اخذ پاسپورت کانادا

دریافت پاسپورت کانادا به معنی دریافت شهروندی این کشور است. قبل از اخذ پاسپورت کانادا، به دست آوردن اقامت کانادا به صورت دائم الزامی است و شرایط و ضوابط خاص خود را دارد.

لیست گذرنامه های معتبر دنیا
در رده بندی پاسپورت ها در سال 2021 اولین رتبه این لیست متعلق به کشور ژاپن گردید که به دارندگان این گذرنامه مجوز سفر به 191 کشور جهان داده می شود که نسبت به سال گذشته تعداد این کشورها از 189 به 191 افزایش یافته است، گذرنامه کشور سنگاپور نیز با سفر بدون ویزا به 190 کشور، رتبه دوم این لیست را به خود اختصاص داد که نسبت به سال 2019 تنزل یافته است. رتبه سوم معتبرترین گذرنامه ها در این لیست به طور مشترک به کشورهای کره جنوبی و آلمان تعلق گرفته است که شهروندان این دو کشور برای سفر به 188 کشور نیازی به اخذ ویزا ندارند. جالب است تعدادی از کشورهای اروپایی همچون فنلاند، اسپانیا، لوکزامبورگ، ایتالیا، دانمارک، سوئد، فرانسه، سوئیس، پرتغال، هلند، ایرلند، اتریش، بلژیک، انگلستان، نیوزلند و آمریکا دارای پاسپورت های با ارزش بعدی هستند.
کشورهای ، استرالیا و کانادا نیز در این لیست، جایگاه هشتم و نهم را به خود اختصاص داده اند. شهروندان کانادا برای سفر به 183 کشور نیازی به اخذ ویزا ندارند. 

منبع خبر https://www.henleypassportindex.com/passport

شرایط دریافت پاسپورت کانادا

همانطور که در بالا اشاره شد، برای دریافت پاسپورت کانادا و شهروندی این کشور ابتدا باید اقامت دائم داشته باشید. برای دریافت تابعیت کانادا، فرد متقاضی باید بتواند در فرآیند ادغام شدن با فرهنگ و یا Naturalization موفق شود. واضح است که برای دریافت پاسپورت کانادا که به معنی اخذ تابعیت این کشور است، باید شرایط لازم را داشته باشید.

خوشبختانه روش های مختلفی برای دریافت پاسپورت کانادا وجود دارد. به طور کلی روش های مهاجرت به کانادا و گرفتن پاسپورت کانادایی، شامل این روش هاست:

  •  مهاجرت از طریق کار در کانادا
  •  مهاجرت از طریق تحصیل در کانادا
  •  مهاجرت از طریق سرمایه گذاری در کانادا
  •  مهاجرت از طریق ازدواج کردن با شهروند کانادایی
  •  مهاجرت از طریق تولد فرزند در خاک کانادا

دریافت پاسپورت کانادا از طریق کار

یکی از پر طرفدار ترین روش های مهاجرت به کانادا و دریافت پاسپورت آن کشور، اخذ ویزای کار کانادا است. بازار کار در کانادا به طور دائم در حال رشد است. به همین دلیل، شغل های جدید و تخصصی بسیاری در این کشور وجود دارد.

از طرفی جمعیت کانادا به نسبت وسعت این کشور و فرصت های شغلی آن، پایین است. این خبر خوبی برای افرادی است که می خواهند در یک کشور پیشرفته کار کرده و از مزایای زندگی در آن استفاده کنند. مهاجرت کاری به کانادا با روش های مختلفی انجام می شود. برای مثال با برنامه ایالتی اسکیل ورکر، امتیاز بندی و محاسبه امتیازات در دو مرحله انجام می شود. کسانی که می توانند در مرحله اول امتیازات لازم را کسب کنند، اجازه وارد شدن به مرحله دوم را دارند و در صورت کسب امتیاز نهایی دعوت نامه دریافت می کنند. در مرحله دوم اقامت دائم کانادا به فرد متقاضی داده می شود. در نهایت در صورت داشتن شرایط مورد نظر کشور کانادا، تابعیت و پاسپورت کانادا به فرد متقاضی داده می شود.

دریافت پاسپورت کانادا از طریق تحصیل
یکی دیگر از روش های مهاجرت به کانادا، تحصیل در این کشور است. با مهاجرت تحصیلی به کانادا امکان تبدیل نوع اقامت به اقامت دائم و سپس دریافت پاسپورت کانادا وجود دارد. روند دریافت اقامت دائم به این صورت است که پس از فارغ التحصیل شدن می توانید مشغول به کار شوید.
پس از مدتی که از زمان کار در کانادا گذشت و شما نشان دادی که همه معیارهای دریافت اقامت دائم این کشور را دارید، به شما اقامت دائم داده می شود. در نهایت، می توانید اقامت دائم خود را به دریافت تابعیت کانادا تبدیل کرده و پاسپورت کانادایی دریافت کنید.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق سرمایه گذاری

یکی دیگر از راه های دریافت پاسپورت، سرمایه گذاری در کانادا است. سالانه افراد زیادی برای تجارت در جای امن و کسب سود بیشتر و یا دریافت اقامت و پاسپورت کانادا در این کشور سرمایه گذاری می کنند.

سرمایه گذاری در استان های مختلف کانادا با قوانین متفاوتی انجام می شود. که قوانین بر اساس سیاست های توسعه اقتصادی کانادا تعیین می شود. برای مثال در استان کبک، برای سرمایه گذاری به 800.000 دلار کانادا نیاز دارید. علاوه بر این، باید مدارکی ارائه کنید تا مشخص شود از چه منبعی این پول را بدست آورده اید.

میزان سرمایه گذاری در منیتوبا و ساسکاچوان، 100.000 دلار است. با این روش، ابتدا اقامت دو ساله دریافت می کنید و بعد از آن اقامت 5 ساله به شما داده می شود. در نهایت امکان تبدیل اقامت شما به دریافت شهروندی کانادا وجود دارد. در بریتیش کلمبیا، برای سرمایه گذاری به مبلغی بین 350 تا 360 هزار دلار نیاز دارید. اما باید طرح جدیدی داشته باشید که قبلا در این استان نبوده و طرح شما برای این استان مناسب است.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق ازدواج با شهروند کانادایی

یکی از راه هایی که می ‌توانید از طریق آن پاسپورت و اقامت کانادا را به دست آورید، ازدواج است. با ازدواج با یک شهروند کانادایی می توانید ابتدا اقامت دائم و سپس پاسپورت کانادایی دریافت کنید. این روش یکی از ساده ترین روش ها برای بدست آوردن تابعیت کاناداست. با این حال، ازدواج شما باید یک ازدواج واقعی باشد. در صورتی که مشخص شود ازدواج شما سوری بوده از کانادا اخراج خواهید شد.

اخذ پاسپورت کانادا از طریق تولد

کانادا برای دادن پاسپورت، مهاجرت به کانادا و تابعیت به نوزادان تازه متولد شده از دو قاعده استفاده می کند، که به قاعده خاک و خون شناخته می شود. در صورتی که فرزند متولد شده بدون در نظر گرفتن محل زادگاه تولد تابعیت و اصالت خود را مستقیما از پدر و مادر خود دریافت کند، به آن قاعده ی خون می گویند.

طبق قاعده خاک، افراد از طریق تولد در قلمرو کشورهای تبعیت کننده از این سیستم، می توانند تابعیت آن کشور را دریافت کند، بدون توجه به این که مادر یا پدر آن ها شهروند آن کشور باشد. در حال حاضر حدود 30 کشور در جهان این قاعده را به عنوان الگوی حقوقی خود برای تولد فرزند استفاده می کنند که معروف ترین آن ها کشورهای آمریکا، کانادا و برزیل هستند.