بورسیه تحصیلی کانادا

شاید یکی از مهم‌ترین چالش‌های دانشجویان خارجی، تأمین هزینه‌های تحصیل در کانادا باشد. با وجود اینکه این هزینه‌ها در کانادا در مقایسه با کشورهایی مثل آمریکا یا استرالیا مقرون‌به‌صرفه‌تر است، به‌اندازه‌ای هست که به برنامه‌ریزی و پس‌انداز نیاز داشته باشد. یکی از راهکارهای مناسب برای کم کردن فشار ناشی از این هزینه‌ها، استفاده از بورسیه تحصیلی کانادا و کمک‌هزینه‌ها است.

خیلی‌ها برای مهاجرت به دنبال بورسیه تحصیلی هستند تا هزینه‌های آنها کاهش پیدا کند. اگر قصد دریافت ویزای کانادا را دارید، در این مطلب به‌طور دقیق درباره بورسیه تحصیلی، مدارک و شرایط موردنیاز هر یک و دیگر جزئیات مهم این کشور صحبت کردیم.

بورسیه تحصیلی کانادا برای تمامی مقاطع تحصیلی

فرآیند تحصیل در یک کشور خارجی ممکن است بسیار پیچیده و گران تمام شود. اگر شما آرزوی تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا را دارید بهتر است قبل از هر کاری ابتدا این چند کار را انجام دهید:

 • درباره دانشگاه‌ها کمی تحقیق کنید و مطمئن شوید که حداقل 3 انتخاب برای خودتان در نظر گرفته‌اید.
 • درباره شرایط ورودی آن‌ها مطالعه کنید. زمان ثبت‌نام، زبان مورد نیاز، درجات تحصیلی و مقالات مورد نیاز و مواردی از این دست را حتما زیرنظر داشته باشید.

تمام مدارک مورد نیاز را فراهم کنید. مدارکی مانند گواهینامه‌ها یا مدارک دانشگاهی، رزومه و CV، مدارک زبان، مدارک کاری و غیره. بعد از آن نوبت به شناخت انواع بوسیه تحصیلی در کانادا می‌رسد. انواع بورسیه تحصیلی کانادا شامل موارد زیر می‌شود:

 • اسکولارشیپ Scholarships
 • بورسیه تحصیلی Bursaries
 • وام دانشجویی Loan
 • فعالیت به عنوان دستیار استاد Teaching Assistant
 • فعالیت به عنوان دستیار تحقیقاتی Research Assistant

شما می‌توانید در مقاله انواع بورسیه تحصیلی کانادا، اطلاعات کامل این بورسیه‌ها را بخوانید. زمانی که تمام مدارک خود را آماده کردید و تحقیقاتتان را به پایان رساندید وقت آن رسیده که درباره کمک‌های مالی دولت کانادا بیشتر بخوانید و برنامه‌های دقیق آن‌ها رابدانید. به این منظور می‌توانید وارد وبسایت اسکولارشیپ بین‌المللی دولت کانادا و کنسول بین‌المللی مطالعات کانادا شوید و در مورد بورسیه تحصیلی کانادا بیشتر بخوانید. در نهایت زمانی‌که درخواست خود را ثبت کردید، باید به دنبال یافتن بورسیه تحصیلی و موقعیت‌های کمک مالی در دانشگاه‌هایی باشید که در آن‌ها اپلای کرده‌اید.

انواع بورسیه تحصیلی کانادا و کمک‌هزینه‌های تحصیلی

ابتدا به‌طور اجمالی به معرفی انواع بورسیه تحصیلی کانادا خواهیم پرداخت. در ادامهٔ مطلب به‌طور جداگانه جزئیات هر یک را بررسی خواهیم کرد:

۱. اسکولارشیپ (Scholarship): این نوع بورسیه با توجه به دستاوردهای علمی، تحقیقاتی و کاری به افراد واجد شرایط اختصاص داده می‌شود؛ اسکولارشیپ در بعضی دانشگاه های کانادا و دیگر مؤسسات با نام فلوشیپ (Fellowship) هم شناخته می‌شود؛

۲. بورسیه تحصیلی (Bursaries): برخلاف مورد قبل، ملاک اصلی برای دریافت این نوع بورسیه نیاز مالی خواهد بود؛

۳. وام‌های دانشجویی (Loan): کمک‌هزینه‌ای است که بسته به شرایطی امکان دریافت آن وجود خواهد داشت؛ البته وام برخلاف بورسیه به بازپرداخت نیاز خواهد داشت؛

۴. فعالیت به عنوان دستیار استاد (Teaching Assistant، به‌اختصار TA): متقاضیان تحصیل در کانادا در مقاطع دکتری و فوق دکتری، بسته به صلاحدید استادراهنمای‌شان ممکن است بتوانند در مقاطع پایین‌تر تدریس کنند و از این طریق درآمدی برای کمک به هزینه تحصیل در کانادا پیدا کنند؛

۵. فعالیت به عنوان دستیار تحقیقاتی (Research Assistant، به‌اختصار RA): کسانی که سابقهٔ فعالیت در کارهای تحقیقاتی را داشته و در این زمینه توانا باشند، می‌توانند در دانشگاه محل تحصیل به عنوان دستیار فعالیت کنند و همانند تدریس، درآمدی داشته باشند؛ فعالیت دستیار تحقیقاتی بسته به عوامل مختلفی تأیین می‌شود و از گردآوری و تدوین داده‌ها گرفته تا انتشار مقالات و گزارش‌نویسی می‌تواند متفاوت باشد.

دریافت این کمک‌هزینه‌های تحصیلی علاوه بر کمک به تأمین بخشی از هزینه‌ها مزایای دیگری هم دارد. اگر بتوانید همزمان با ثبت درخواست برای پذیرش تحصیلی کانادا، برای بورسیه یا کمک‌هزینه‌های دیگر هم اقدام کنید و با آن موافقت بشود، می‌توانید از آن برای اثبات توانایی مالی خود بهره بگیرد. به این صورت شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا خواهید داشت.

نوع اول از بورسیه تحصیلی کانادا: BURSARIES

برای اعطای این نوع بورسیه تحصیلی برخلاف Scholarship که مبتنی بر دستاوردها و توانایی‌های علمی بود، بیشتر نیاز مالی ملاک قرار می‌گیرد. البته متقاضی پذیرش تحصیلی کانادا به سیاق قبل پس از دریافت این بورسیه هم نیازی به بازپرداخت آن نخواهد داشت. دانشگاه های کانادا و دیگر کالج‌ها و مؤسسه‌های آموزشی این کشور، هر کدام شرایط بخصوصی را برای اعطای این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا در نظر می‌گیرند. به‌طور کلی شرایط مالی درخواست‌کنندهٔ این بورسیه به‌طور دقیق ارزیابی می‌شود و نیاز مالی او باید برای مسئولین دانشگاه یا کالج مبرم باشد. مدارک مرتبط با میزان درآمد درخواست‌کننده یا میزان درآمد والدین او هم از جمله مدارک معمول درخواستی برای این نوع بورسیه هستند. در نهایت و زمانی که کار ثبت درخواست و ارسال مدارک لازم به پایان رسید، کمیته‌ای برای رسیدگی به درخواست‌ها تشکیل می‌شود. کسانی که واجد شرایط تشخیص داده بشوند، امکان استفاده از آن را خواهند داشت.

نوع دوم از بورسیه تحصیلی کانادا: اسکولارشیب (SCHOLARSHIP)

این نوع بورسیه در واقع کمک‌هزینه‌ای است که به‌خاطر دستاوردهای علمی، تحقیقاتی یا کاری به دانشجویان مستعد اعطاء می‌شود. اگر قادر به دریافت آن باشید، در آینده ملزم به بازپرداخت آن نخواهید بود. اسکولارشیپ خود بسته به سازمان یا ارگانی که آن را اعطاء می‌کند، به سه زیرمجموعهٔ کوچک‌تر تقسیم‌بندی می‌شود:

 • اسکولارشیپ اعطائی توسط دولت کانادا؛
 • اسکولارشیپ اعطائی توسط دانشگاه های کانادا؛
 • اسکولارشیپ اعطائی توسط سازمان‌ها و ارگان‌های خصوصی.

در این قسمت نمونه‌هایی از هر یک به‌همراه جزئیات‌شان عنوان خواهیم کرد تا درک بهتری از موضوع پیدا کنید.

نمونه‌هایی از اسکولارشیپ اعطائی توسط دولت کانادا

بورسیه‌های تحصیلی انتاریو تریلیوم (OTS)

این بورسیه‌ها برای کسانی است که قصد تحصیل در کانادا در یکی از دانشگاه های انتاریو را دارند. تنها کسانی که قصد تحصیل در مقطع دکتری را دارند قادر به دریافت آن خواهند بود. متقاضی این بورسیه در صورت موافقت با درخواستش سالانه مبلغی معادل با ۴۰ هزار دلار دریافت خواهد کرد.

شرایط موردنیاز:

 • تسلط کامل بر زبان انگلیسی؛
 • متقاضی باید به‌صورت تمام‌وقت در یکی از دانشگاه های انتاریو در مقطع دکتری پذیرفته شده باشد؛
 • بورسیه‌ها صرفا برای دانشجویان خارجی است که قصد مهاجرت به کانادا را دارند (نه ساکنین کانادا)؛
 • عملکرد دانشجو در عرصهٔ تحقیقاتی پس از دریافت بورسیه ارزیابی خواهد شد و نتایج فعالیت‌هایش باید راضی‌کننده باشد.

مدارک موردنیاز:

 • فرم پرشدهٔ ثبت درخواست بورسیه باید در اختیار یکی از دانشگاه های انتاریو قرار بگیرد؛
 • ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی؛
 • رزومه یا همان CV؛
 • توصیه‌نامه از استاد راهنما؛
 • مدرک زبان انگلیسی.

بورسیهٔ برنامهٔ تحقیقاتی منابع طبیعی کانادا برای مقطع فوق دکتری

این بورسیه تحصیلی کانادا مربوط به متقاضیان تحصیل در کانادا در مقطع فوق دکتری در رشته‌های علوم طبیعی است. برای دریافت آن باید واجد شرایط زیر باشید:

 • متقاضی باید تحصیلات در مقطع دکتری را در یکی از رشته‌های علوم طبیعی به پایان رسانده باشد؛
 • بیشتر از سه سال از تاریخ دریافت مدرک دکتری نباید گذشته باشد؛
 • دانشجویان مقطع دکتری در مؤسسه‌های آموزشی به‌رسمیت‌شناخته‌شده هم قادر به دریافت این بورسیه هستند؛
 • سابقهٔ فعالیت‌های تحصیلی و تحقیقاتی متقاضی باید موردتأیید قرار بگیرد؛
 • متقاضی باید در کنار فرم درخواست بورسیه رزومهٔ خود را نیز در اختیار مسئولان مربوطه قرار بدهد. رزومه باید متقاعدکننده باشد.

بورسیه تحصیلی فوق دکتری Banting

متقاضی پذیرش بورسیه تحصیلی کانادا با دریافت این کمک‌هزینه سالانه مبلغی معادل با ۷۰ هزار دلار دریافت خواهد کرد (مجموعا دو سال). حوزهٔ تحقیقاتی یا رشتهٔ تحصیلی متقاضی برای دریافت این کمک‌هزینه باید یکی از موارد زیر باشد:

 • حوزهٔ تحقیقاتی مراقبت‌های درمانی؛
 • رشتهٔ علوم طبیعی و/یا مهندسی؛
 • رشتهٔ علوم اجتماعی و/یا علوم انسانی.

نمونه‌هایی از اسکولارشیپ اعطائی توسط دانشگاه های کانادا

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه کارلتون برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در کانادا؛ تمامی دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد، می‌توانند به‌هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی کانادا از این دانشگاه، برای بورسیهٔ آن هم درخواست بدهند؛
 • بورسیه‌های تحصیلی دانشگاه کوئین برای دانشجویان خارجی؛ دانشجویانی که برای تحصیل در کانادا دانشگاه کوئین را انتخاب می‌کنند، امکان ثبت درخواست برای این بورسیه‌ها را خواهند داشت. دانشگاه کوئین واقع در کینگستون استان انتاریو است.
 • بورسیه تحصیلی دانشگاه وینیپگ برای مدیران جوانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند؛ برای درک بهتر موضوع، شرایط موردنیاز و روند ثبت درخواست برای این بورسیه تحصیلی کانادا را به‌اختصار شرح خواهیم داد:

این بورسیه برای تمامی مقاطع تحصیلی در نظر گرفته شده است. متقاضی آن نباید پیش از این سابقهٔ تحصیل در زیرمجموعه‌های دانشگاه وینیپگ را داشته باشد. امکان دریافت بورسیه برای تحصیل در برنامهٔ آموزش زبان انگلیسی هم وجود دارد.

شرایط موردنیاز برای این بورسیه:

 • دانشجو باید خارجی باشد؛
 • اولین سال تحصیلش در یکی از دوره‌های آموزشی باشد؛
 • مهارت‌ها و توانایی‌های قابل‌توجهی در زمینهٔ فعالیت‌های مدیریتی داشته باشد؛
 • تا پیش از موعد تأیین‌شده برای پایان فرصت ثبت درخواست، مدارک و فرم‌های مربوطه را ارسال کرده باشد.

بورسیه‌هایی که برای دوره‌های مختلف این دانشگاه در نظر گرفته شده‌اند ارزشی بین ۳۵۰۰-۵۰۰۰ دلار دارند.

روند ثبت درخواست: ابتدا فرم مربوط به ثبت درخواست را از وب‌سایت دانشگاه دریافت و تکمیل می‌کنید. تمامی مدارک و فرم‌های اسکن‌شده باید فرمت PDF یا JPG داشته باشند. در غیر این صورت پذیرفته نخواهند شد. در نهایت آن‌ها را به آدرس ایمیلی که در اختیارتان قرار داده می‌شود ارسال می‌کنید. فرضا برای این دانشگاه آدرس ایمیل awards@uwinnipeg.ca. است.

نمونه‌هایی از اسکولارشیپ اعطائی توسط سازمان‌ها و ارگان‌های خصوصی کانادا

 • بورسیه تحصیلی صندوق محیط زیست (Anne Valle): این بورسیه تحصیلی کانادا به دانشجویان مقطع دکتری تعلق می‌گیرد. کسانی که قصد انجام کارهای تحقیقاتی در زمینهٔ جانورشناسی را دارند. دانشگاه موردانتخاب متقاضی این بورسیه باید یکی از دانشگاه های کانادا در استان‌های کبک یا بریتیش کلمبیا باشد؛
 • بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های ترودو: مؤسسهٔ ترودو (جاستین ترودو نام سیاست‌مداری کانادایی است) تعدادی از دانشگاه های کانادا را انتخاب کرده است و متقاضیان تحصیل در این دانشگاه‌ها در مقطع دکتری، قادر به استفاده از بورسیه‌ها و کمک‌هزینه‌های اعطائی توسط این مؤسسه خواهند بود.

تفاوت SCHOLARSHIPS و BURSARIES چیست؟

Scholarships و Bursaries هر دو از انواع بورسیه‌هایی هستند که نیازی به بازپرداخت ندارند. بورسیه اسکولارشیپ معمولا بر اساس شایستگی‌های هر فرد به او تعلق می‌گیرد در حالی‌که در Bursaries موارد و نیازهای مالی هم در نظر گرفته می‌شود. در مواقعی که اسکولارشیپ برای گذران امورات کافی نباشد حتی می‌توان Bursaries را به اسکولارشیپ اضافه کرد. میزان دریافتی Bursaries نیز معمولا کمتر از اسکولارشیپ است. در اسکولارشیپ می‌توان تا 5000 دلار در سال دریافت کرد در حالی‌که در  Bursaries این عدد 1000 دلار است.

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا

شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در هر نوع بورسیه متفاوت با دیگری است. بسیاری از دانشگاه‌های کانادا بورسیه تحصیلی و اسکولارشیپ اعطا می‌کنند. اسکولارشیپ‌ها معمولا بر اساس توانایی‌ها و مدارج تحصیلی داده می‌شوند، اما برخی از اسکولارشیپ‌ها روی فعالیت‌های اجتماعی یا کار در زمینه‌های خاص نیز تمرکز می‌کنند. اسکولارشیپ معمولا به کسانی اعطا می‌شود که دارای ویژگی‌های خاصی هستند. بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌ها دفتر مخصوص کمک‌های مالی دارند که شما می‌توانید مستقیما از مسئول آن مشاوره بگیرید و گزینه مناسب خود را پیدا کنید.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دبیرستان

دریافت بورسیه تحصیلی کانادا در دبیرستان یکی از خواسته‌های والدین است. شرایط مساعد تحصیلی و آینده بسیار خوب، بسیاری از دانش‌آموزان دنیا را به کانادا کشانده است. برای پذیرش به عنوان دانش‌آموز بورس شده می‌توانید در برنامه‌های زیادی شرکت کنید. در این‌جا به برخی از این برنامه‌ها و شرایط حضور در آن اشاره می‌کنیم:

 • Brandon Goodman Scholarship

در این برنامه، دانش‌آموز حتما باید نمره 2 GPA داشته باشد و بتواند مقاله 250 کلمه‌ای درباره اهداف آکادمیک و همکاری‌ با جامعه بنویسد.


  1. میزان کمک: 300 دلار
  2. نیازها: ندارد
  3. زمان ثبت‌نام: ماهیانه
  4. فرم ثبت نام: در اینجا
 • Define Yourself Scholarship

این برنامه برای دانش‌آموزان دبیرستانی سن بالاتر است. در این برنامه نیازی به داشتن شایستگی خاصی ندارید ولی باید پروفایل GoEnnounce را پر کنید. دانش‌آموزان تا زمانی که این پروفایل را آپدیت نگه دارند برای بورسیه تحصیلی در نظر گرفته می‌شوند.

 1. میزان کمک: 500 دلار
 2. نیازها: ندارد
 3. زمان ثبت‌نام: سی‌ام هر ماه
 4. فرم ثبت‌نام: در اینجا
 • Kennedy-Lugar Youth Exchange and Study Abroad Program

این بورسیه برای دانش‌آموزانی بسیار مناسب است که می‌خواهند بخشی از مقطع دبیرستان خود را در آمریکا بگذرانند. این برنامه از دانش‌آموزانی دعوت می‌کند که اکثرا از جمعیت مسلمان هستند. این دانش‌آموزان می‌توانند با خانواده‌های میزبان زندگی کنند و یکسال از تحصیل خود را در آمریکا سپری نمایند. دانش‌آموزان 40 کشور می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

 1. میزان کمک: بسته به کشور متفاوت است.
 2. نیازها: باید در یکی از کشورهای نام برده ساکن و دانش‌آموز باشد.
 3. زمان ثبت‌نام: بر اساس هر کشور متفاوت است.
 4. سایت ثبت‌نام: در اینجا
 • The National Langue Security Initiative

این برنامه توسط ایالات متحده حمایت می‌شود. هدف این برنامه تشویق افراد به آموختن زبان‌های مختلف است. شرکت‌کنندگان در این برنامه می‌توانند زبان‌های زیر را یاد بگیرند: عربی، چینی، هندی، اندونزیایی، کره‌‌ای، فارسی (تاجیک)، روسی و ترکی.

 1. میزان کمک مالی: متفاوت است.
 2. نیازها: GPA بیش از 2، و باید یکی از زبان‌های نام برده شده را یاد بگیرد.
 3. زمان ثبت‌نام: زمان‌های ثبت‌نام سال 2020 منتشر نشده است.
 4. فرم ثبت‌نام: در اینجا

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس

به طور کلی میزان بورس‌هایی که کشور کانادا به دانش‌آموزان ارائه می‌کند کمتر از کشورهای دیگری مانند انگلیس و استرالیاست. در این بین گرفتن بورس برای مقطع لیسانس نیز کار بسیار دشوارتری است. برای گرفتن بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع لیسانس پیشنهاد می‌کنیم ابتدا دو سال بدون بورسیه در یکی از دانشگاه‌های کانادا مشغول به تحصیل شوید و سپس درخواست دریافت بورسیه بکنید. دانشجویانی که می‌خواهند مدرک کارشناسی بگیرند می‌توانند از این سه نوع بورسیه تحصیلی استفاده کنند:

 • Federal Pell Grant: این برنامه برای کسانی است که مدرک لیسانس ندارند و نیاز مالی دارند. در صورتی که شما سابقه زندانی شدن در مجموعه‌های قضایی را داشته باشد یا جرائم اجتماعی انجام داده باشید، نمی‌توانید این بورسیه را بگیرید. این نوع بورسیه مگر در مواقعی خاص نیازی به بازپرداخت ندارد. حداکثر میزان دریافتی این بورسیه 6.345 دلار برای یک سال است. این میزان به عواملی مانند تعداد نفرات اعضای خانواده، هزینه ورودیه، تمام وقت یا پاره وقت بودن و برنامه شما برای ورود به یک دانشگاه بستگی دارد.
 • Federal Supplemental Educational Opportunity Grant (FSEOG): این برنامه را مستقیما دفتر هر دانشکده به طور مجزا اداره می‌کند. بهتر است برای اطلاعات بیشتر از دفتر هریک سوال کنید.
 • Teacher Education Assistance and Higher Education Grant (TEACH Grant): در این برنامه شما باید تعداد خاصی کلاس بردارید و در آن مشغول معلمی شوید.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع دکتری

برنامه بورسیه دکترا در کانادا از طریق رقابتی ملی به افراد داده می‌شود. برای این‌که بتوانید واجد شرایط مقطع دکترا باشید باید این شرایط را کسب کنید:

 • تا زمان انتهای ثبت‌نام باید شهروند کانادا یا شهروند موقت این کشور باشید.
 • بیش از 24 ماه تمام وقت در برنامه دکتری شرکت نکرده باشید.
 • فرد واجد شرایط باید تحقیقی خاص داشته باشد که این تحقیق به یک تز، پروژه بزرگ تحقیقاتی، مقاله یا اجرا منتهی شود.

برخی از بورسیه‌های تحصیلی کانادا در مقطع دکتری شامل موارد زیر می‌شوند:

 • Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Scholarships: برای دانشجویان بین المللی که در پروژه‌های دکتری در دانشگاه‌های کانادا پذیرفته شده‌اند.
 • IDRC Doctoral Research Awards: تا 20000 دلار کانادا را از 3 تا 12 ماه برای دانشجویان ساکن کشورهای در حال توسعه فراهم می‌کند که در کانادا تحصیل می‌کنند.
 • Trudeau Doctoral Scholarships: مناسب برای دانشجویان مقطع دکتری که بر اساس موضوع پیشنهادی انتخاب می‌شوند.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا پزشکی

برای پذیرش در رشته‌های پزشکی در کانادا باید تمام مدارک خود را گرد آورید. مدارکی مانند ویزا، پاسپورت، توصیه نامه، رزومه، صلاحیت زبانی و مدارکی مانند تافل یا آیلتس، دیپلم‌ها، مدارج، معرفی‌نامه از دانشگاه پیشین. سپس باید دانشگاهی را انتخاب کنید، رشته مورد علاقه‌تان را برگزینید و سپس وارد جزئیات گرفتن بورسیه شوید. بورسیه‌های معروف پزشکی این چند مورد هستند:

 • B. Wiswell Scholarship (Dalhousie University)
 • J Douglas Scholarship in Community Health and Epidemiology (Queen’s University)
 • F. Lloyd Roberts Scholarship
 • Adiel Steacy Memorial Scholarships (Queen’s University)
 • AE Bowie Scholarship in Medicine (University of Alberta)
 • Alan Tarshis and Nancy Goodman Scholarship in Medicine (Dalhousie University)
 • Albert A. Butler Award in Orthopedics (McGill University)
 • College of Medicine Graduate Scholarship (University of Saskatchewan)
 • Douglas and Jean Bailey Scholarship (University of British Columbia)
 • Donald and Christina Jolly Scholarship in Medicine (University of Alberta)
 • Alex Peeper Memorial Scholarship (University of Guelph)

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا رایگان

برای این‌که بتوانید کاملا رایگان در کانادا درس بخوانید باید شرایط بورسیه کاملا رایگان را داشته باشید چراکه دانشگاه‌های کانادا هیچ یک رایگان نیستند. برای دریافت بورسیه تحصیلی رایگان باید اول از همه فرم ثبت‌نام کاملی داشته باشید. سپس باید بورسیه‌هایی را پیدا کنید که از منابع مختلف استفاده می‌کنند و سوم باید اپلای کنید. برای داشتن اپلیکیشن کامل باید پیشینه تحقیقاتی کامل و عالی داشته باشید. سپس نمره GPA اهمیت دارد و شما را از دیگر متقاضیان جدا می‌کند. اگر تجربه کارآموزی دارید، حتما آن را ذکر کنید و اگر می‌توانید توصیه نامه‌ای از مدیران پیشین بگیرید. فعالیت‌های اجتماعی یکی دیگر از جنبه‌های مهم اپلیکیشن شماست که باعث قوی کردن درخواستتان می‌شود. مقالات منتشر شده، نمره آیلتس، تافل یا GRE نیز برای شما مهم خواهد بود.

وام‌های دانشجویی (LOAN)

استفاده از وام‌های دانشجویی راهکار دیگری برای کمک به تأمین هزینه‌های تحصیل در کانادا است. دانشجویان خارجی، پس از اخذ ویزای تحصیلی کانادا، به‌مانند ساکنین کانادا یا کسانی که اقامت دائم کانادا را دارند، امکان استفاده از وام‌های دانشجویی را خواهند داشت. نرخ سود درنظرگرفته‌شده برای آن‌ها و دیگر شرایط وام هم برای‌شان مثل ساکنین کانادا خواهد بود.

تنها نکته‌ای که وجود دارد این است که بعضا استانداری‌های کانادا امکان و اجازهٔ اختصاص وام به دانشجویان خارجی را نمی‌دهند. در چنین مواقعی راهکار جایگزین آن است که بانکی در استان موردنظر پیدا کنید که امکان دریافت وام از آن وجود داشته باشد. بانک‌هایی هستند که نرخ سود و دیگر مسائل مرتبط را متناسب با شرایط دانشجویان تأیین می‌کنند. با کمی تحقیق قادر به پیدا کردن چنین بانک‌هایی در استان موردنظر خواهید بود.

لیست دانشگاه‌های معتبر کانادا برای ارائه بورسیه تحصیلی

در این‌جا لیست 19 دانشگاه برتر کانادا آورده شده است که به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما به همه آنها درخواست خود را ارسال کنید.

 • Vanier Canada Graduate Scholarship
 • University of Waterloo International Master’s and Doctoral Awards
 • Ontario Graduate Scholarship
 • Ontario Trillium Scholarship
 • University of Manitoba Graduate Fellowships
 • University of Calgary Graduate Awards
 • Trudeau Foundation Scholarships
 • UBC Graduate Global Leadership Fellowships
 • Banting Postdoctoral Fellowships
 • Canada Graduate Scholarships – Master’s Program
 • NSERC Postgraduate scholarships
 • Carleton University Awards for International Students
 • Dalhousie University Scholarships
 • Fairleigh Dickinson Scholarships for International Students
 • McGill University Scholarships and Student Aid
 • Queen’s University International Scholarships
 • University of Saskatchewan International Student Awards
 • Simon Fraser University Financial Aid and Awards
 • Western University International Admission Scholarships

مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای ثبت درخواست بورسیه تحصیلی کانادا

دقت داشته باشید که مدارک و شرایط موردنیاز برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا بسته به دانشگاه موردنظر، استان انتخابی و … متفاوت خواهد بود. با وجود این، مدارک مهمی وجود دارند که برای بیشتر درخواست‌ها به آن‌ها نیاز خواهید داشت که عبارت‌اند از:

 • فرم درخواست بورسیه که باید پر کنید؛ این فرم در وب‌سایت دانشگاه و دیگر منابع اینترنتی قابل دانلود خواهد بود؛
 • گذرنامه یا مدرک احراز هویت؛
 • ریزنمرات و سابقهٔ تحصیلی؛
 • مدرک زبان (بسته به دانشگاه ممکن است مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی نیاز باشد)؛
 • انگیزه‌نامه؛
 • یک یا دو توصیه‌نامه؛
 • رزومه یا همان CV؛
 • نتایج آزمون‌های ورودی نظیر SAT و GRE.

تعدادی مدرک اضافی هم هستند که برای ثبت درخواست در بعضی دانشگاه های کانادا و سازمان‌ها ممکن است لازم باشد. این مدارک عبارت‌اند از:

 • نوشته‌ای کوتاه (essay) دربارهٔ دستاوردهایی که احساس می‌کنید شما را شایستهٔ دریافت بورسیه تحصیلی می‌کنند؛
 • مجموعه‌ای تدوین‌شده از نمونه‌کارهایی که انجام داده‌اید؛ فرضا دانشجویان رشته‌های طراحی یا هنر باید نمونه‌کارهای‌شان را ارائه ‌کنند؛
 • اطلاعات و مدارکی در رابطه با وضعیت مالی والدین؛
 • فرم ارزیابی سلامتی/گزارش آزمایش‌های پزشکی.

به‌هنگام تهیهٔ مدارک این چند توصیه را به‌خاطر داشته باشید:

۱. فرم‌ها و مدارک را دقیق بررسی کنید تا مشکلی از لحاظ دستوری یا نگارشی وجود نداشته باشد.

۲. توصیه‌نامه، انگیزه‌نامه و دیگر مدارک تألیفی در محدوده کلمات تأیین‌شده باشد و بیشتر نشود.

۳. فقط مدارکی را فراهم کنید که از شما درخواست می‌کنند. مدرک اضافه‌ای ارسال نکنید.

۴. توصیه می‌شود پیش از ثبت درخواست نسخهٔ کپی فایل‌های ارسالی را نزد خودتان نگه دارید.

۵. زمان دقیق تأیین‌شده برای ارسال مدارک را جایی یادداشت کنید و همان روز مدارک را ارسال کنید.

روند ثبت درخواست برای بورسیه تحصیلی کانادا

همان طور که برای انواع ویزای کانادا درخواست ثبت می‌کنید، برای بورسیه تحصیلی کانادا هم روند بخصوصی برای ثبت درخواست وجود دارد. روند ثبت درخواست بسته به ارگان، سازمان یا دانشگاهی که بورسیه را اعطاء می‌کند، متفاوت خواهد بود. به همین خاطر باید به‌طور جداگانه برای هر دانشگاه یا سازمان تحقیق کرد و از چندوچون روال کار آن‌ها مطلع شد. اما به‌طور معمول به این صورت است که پس از فراهم کردن مدارک موردنیاز، آن‌ها را در فرمت PDF یا JPG از طریق وب‌سایت موردنظر در اختیار ارگان مربوطه قرار می‌دهید.

دلایل رد شدن اخذ بورسیه تحصیلی کانادا

درخواست بورسیه شما در صورتی رد می‌شود که یک یا چند مورد از موارد زیر را نداشته باشید:

 • نمره GPA بالا
 • نمره تست‌های SAT
 • انجام فعالیت‌های خارج از درسی (مانند مهارت‌های موسیقی، ورزشی یا اجتماعی)
 • نامه هدف صادقانه، درست و خوب نوشته شده
 • تجربیات داوطلبانه
 • کارآموزی یا سابقه کاری
 • توصیه نامه

در صورتی که هریک از این موارد را ندارید به شما توصیه می‌کنیم حتما آن را کسب و تکمیل کنید و سپس درخواست اخذ بورسیه دهید.

کانادا یکی از بهترین کشورهایی است که می‌توانید در آن زندگی کنید و به تحصیل بپردازید. اگر قصد تحصیل در کانادا را دارید، به‌هنگام ثبت درخواست برای پذیرش از دانشگاه موردنظر، راجع به چگونگی و شرایط اعطای کمک‌هزینه و بورسیه از سوی آن‌ها تحقیق کنید. سازمان‌های دولتی و خصوصی بسیاری در کنار دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزشی بورسیه تحصیلی کانادا اعطاء می‌کنند. در این مطلب به تعدادی از آن‌ها اشاره شد، اما برای کسب آگاهی راجع به تمامی آن‌ها تحقیق بیشتری لازم خواهد بود. اینکه اساسا کدام‌یک از آن‌ها با شرایط شما و سوابقی که دارید سازگاری بیشتری دارد و شانس بالاتری برای دریافت‌شان خواهید داشت، نیازمند بررسی دقیق‌تر از سوی شما است. این نکته را هم در نظر داشته باشید که هر دانشگاه، مؤسسه و سازمانی که بورسیه اعطاء می‌کند، تاریخ مشخصی را به عنوان آخرین مهلت ثبت مدارک و درخواست اعلام می‌کند. اگر موعد تأیین‌شده بگذرد و هنوز مدارک را ارسال نکرده باشید، شانسی برای دریافت بورسیه نخواهید داشت. حتما با مشاوران حاذق در این مورد مشورت کنید و سپس برای هرگونه اقدامی عمل نمایید. بدین ترتیب در زمان و هزینه خود نیز صرفه‌جویی کرده‌اید.