی از جامع‌ترین دانشگاه های کانادا شده است. در حال حاضر ۳۵ هزار دانشجو در آن به‌صورت نیمه وقت و تمام‌وقت مشغول‌به‌تحصیل هستند.

یکی از سیاست‌های دانشگاه همکاری با سازمان‌ها و مؤسسه‌های علمی نقاط مختلف به‌منظور محقق کردن اهداف مرتبط با آموزش، تحقیق و اختراعات است. انتظار می‌رود طی یک دههٔ آتی دانشگاه در عرصهٔ علمی شاهد پیشرفت چشمگیری باشد. چراکه فعالیت‌های تحقیقاتی گسترده‌ای را با توجه به نیازهای جهان و برای پیدا کردن راه‌حل‌های مناسب ترتیب داده است.

رشته‌های موجود در دانشگاه واترلو

 • مهندسی و فناوری: مهندسی راه‌وساختمان، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی شیمی، مهندسی مکانیک و هوافضا؛
 • علوم اجتماعی: ارتباطات و مطبوعات، جغرافیا، علوم سیاسی و روابط بین‌الملل، جامعه‌شناسی؛
 • زیست‌شناسی، تربیت‌بدنی؛
 • فیزیولوژی؛
 • هنر و علوم انسانی: هنر، هنرهای کاربردی و طراحی، معماری، تاریخ، فلسفه و الهیات، زبان، ادبیات و زبان‌شناسی، باستان‌شناسی؛
 • اقتصاد و بازرگانی: اقتصاد و اقتصادسنجی، مدیریت و بازرگانی، مالی و حسابداری؛
 • مراقبت‌های درمانی: سایر رشته‌های مرتبط؛
 • علوم کامپیوتری؛
 • شیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک و نجوم، زمین‌شناسی، محیط زیست، علوم دریایی و زمینی.