انواع ویزای کانادا

اخذ ویزای کانادا به دلیل فرآیند زمانی بلند مدت و کارهای اداری متعدد کار چندان راحتی نیست. همچنین دولت کانادا برای حفظ منافع و امنیت کشور، این روند را نسبت به سایر کشور های توسعه یافته دشوار تر کرده است. اما به یاد داشته باشید که دولت کانادا نیز به مهاجران نیاز دارد. بنابراین اگر از مسیر درست مهاجرت به این کشور آگاه باشید و بدانید که چگونه با مهاجرت به کانادا می توانید برای این کشور مفید واقع شوید، به بهترین شکل ممکن می توانید ویزای کانادا را دریافت نمایید. برای دستیابی به این مهم، شما باید از روش های مهاجرتی و انواع ویزای این کشور اطلاعات دقیقی داشته باشید. در این مطلب با نحوه اخذ اقامت دائمی کانادا به همراه انواع ویزا های کانادا نظیر ویزای تحصیلی، کاری و موقتی اطلاعات مفیدی جمع آوری شده است.

ویزای موقت کانادا

ویزای موقت کانادا برای متقاضیانی ایجاد شده است که قصد تحصیل، کار و گردشگری در این کشور را داشته باشند. بنابراین اگر قصد دارید برای مدت زمان مشخصی در کانادا اقامت داشته باشید ویزاهای موقتی این کشور گزینه ای مناسب برای شما خواهد بود. در ادامه مطلب انواع ویزاهای موقتی کانادا معرفی شده است.

ویزای تحصیلی کانادا

با  اخذ ویزای تحصیلی کانادا شما این اجازه را خواهید داشت تا همسر و خانواده خود را به عنوان همراه به کانادا بیاورید. در حین تحصیل مشغول به کار شوید و آزادی های یک شهروند کانادایی بهره مند باشید. بنابراین سیاست های مطلوب کانادا برای محصلان و رنکیینگ بالای دانشگاه های این کشور دلیلی شده است تا دانشجویان بین المللی از کانادا به عنوان یک مقصد عالی تحصیلی یاد کنند. همچنین پس از اتمام تحصیل و با دریافت مجوز کاری قادر خواهید بود تا در کانادا مشغول به کار شده و در صورت تمایل به طور دائمی در این کشور اقامت داشته باشید.

سوپر ویزای کانادا

اگر فردی در کانادا اقامت داشته باشد و متمایل به زندگی کردن در کنار پدر، مادر و  حتی پدربزرگ و مادر بزرگ خود است، می تواند از طریق اخذ سوپر ویزای کانادا اقامتی 10 ساله برای آن ها دریافت نمایند. حتی در تحت عنوان برنامه اسپانسری کانادا، متقاضی می تواند اقامت دائمی آن ها را نیز بدست آورد.

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی یا ویزیتور ویزا همان طور که از نامش پیداست به منظور گردشگری و اقامت موقت در کانادا ایجاد شده است. این ویزا نهایتا به مدت 6 ماه اعتبار دارد و پس از اتمام آن متقاضی باید به کشور خود بازگردد.

ویزای کاری کانادا

با دریافت مجوز کاری و اشتغال به کار در کانادا، شما تجربه کاری در این کشور را بدست خواهید آورد که سبب می شود شما واجد شرایط برای دریافت اقامت دائمی این کشور شوید. شما می توانید از طریق برنامه استانی یا تحت مجموعه تجربه کار کانادایی موفق به دریافت ویزای کار این کشور شوید. شرط اصلی دریافت ویزای کاری در هر بخشی که شما تمایل دارید نیازمند به دریافت پیشنهاد کاری از سوی یک کارفرمای کانادایی می باشد. همچنین زمانی که متقاضی واجد شرایط نیروی متخصص فدرالی نباشد، اخذ ویزای کاری در دو گروه ذکر شده می تواند بهترین روش برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم کانادا محسوب می شود.

ویزای تجاری کانادا

ویزای تجاری کانادا (Business Class) در سه مجموعه برنامه فدرالی، کبک و استانی خلاصه می شود که در نهایت هر سه ی آن سبب مجوز اقامت دائم کانادا می شود. شرط اصلی دریافت ویزای تجاری کانادا داشتن سرمایه ای به ارزش 300 هزار دلار است.

ویزای نیروی متخصص فدرال

متقاضیان خارجی که تمایل به دریافت اقامت دائم کانادا را داشته باشند چه در داخل و چه در خارج از کانادا در مجموعه نیروی متخصص فدرالی که به اختصار FSWC شناخته می شود درخواست می دهند و سپس تمامی متقاضیان در یک سیستم امتیازدهی رتبه بندی می شوند. امتیازدهی در زمینه نیروی متخصص فدرال به فاکتور های متعددی وابسته است. چندی از مهم ترین فاکتورهای این سیستم عبارتند از: سن، میزان تحصیلات، تجربه کاری و میزان تسلط به زبان انگلیسی یا فرانسوی.  متقاضیانی که نمره ای بین 67 تا  100 امتیاز کسب کنند می توانند اقامت دائمی این کشور را به دست آورند.

ویزای تجربه کاری در کانادا

افرادی که موفق شده باشند از طریق ویزای کاری در کانادا اقامت داشته باشند قادر خواهند بود تا تحت ویزای تجربه کار کانادایی به اقامت دائمی دست پیدا کنند. این ویزا مخصوص افرادی است که تجربه کار در کانادا را حداقل به مدت 1 سال داشته  و از دانش زبان  انگلیسی یا فرانسوی مطلوبی برخوردار باشند.

ویزای مهاجرتی مشاغل فنی

متقاضیانی که از مهارت فنی کافی برخوردار هستند این فرصت را خواهند داشت تا در کمترین زمان قادر به اخذ اقامت دائم کانادا شوند. اقامت در کانادا تحت برنامه نیروی فنی متخصص فدرال از سال 2013 توسط دولت و دپارتمان مهاجرتی کانادا برای تامین نیروی متخصص فنی کار ایجاد شده و به یکی از اصلی ترین و پرمتقاضی ترین ویزاهای این کشور تبدیل شده است.

در حال حاضر صدور و دعوت کار این دسته از نیروهای فنی در برنامه اکسپرس اینتری کانادا مدیریت می شود. برای شرکت در این برنامه متقاضیان حداقل باید 1 سال تمام وقت و یا 2 سال به صورت نیمه وقت در 5 سال اخیر تجربه کاری داشته باشند. به عبارتی دیگر جهت واجد شرایط شدن در برنامه نیروی فنیِ فدرال کانادا، متقاضیان باید 3.120 ساعت تجربه کاری در دو سال اخیر داشته باشند. دیگر شرایط این ویزا، دانش کافی در زبان انگلیسی یا فرنسوی و گواهی اثبات کار می باشد.

برنامه استانی کانادا

آن دسته از متقاضیانی که متاسفانه نتوانسته اند در برنامه نیروی متخصص واجد شرایط باشند هنوز می توانند از طریق برنامه استانی کانادا ((PNP شانس خود را برای دریافت اقامت دائم این کشور امتحان کنند. این برنامه مناسب برای افرادی است که از مهارت کمتری نسبت به واجد شرایط شدن در برنامه نیروی متخصص برخوردارند. در این برنامه هر استان وضعیت خود را باتوجه به کمبود نیرو در هر زمینه ای اعلام می کند و آماده جذب نیروهای خارجی می شود. همچنین برنامه استانی با توجه به نیاز خود لیست مشاغل را تغییر داده و به این ترتیب تعداد جذب متقاضیان را کاهش یا افزایش می دهد.

برنامه مهاجرتی کبک

به دلیل حکومت فدرالی کانادا، هر استان می تواند به طور مجزا و با قوانین مختص به خود اداره شود. به این دلیل برنامه مهاجرتی کبک با توجه به معیار های مختلف خود نسب به 9 استان دیگر کانادا از سیستم انحصاری خود برای جذب نیروهای متخصص اقدام می نماید. بنابراین افرادی تحت این برنامه قادر به اخذ اقامت دائم کانادا خواهند بود که:

  1. ابتدا گواهی CSQ که نشان دهنده واجد صلاحیت بودن متقاضی در استان کبک می باشد را درخواست دهد و در صورت دریافت گواهی،
  2. متقاضی باید در سازمان IRCC درخواست دهد و در صورت پذیرش، قادر به اخذ اقامت دائمی کانادا خواهد شد.

ویزای اسپانسری کانادا

یکی از سیاست های کشور کانادا نزدیک کردن شهروندان کانادایی به خانواده های خود است. از این جهت افرادی که در کانادا زندگی می کنند قادر خواهند بود از طریق این ویزا برای خانواده خود اقامت دائمی دریافت کنند. برای اسپانسر شدن در ویزای خانوادگی فرد باید دارای اقامت دائمی یا شهروندی این کشور باشد. این دسته از متقاضیان می توانند برای همسر و فرزندان خود دعوت نامه ای ارسال کنند و مجوز اقامت دائمی آن ها را کسب نمایند.

برنامه مراقبتی کانادا

برنامه مراقبتی یا LCP، یک برنامه مهاجرتی مختص به متقاضیانی است که توانایی مراقبت از سالمندان، کودکان، و افراد کم توان را داشته باشند. در این برنامه متقاضی باید در خانه و بدون هرگونه ناظر و سرپرستی، مسئولیت مراقبت افراد ذکر شده را داشته باشد. متقاضیانی واجد شرایط در این برنامه هستند که سابقه کاری مرتبط، دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی کافی به همراه حداقل مدرک دیپلم را داشته باشند. در برنامه LCP متقاضی باید 30 ساعت در هفته به مراقبت از سالمندان، کودکان و افراد کم توان بپردازد.