اکسپرس انتری کانادا

کانادا یکی از مهاجر پذیر ترین کشورهای دنیا است. این کشور با توجه به رفاه اجتماعی بالا، شرایط کاری مناسب، سیستم آموزشی قوی و کیفیت زندگی بالا جز جذاب ترین کشورها برای مهاجران است. کانادا برای جذب مهاجران برنامه ها و ویزاهای مختلفی را تدوین کرده است. یکی از جدیدترین برنامه های مهاجرتی کانادا که طرفداران زیادی داشته و بسیاری با استفاده از آن به کانادا مهاجرت کرده اند، سیستم مهاجرتی اکسپرس اینتری Express Entry کانادا (ورود سريع) است.

در اکسپرس انتری یا ورود سریع کانادا، متقاضیان مهاجرت با توجه به برخی معیارها همانند سن، تحصیلات، شغل و سابقه کاری رتبه بندی شده و افرادی که بالاترین امتیاز ها را کسب کنند، می توانند اقامت کانادا را دریافت کنند. در ادامه، چگونگی کارکرد اکسپرس اینتری، شرایط، سیستم امتیاز بندی، مدارک، مراحل و روش های مهاجرتی با استفاده از آن مورد بررسی خواهد گرفت.

اکسپرس اینتری چیست؟

اکسپرس انتری یا برنامه ورود سریع به کانادا یک سیستم مهاجرتی است که در سال 2015 برای سهولت پذیرش مهاجران و اقامت سریع آن ها در کانادا ایجاد شد. هدف اصلی راه اندازی این سیستم، تامین نیروی کار جدید برای اقتصاد رو به رشد و تشنه کانادا است. با وجود اکسپرس انتری، کانادا نیروهای با مهارت را به کشور خود جذب کرده و در ازای تضمین پیشرفت کشورش، اقامت کانادا را به آن ها اعطا می کند.

متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، با توجه به سن، وضعیت تاهل، میزان تحصیلات، مهارت های زبانی، سابقه کار، پیشنهاد شغلی و انعطاف پذیری (سازش و خو گیری با محیط جدید) نمره ای دریافت می کنند.

برنامه های مهاجرتی مختلف اکسپرس انتری یا ورود سریع به کانادا

در اکسپرس اینتری کانادا، هر متقاضی در یکی از چهار دسته:

 •  برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیل ورکر (Federal Skilled Worker Class)
 •  برنامه نیروی متخصص فنی فدرال یا اسکیل ترید (Federal Skilled Trades Program)
 •  برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)
 •  برنامه مهاجرت استانی کانادا (Provincial Nominee Programs (PNP

قرار می گیرد و از طریق آن ها می تواند ویزای کانادا را دریافت کند.

ناک NOC یک سیستم طبقه بندی مشاغل کانادا است که تخصص های مورد نیاز را در 5 دسته کلی A, B, C, D و 0 تقسیم بندی کرده است. مشاغل نوع 0 مربوط به مشاغل مدیریتی، گروه A مربوط به مشاغل حرفه ای و نیازمند مدارک آکادمیک، مهارت های گروه B مربوط به مشاغل فنی ، گروه C مربوط به مشاغل متوسط و مهارت های گروه D مربوط به مشاغل کارگری و نیازمند آموزش کم و تمرین، مانند نیروهای خدماتی در رستوران است.

هر کدام از این برنامه های مهاجرتی شرایط و ویژگی های خود را دارند. افراد مشغول در مشاغل مورد نیاز کانادا نیز در گروه های مختلف شغلی از طریق این 4 دسته وارد کانادا می شوند. در ادامه با هر کدام از این برنامه های مهاجرتی بیشتر آشنا می شویم.

بسته هاي آموزشي ما

برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیل ورکر

کارگران و نیروهای متخصص می توانند با استفاده از برنامه اسکیل ورکر کانادا از طریق امتیاز بندی اکسپرس اینتری، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر و اخذ ویزای اکسپرس اینتری طبق این دسته بندی شرایط خود را دارد:

 •  حداقل یک سال سابقه کار مداوم تمام وقت یا معادل نیمه وقت آن در مشاغل سطح A, B یا 0 در لیست مشاغل ناک NOC
 •  اثبات دانش زبان با کسب نمره CLB 7 و بالاتر در یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی.
 •  تحصیلات معادل دیپلم دبیرستان کانادا یا بالاتر.
 •  اثبات توانایی مالی برای زندگی در کانادا (در صورتی که اجازه کار یا پیشنهاد کار رسمی در کانادا نداشته باشید)

برنامه نیروی متخصص فنی فدرال یا اسکیل ترید

برنامه نیروی متخصص فنی فدرال، با توجه به کمبود نیروی فنی در برخی مشاغل و حرفه ها راه اندازی شد تا کمبود نیروی فنی و متخصص در برخی مناطق و حرفه ها برطرف شود. حداقل شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسکیل ترید اخذ ویزای اکسپرس انتری کانادا این موارد است:

 •  کسب حداقل نمره CLB 5 در مهارت های شنیداری و گفتاری و CLB 4 در مهارت های نگارش و خواندن در زبان انگلیسی یا فرانسوی.
 •  داشتن حداقل 2 سال سابقه کاری مرتبط با مشاغل گروه B لیست ناک NOC در 5 سال گذشته.
 •  اثبات توانایی مالی برای زندگی در کانادا (در صورتی که اجازه کار یا پیشنهاد کار رسمی در کانادا نداشته باشید)

برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)

افرادی که حداقل 1 سال در کانادا کار کرده اند، می توانند از طریق این برنامه اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. حداقل شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه تجربه کار کانادایی این موارد هستند:

 •  حداقل 1 سال سابقه کار مورد تایید در کانادا در 3 سال گذشته در دسته بندی 0, A, یا B لیست ناک.
 •  کسب حداقل نمره زبان CLB 5 برای مشاغل گروه B و نمره CLB 7 برای مشاغل گروه A و 0.

برنامه مهاجرت استانی کانادا (Provincial Nominee Programs (PNP

برخی از استان ها و قلمرو های کانادا، با توجه به نیازهای خود به نیروی کار، تحصیل کرده، متخصص و … می توانند از مهاجران استفاده کنند. با استفاده از این برنامه می توانید به استان مد نظر خود مهاجرت کرده و اقامت دائم کانادا را اخذ کنید.

برای مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه استانی، ابتدا می بایست برای اقامت در استان مد نظر خود درخواست دهید.سپس اطلاعات شما در سیستم امتیاز بندی وارد شده و استان مد نظر از بهترین گزینه ها برای اخذ اقامت دائم کانادا دعوت می کند.

برنامه استانی مهاجرت به ساسکاچوان و برنامه استانی مهاجرت به بریتیش کلمبیا از محبوب ترین برنامه های مهاجرت استانی کانادا هستند که با توجه به شرایط مناسب، افراد بسیاری متقاضی مهاجرت و اخذ اقامت آن ها می باشند.

شرایط، مراحل و ساز و کار سیستم امتیاز بندی اکسپری اینتری کانادا

شرایط اکسپرس اینتری برای مهاجرت به کانادا، با توجه به برنامه مهاجرتی شما (همان 4 دسته نیروی کار متخصص فدرال، نیروی متخصص فنی فدرال، تجربه کانادایی و برنامه های استانی) متفاوت است. اما برخی شرایط اکسپرس انتری برای تمامی برنامه های مهاجرتی یکسان بوده و متقاضیان باید آن ها را داشته باشند. حداقل یک سال سابقه کار مورد تایید در حرفه مربوطه و دانش زبان و کسب حداقل نمره در یک آزمون مورد تایید زبان فرانسوی یا انگلیسی از جمله شرایط یکسان برای برنامه های مختلف مهاجرتی Express Entry کانادا است.

همان طور که گفته شد، امتیاز بندی اکسپرس اینتری در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول شرایط شما سنجیده شده و در صورت کسب حداقل نمره 67 از 100، به مرحله رتبه بندی یا استخر Pool وارد می شوید. در این مرحله بر اساس فاکتورهای مختلف ذکر شده، امتیازی به شما داده می شود. سپس از افرادی که بالاترین نمره را دریافت کرده باشند تقاضا می شود که برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت اقدام کنند.

بسته هاي آموزشي ما

مراحل مهاجرت به کاناد از طریق اکسپرس اینتری

 •  قدم اول: بررسی شرایط مورد نیاز

قدم اول بررسی واجد شرایط بودن برای شرکت در این سیستم است. شما باید حداقل شرایط مورد نیاز برای شرکت در امتیاز بندی اکسپرس انتری را داشته باشید و از طریق یکی از برنامه و روش های مهاجرتی ذکر شده برای اخذ اقامت کانادا اقدام کنید. هچنین شغل و سابقه کاری شما می بایست در لیست ناک موجود بوده و از جمله موارد مورد تقاضا برای جذب مهاجران باشد. برای بررسی شانس خود و جدید ترین شرایط اکسپرس اینتری، با وکلا و مشاوران مهاجرتی مجرب مشورت کنید.

 •  قدم دوم: ساخت پروفایل اکسپرس اینتری Express Entry

پس از بررسی شرایط، باید یک پروفایل در اکسپرس انتری بسازید. در این مرحله با توجه به معیارهای مختلف نمره ای از 1200 دریافت می کنید و در مقابل سایر متقاضیان رتبه بندی می شوید. هر چه امتیاز شما بالاتر باشد، شانس شما برای دریافت دعوتنامه و اخذ ویزای کانادا بیشتر است. پروفایل افرادی که مورد قبول واقع نشده اند، پس از 12 ماه منقضی می شود و در صورت تمایل به شرکت مجدد، باید پروفایل جدیدی بسازند.

 •  قدم سوم: دریافت دعوتنامه ITA

در صورتی که امتیاز مد نظر را در جدول امتیاز بندی اکسپرس انتری دریافت کردید، یک دعوتنامه (ITA) برای شما ارسال شده و از شما درخواست می شود تا برای اخذ ویزای کانادا و اقامت این کشور اقدام کنید.

 •  قدم چهارم: درخواست اقامت کانادا

در صورتی که دعوتنامه را دریافت کردید، 90 روز فرصت دارید تا درخواست اخذ اقامت دائم خود را به همراه مدارک خود ارسال کنید.

متقاضیانی که از امتیاز بندی اکسپرس انتری موفق به دریافت ویزای کانادا نشدند، می توانند بطور مداوم پروفایل خود را آپدیت کرده و با افزودن مدارک تحصیلی، مهارت های جدید و تجربه های کاری بیشتر، نمره خود را بالا برده و شانس خود را برای قبولی در دورهای بعدی بیشتر کنند.

محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری

بالاتر اشاره کردیم که محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری در دو مرحله صورت می گیرد. پس از کسب حداقل امتیاز مورد نیاز در مرحله اول، مشخصات شما در سیستم امتیاز بندی (Comprehensive Ranking System (CRS ثبت شده و طبق امتیازات تعریف شده، امتیاز شما مشخص می شود.

امتیازات تک تک این مراحل، فاکتورهای امتیاز بندی و جدول امتیاز بندی اکسپرس اینتری را می توانید در مطلب امتیاز بندی مهاجرت به کانادا به طور کامل مطالعه کنید.

مدارک لازم برای ویزای اکسپرس اینتری کانادا

برنامه های مهاجرتی مختلف اکسپرس انتری مدارک مختص به خود را دارند. اما برخی مدارک نیز در آن ها یکسان است و برای اخذ ویزای اکسپرس اینتری باید آن ها را داشته باشید:

 •  پاسپورت معتبر
 •  نتیجه آزمون زبان انگلیسی یا فرانسوی (CELPIP, IELTS, TEF)
 •  مدارک شخصی (شناسنامه، عکس، کارت پایان خدمت، کارت ملی، سند ازدواج و ...)
 •  مدارک معتبر سوابق کاری و سابقه بیمه

این مدارک اکسپرس اینتری نیز با توجه به روش اقدامی شما ممکن است از شما درخواست شود:

 •  مدارک تحصیلی معتبر
 •  مدرک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی (در صورت وجود)
 •  دعوتنامه برنامه های استانی (در صورت وجود)
 •  مدرک یا نامه تمکن مالی
 •  مدرک یا گواهینامه دوره های گذرانده و مهارت ها
 •  مدرک داشتن حامی یا خانواده درجه یک در کانادا

نکات مهم و توصیه های شرکت در امتیاز بندی اکسپرس اینتری

 •  برای شرکت در برنامه های استانی، هر استان شرایط خاص خود را دارد. اما قانون کلی برای همه متقاضیان در این دسته، داشتن حداقل یک سال سابقه کار مرتبط، مهارت زبانی بالا، نداشتن سوء سابقه و رد کردن معاینات پزشکی است.
 •  یکی از مسائلی که متقاضیان باید به آن توجه داشته باشد، داشتن حداقل تمکن مالی برای اسکان و تامین مایحتاج در کانادا است. البته ثبت درخواست، اخذ پذیرش و درخواست اقامت دائم کانادا نیز شامل هزینه خواهد بود.
 •  اطلاعاتی که در سیستم اکسپرس انتری وارد می کنید باید درست و حقیقی باشد. اگر موردی اضافه و یا کم شود، باید در طول مدت زمان درخواست تا پذیرش در پرونده شخصی به روز رسانی شود. در غیر این صورت، اگر مجاز به اخذ ویزای کانادا شوید، به دلیل عدم تطابق اطلاعات، به عنوان شخصی فریبکار شناخته شده و ویزای کانادا برای شما صادر نمی شود.
 •  برای هر کدام از اطلاعات ثبت شده در امتیاز بندی اکسپرس انتری باید مدرک معتبر و قابل اثبات ارائه دهید.
 •  قبل از بارگذاری مدارک تحصیلی در سیستم اکسپرس اینتری، باید آن ها را ارزیابی کرده و معادل سازی کنید.
 •  با توجه به انتشار ویروس کرونا در سراسر جهان، مدت زمان 60 روزه برای تکمیل فرم ها و اخذ اقامت دائم کانادا پس از دریافت دعوت نامه به 90 روز افزایش پیدا کرده است. مراقب زمان خود باشید و برای کارهای اقامت خود برنامه ریزی کنید.

توصیه هايي برای شرکت در اکسپرس انتری

 •  در تمامی مراحل، از کارشناسان، وکلا و مشاوران مهاجرتی غافل نشوید و از تجربه، اطلاعات و توصیه های آن ها در راه اخذ اقامت کانادا بهره ببرید.
 •  مدارک خود (حتی مدارکی که احتمال می دهید از شما نمی خواهند) را در اولین فرصت آماده کنید. صدور برخی از این مدارک زمان بر بوده و در صورت درخواست، در آماده سازی آن ها به مشکل بر می خورید.
 •  چندین بار مدارک خود را چک کنید و از تکمیل بودن و مورد تایید بودن آن ها مطمئن شوید.
 •  مراقب موعد سر رسید و اتمام اعتبار مواردی همچون پاسپورت، درخواست اقامت دائم، اعتبار مدرک زبان، نامه بانک، درخواست کار در کانادا و ... باشید.
 •  به هیچ عنوان دروغ نگویید و اطلاعات غلط ندهید. این موارد شانس شما را برای اخذ ویزای کانادا پایین آورده یا حتی آن را از بین می برند.
 •  از تمامی مدارک و اسناد خود کپی تهیه کرده و آن ها را برابر اصل کنید.

بسته هاي آموزشي ما

نکات مهم برای افزایش امتیاز اکسپرس اینتری

 •  اگر پیشنهاد شغلی ندارید، می توانید با ثبت نام در بانک کار کانادا برای پیدا کردن شغل و کارفرما درخواست دهید. با یافتن فرصت شغلی امتیاز خود را در رتبه بندی اکسپرس انتری بالا می برید.
 •  همچنین با پرداخت هزینه می توانید از آژانس های کاریابی یا متخصصان این حوزه در کانادا کمک بخواهید تا مطابق شرایط و سوابق شما، یک کار مناسب برای شما پیدا کنند.
 •  وجود مدرک زبان انگلیسی و زبان فرانسه در کنار هم می تواند علاوه بر بالا بردن امتیاز، شانس قبولی در برنامه های استانی شهر های فرانسوی زبان مانند کبک و مونترال را افزایش دهد.
 •  بهبود مهارت های زبانی و کسب نمره بالاتر در آزمون های زبان انگلیسی و فرانسوی، امتیاز شما را افزایش داده و شانس شما برای قبولی در اکسپرس اینتری را بالا می برد. اگر مدت زیادی از صدور مدرک آزمون زبان شما می گذرد، می توانید با مطالعه و آزمون مجدد نمره خود را افزایش دهید.
 •  اگر متاهل هستید و می خواهید با همسرتان به کانادا مهاجرت کنید، دانش زبان، تحصیلات و برخی فاکتورهای دیگر همسر شما می تواند مجموع امتیازهایتان را افزایش دهد.
 •  اگر فرصت زیادی در اختیار دارید، می توانید با ادامه تحصیل و اخذ مدارک بالاتر تحصیلی امتیاز خود را افزایش دهید.
 •  افزایش سابقه کار در حرفه مد نظر هم می تواند امتیاز شما را بالا ببرد.

بسته هاي آموزشي ما

سوالات متداول پیرامون مهاجرت سریع به کانادا

برنامه مهاجرت فوری چیست و چگونه کار می کند؟

این برنامه یک روش جدید برای ارسال تقاضانامه براساس قوانین اقتصادی مهاجرتی است:

 • برنامه نیروهای کارمتخصص فدرال Federal Skilled Worker Program
 • برنامه نیروهای متخصص فدرال Federal Skilled Trades Program
 • کلاس های کار فنی کانادا Canadian Experience Class

بدین صورت هر استان قادر خواهد بود براساس نیاز بازار کارخود  نیروی کار استخدامی نوآموز را از طریق برنامه گزینشی استانی (PNPs) از میان دسته انبوهی نیروی زبده که ازطریق برنامه مهاجرت فوری (Express Entry) وارده شده اند،انتخاب کند.

با این برنامه (Express Entry) افراد می توانند از طریق روش های در نظر گرفته شده وارد دسته ای  عظیم و زبده از کاندید های  کار شوند. دولت کانادا ، دول استان ها و کارفرمایان کانادا می توانند از میان این گروه نیروی کار مورد نظر خود را پیدا کنند. کارفرمایان کانادایی ابتدا باید تمام تلاش خود را برای  پیدا کردن نیروی کار انجام بدهند تا فرصت های شغلی باقی مانده را با شهروندان یا افراد اقامت کانادا پر کنند. سپس چنانچه نیروی مورد نظر را در بین شهروندان یا افراد اقامت دائم کانادا پیدا نکردند می توانند در بین کاندید های مهاجرت سریع به کانادا (Express Entry) نیروی مورد نظر را جست و جو کنند.

برنامه مهاجرت فوری و مسئولین بانک کار کانادا به کارفرمایان واجد شرایط و نیروهای خارجی متخصص این امکان را می دهد که اسان تر یکدیگر را بیابند و وقتی نیروهای خارجی به کشور وارد شدند سریعتر شروع به کار کنند.

افرادی که امتیاز بیشتری نسبت به دیگران داشته باشند به زودی از طرف کارفرمایان کانادا دعوت نامه (ITA) دریافت خواهند کرد.

مواردی که بابت آن افراد امتیاز کسب خواهند کرد بدین قرار است:

 • پیشنهاد کاری
 • کاندید اقامت دائم برای یکی از استان ها یا حوزه ها
 • تجربه و مهارت

هر یک ازاین عوامل به موفقیت افراد در کانادا کمک شایانی خواهد کرد.

تذکر: استان کبک کانادا از برنامه مهاجرت فوری استفاده نمی کند.

برنامه مهاجرت فوری به کانادا چه کمکی خواهد کرد؟

دولت کانادا در حال بهبود سیستم مهاجرتی اقتصادی خود است تا از برطرف شدن تمام نیازهای اقتصادی و بازار کار کانادا مطمئن شود. و برنامه مهاجرت فوری یک حرکت کلیدی در این روند است. هدف از این سیستم تسهیل و تسریع روند مهاجرت است. و همچنین نحوه پذیرش تقاضانامه ها را از طرف سازمان شهروندی  و مهاجرت کانادا مشخص می کند.

برنامه مهاجرت فوری این اهداف را دنبال می کند:

 • پردازش سریع و کارامد تر تقاضانامه ها
 • پاسخگویی بهتر به بازار کار در کانادا

براساس برنامه مهاجرت فوری ، دولت کانادا تنها تقاضانامه هایی را پذیرش می کند که بر اساس برنامه های مهاجرتی اقتصادی از طرف کانادا برای مهاجرت دعوت نامه دریافت کرده باشند. این برنامه با هدف جلوگیری از روند انباشته شدن کارهای عقب افتاده برای اوردن مهاجران به کانادا اقدام می کند به این صورت که طی این برنامه  تنها افرادی وارد کشور میشوند که بیشترین ویژگی ها را در ارتباط با کار مورد نظر دارند و نه افرادی که به نظر میرسد احتمالا توانایی نیروی کاری مورد نظر را دارند.

بر اساس این برنامه اکثر متقاضیانی که تقاضانامه های انها پذیرش شده و دعوت نامه دریافت کرده اند در عرض شش ماه یا کمتر تقاضانامه اقامت دائم انها به نتیجه خواهد رسید. این کاهش زمان انتظار به کانادا کمک می کند تا همگام با سایر کشورها در روند جذب مهاجر حرکت کند ، بهترین نیروهای متخصص را جذب کرده و به فعالیت های اقتصادی خود سرعت ببخشد.

سیستم مهاجرت فوری از چه زمانی فعال شده است؟

از ژانویه ۲۰۱۵ این سیستم فعال شده است.

کدام یک از برنامه های مهاجرتی تحت پوشش سیستم مهاجرت فوری خواهند بود؟

سیستم مهاجرت سریع به کانادا بر اساس برنامه های اقتصادی مهاجرتی کانادا اعمال میشود که این برنامه ها شامل این موارد هستند:

 • برنامه نیروهای کارمتخصص فدرال Federal Skilled Worker Program
 • برنامه نیروهای متخصص فدرال Federal Skilled Trades Program
 • کلاس های کار فنی کانادا Canadian Experience Class

آیا سیستم مهاجرت فوری به کانادا مقررات برنامه ی مهاجرت را تغییر خواهد داد؟

خیر. سیستم مهاجرت فوری مقرارات مهاجرتی را تغییر نخواهد داد. این سیستم یک برنامه ی جدید نیست. این یک روش سریع برای سازمان  (CIC) است به منظور سازماندهی پذیرش تقاضانامه مهاجران اقتصادی به صورت انلاین.

سقف پذیرفته شدگان از طریق سیستم مهاجرت فوری چه تعداد است؟

محدودیتی برای تعداد افرادی که به صورت مهاجرت فوری وارد می شوند وجود ندارد. کانادا این سیستم را فعال کرده تا از طیف گسترده ای از نیروهای متخصص و با تجربه برخوردار شود و بدین صورت نیاز کارفرمایان استان ها و حوزه ها را برطرف کند . به هر حال تعداد دعوت نامه های اقامت دائم (ITA) ارسالی کانادا براساس برنامه  تراز مهاجرت سالانه خواهد بود. تراز مهاجرت سالانه مجموعه ای است از گستره وسیع پذیرش برای برنامه مهاجرتی که قسمتی از برنامه مهاجرت فوری است.

این برنامه فهرستی از بهترین نیروهای متخصص کاندید را در اختیار کارفرمایان قرار می دهد تا بتوانند از انها برای فرصت های شغلی که با نیروهای کانادایی یا افراد اقامت دائم پر نشده اند استفاده کنند.

با این سیستم نیروهای مورد نیاز بازار کاردر فرم کارهای پیشنهادی که توسط سازمان ارزشیابی تاثیر اشخاص بر بازار کار (LMIA) و یا به وسیله کاندیداتوری برای استان ها یا حوزه ها به اندازه کافی امتیاز کسب کرده اند وارد مرحله بعدی این سیستم می شوند. مراحل دعوت به کار از گروه مهاجرت فوری روند منظمی خواهد داشت.

در نظر داشته باشید که تمام شغل های پیشنهادی توسط سازمان کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) ونیازمندی های LMIA  بلافاصله بررسی می شوند.

با این سیستم کارفرمایان و کاندیداها از فرایند سریعتری بهره می برند. سازمان CIC در نظر دارد بازه زمانی از تاریخ دریافت تقاضانامه توسط کانادا تا موعد اخذ تصمیم قطعی پیرامون اقامت دائم کاندیداها نهایتا شش ماه طول بکشد.

بسته هاي آموزشي ما

برای تقاضانامه های اقامت دائم که قبل از اقدام به روش مهاجرت فوری، دریافت کرده اید، چه روندی در پیش خواهد بود؟

تقاضانامه هایی که توسط CIC تا قبل از اقدام به روش مهاجرت فوری به کانادا دریافت می شود، طبق قوانین موجود در آن زمان در جریان خواهند بود.

استان ها/ حوزه ها

استان ها و حوزه ها چگونه از سیستم مهاجرت فوری استفاده خواهند کرد؟

استان ها و حوزه ها قادر به معرفی تعداد مشخصی اتباع خارجی از طریق سیستم مهاجرت سریع به کانادا به منظور برآوردن نیازهای مهاجرت محلی و بازار کارشان، خواهند بود. اگر یک متقاضی از یک استان یا حوزه پیشنهاد دریافت کند، به آنان به امتیاز داده خواهد شد تا برای اقدام به اقامت دائم در مرحله بعدی سیستم دعوت نامه دریافت کنند.

ابتدا استان ها و حوزه ها برنامه  PNP خود را تعیین کرده و بلافاصله  شرایط و ضوابط مورد نظر برای سیستم مهاجرت فوری خود را معین می کنند.

کاندیدهای مهاجرت فوری ممکن است:

 • ابتدا وارد سیستم کل شوند و سپس توسط یک استان یا حوزه معرفی شوند
 • توسط یک استان یا حوزه معرفی شوند و سپس پروفایل مهاجرت فوری را تکمیل نمایند.

همه ی متقاضیان آتی ( چه PNP چه موارد دیگر) بایستی ملاک های حداقل یکی از برنامه های مهاجرت فدرال را که توسط مهاجرت فوری ترتیب داده شده ، به منظور وارد شدن به گروه دارا باشند و بایستی تقاضانامه ی خود را آنلاین ثبت کنند.

همچنین استان ها و حوزه ها  قادر خواهند بود تحت روال معمول PNP های خود ، خارج از روش مهاجرت فوری، از طریق فرایند تقاضانامه ی مکتوب، به معرفی های خود ادامه دهند.

روند مهاجرت برای افرادی که تمایل به استفاده از هر دو برنامه گزینش استانی PNP  و مهاجرت فوری را دارند چگونه است؟

دو روش برای این افراد وجود دارد:

 • ابتدا برای PNP اقدام و برای ان نام نویسی کرده ، سپس فرم پروفایل مهاجرت فوری را پر کنند.
 • ابتدا باید فرم مربوط به مهاجرت فوری را پر کنند. استان ها و حوزه ها می توانند در بین گروه کاندیداهای مهاجرت فوری جستجو کنند و از شما بخواهند که برای برنامه PNP ان استان یا حوزه اقدام کنید. وقتی ان شخص گواهی نام نویسی خود را دریافت کرد پروفایل مهاجرت فوری وی به روز رسانی خواهد شد.

در هر دو مرحله وقتی شخص برای نشان دادن گواهی PNP پروفایل مهاجرت فوری خود را به روز رسانی کند به اندازه ای به انها امتیاز داده خواهد شد که برای مرحله بعد دعوت به کار مجاز شوند.

کارفرمایان

برنامه مهاجرت فوری برای کارفرمایان در کانادا چه منافعی خواهد داشت؟

برنامه مهاجرت فوری گزینه های استخدامی بیشتری در اختیار کارفرمایان قرار میدهد و درجایی که نیروی کار کانادایی یا اقامت دائم کانادایی برای انها میسر نیست می توانند گزینه های بهتری را بیابند.

دیگر مزایا:

 • کارفرمایان واجد شرایط در کانادا نقش مستقیمی در استخدام مهاجران اقتصادی خواهند داشت.
 • کاندید های مهاجرت فوری با شغل پیشنهادی که از طرف سازمان LMIA  و یا PNP مورد حمایت هستند می توانند وارد مرحله بعدی دعوت شوند.
 • بانک کار کانادا برای کارفرمایان واجد شرایط و کاندیداهای مهاجرت این فرصت را فراهم می اورد که سریعتر به یکدیگر بپیوندند. در سال ۲۰۱۵، در شرایطی که برای کارفرمایان نیروی کار از سوی شهروندان وافراد اقامت دائم کانادا تامین نباشد بانک کار از نیروی کار و کارفرما را به یکدیگر متصل می کند.
 • روندهای مربوط ب سازمان LMIA برای متقاضیان اقامت دائم هزینه ای در پی نخواهند داشت.
 • به ۸۰% از تقاضانامه های اقامت دائم در عرض حداکثر شش ماه پاسخ داده خواهد شد.

تذکر: استان کبک کانادا مهاجرت فوری را به کار نمی برد. آن ها کارکنان ماهر خود را گزینش می کنند. برای اطلاعات بیشتر به سایت Quebec-selected skilled workersمراجعه کنید.

آیا تاکنون کارفرمایان در کانادا در سیستم مهاجرت فوری رایزنی داشته اند؟

بله. از پاییز ۲۰۱۲ سازمان CIC جلسات مشاوره را با کارفرمایان کانادا به منظور ایجاد یک سیستم سریع و کارآمد برای جذب مهاجران آغاز کرد. سازمان  CIC ارتباط نزدیکی با PNP  و ESDC برقرار کرده است تا اطلاعاتی را از سراسر کشور برای آمادگی کارفرمایان نسبت به سسیستم مهاجرت فوری گرد آوری کنند.

انجمن های ملی و استانی و اتاق های بازرگانی ملی به ما در شناسایی کارفرمایان مربوطه کمک بسیاری کرده اند.

شرکت کنندگان ، صنایع بسیار مهم و سهامداران اصلی کانادا را معرفی کردند. از جمله: تولید کنندگان و صادر کنندگان کانادا (CME) فدراسیون کسب و کار مستقل کانادا (CFIB) و اتاق بازرگانی کانادا.

تذکر: استان کبک مهاجرت فوری را به کار نمی برد. آن ها کارکنان ماهر خود را گزینش می کنند. برای اطلاعات بیشتر به سایت Quebec-selected skilled workersمراجعه کنید.

کارفرمایان کانادا چگونه از سیستم مهاجرت فوری بهره مند خواهند شد؟

در ابتدا کارفرمایان باید تمام تلاش خود را به کار بگیرند تا نیروی کار مورد نظر خود را از بین شهروندان یا افراد اقامت دائم کانادا پیدا کنند. کارفرمایان واجد شرایط که نتوانسته اند برای فرصت های شغلی تمام وقت نیروی کار خود را از بین اشهروندان یا افراد اقامت دائم کانادا پیدا کنند می توانند در میان گروه کاندیداهای مهاجرت سریع به کانادا به دنبال نیروی کار مورد نظر خود باشند

کارفرمایان می توانند به کاندیدهایی دسترسی پیدا کنند که:

 • از طریق استخدام فعلی خود و شیوه های استخدامی دیگر از قبیل هیئت مدیره های بخش خصوصی.
 • از طریق بانک کار از سال ۲۰۱۵ به بعد، بانک کار تلاش می کند کاندیدا ها را از طریق تخصص ها و تجربیاتشان با کارفرمایانی که به دنبال چنین متخصصانی هستند متصل کند.

در برخی موارد کارفرمایان می توانند با استان ها و حوزه ها به منظور برنامه های گزینشی مربوطه هماهنگ شوند.

شغل هایی که به کاندیداهای مهاجرت فوری پیشنهاد می شوند را در زمان خود به سازمان LMIA معرفی می کنند . کارهایی که از طرف سازمان LMIA مورد حمایت قرار بگیرند به زودی برای اقامت دائم دعوت نامه (ITA) دریافت خواهند کرد.

تذکر: دعوت نامه ها به معنای ضمانت برای اقامت دائم نیستند بلکه کاندیداها باید از نظر قوانین مهاجرتی کانادا تمام شرایط را دارا باشند. ( قانون حمایت از مهاجرت و پناهندگی)

تذکر: استان کبک کانادا مهاجرت فوری را به کار نمی برد. آن ها کارکنان ماهر خود را گزینش می کنند. برای اطلاعات بیشتر به سایت Quebec-selected skilled workers مراجعه کنید.

آیا لیستی از مشاغل مورد نیاز سیستم مهاجرت  فوری در دسترس است؟

خیر. سیستم مهاجرت فوری به هنگام راه اندازی هیچ لیستی از مشاغل مجاز یا سقف تعداد نیازمندی ها نخواهد داشت.

از شرایط برای ورود به گروه مهاجران فوری، کاندیداها باید در یک حرفه متخصص و با تجربه باشند و کد شغل ملی (NOC) National Occupational Code (NOC) صفر، A یا B داشته باشید. شغل های پیشنهادی در مهاجرت فوری باید جز یکی از این سه گروه باشند.

شغل های پیشنهادی بلافاصله به سازمان LMIA معرفی می شوند تا با مقرارات آن تطبیق داده شود.

همچنین کاندیداها باید حداقل نمره زبان مورد نیاز برنامه اقتصادی مهاجرتی کانادا را کسب کنند.

بسته هاي آموزشي ما

ایا کارفرمایان مستقیما به گروه کاندیداهای مهاجرت فوری دسترسی دارند؟

دسترسی کارفرمایان به گروه کاندیداها از طریق بانک کار خواهد بود. بانک کار و سیستم مهاجرت سریع به کانادا این امکان را در اختیار کارفرمایان و نیروهای متخصص قرار می دهند که به راحتی با یکدیگر تماس بگیرند.

کاندیداهای چنانچه تاکنون پیشنهاد کار در کانادا یا PNP دریافت نکرده اند باید در بانک کار ثبت نام کنند. این کار به انها این فرصت را می دهد تا فرصت های شغلی محیا در کانادا را بررسی کنند و خودشان را تا نیاز کارفرمایان ، استخدامی ها ، بخش های خصوصی و غیره ترفیع دهند. کارفرمایان همچنین می توانند کاندیداهایی را مستقیما پیدا کنند و از انها بخواهند که برای مهاجرت فوری اقدام کنند.

آیا کارفرمایان می توانند به منظور حمایت از کارگران اقامت موقت (TFW) خود ، از سیستم مهاجرت فوری در راستای اخذ مجوز اقامت دائم انها استفاده کنند؟

بله . تا زمانی که کارگران اقامت موقت در کانادا تحت حمایت سازمان LMIA هستند کارفرمایان می توانند برای انها کار تمام وقتی در نظر بگیرند تا انها برای اقامت دائم خود تقاضانامه ارسال کنند. کارگران اقامت موقت می بایست پروفایل مهاجرت فوری تشکیل داده و اطلاعات مربوط به کار پیشنهادی را وارد کنند. وقتی کار پیشنهادی از طرف سازمان LMIA حمایت شود متقاضی به اندازه ای امتیاز کسب خواهند کرد که بتوانند برای دور بعدی سیستم دعوت نامه اخذ کنند.

چنانچه کارفرمایان به دنبال به کار گرفتن کارگران اقامت موقت (TFW) باشند اما کارشان مورد تایید سازمان LMIA نباشد می بایست ابتدا تمام تلاششان را برای پر کردن فرصت های شغلی با شهروندان یا افراد اقامت دائم کانادا انجام دهند بدین صورت که باید تمام مقررات سازمان LMIA را براورده سازند از جمله: ارسال پیام تبلیغاتی به بانک کار دولت کانادا و دو پیام تبلیغاتی در دیگر اماکن به مدت یک ماه. بعد از ان اگر نتوانستند تمام فرصت های شغلی را  تکمیل نمایند می توانند برای اخذ مجوز LMIA به منظور استخدام نیروهای اقامت موقت اقدام کنند. بعد از ان کارگران TFW باید پروفایل مهاجرت فوری را تشکیل داده ، حداقل مقررات مورد نیاز و اطلاعات مربوط به پیشنهاد کاری را وارد کنند تا امتیاز کافی برای دریافت دعوت نامه داشته باشند.

آیا کاندیداهای مهاجرت فوری قبل از اخذ ویزای اقامت دائم میتوانند به کانادا سفر کرده و شروع به کار کنند؟

کاندیداهای مهاجرت فوری بدون ویزای اقامت دائم نمی توانند برای کار به کانادا بیایند. البته مواردی در حال حاضر هستند که با مجوز کار موقت در کانادا مشغول به کارند. کارفرمایانی که به دنبال گرفتن نیروهایی هستند که هنوز روند ویزای اقامت دائم شان تکمیل نشده موظفند از سازمان  LMIA در خواست مجوز “دو منظوره” داشته باشند. توجه داشته باشید که در این صورت کارفرما باید هزینه ای رابه سازمان LMIA پرداخت کند. مجوز “دو منظوره” LMIA به این معناست که یک نفر ابتدا به عنوان TFW شروع به کار کند و سپس تا تکمیل شدن روند ویزای اقامت دائم به کارش ادامه دهد. در این صورت کاندیداها می بایست هم برای اجازه کار اقدام کنند و هم مقررات  TFW را دارا باشد.

به طور معمول کاندیداهای مهاجرت فوری که پیشنهاد کاری دارند و دعوت نامه دریافت کرده اند اجازه داشتن شغل موقت یا اخذ ویزای اقامت موقت را نخواهند داشت .

آیا برای کاندیداهایی که شغل پیشنهادی دارند اولویت قائل خواهند شد؟

افرادی که از طرف سازمان LMIA تایید شده اند برای دریافت دعوت نامه امتیاز کافی خواهند داشت. دیگر کاندیداهایی کهپیشنهاد کاری معتبر دارند و یا برای PNP اقدام کرده اند وقتی برای مهاجرت فوری پروفایل تشکیل می دهند نیازی به ثبت نام در بانک کار ندارند.

ارزشیابی تاثیر اشخاص بر بازار کار (LMIA)

چگونه می توانم در مورد سازمان LMIA اطلاعات کافی به دست بیاورم؟

با مراجعه به این لینک اطلاعات مورد نیاز را مطالعه کنید:  LMIA process

آیا کارفرمایان برای به کار گرفتن کاندیداهای مهاجرت فوری نیاز به مجوز LMIA دارند؟

اغلب کارفرمایان نیاز به مجوز از طرف سازمان کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) دارند.  کارفرمایان برای به کار گرفتن نیروهای خارجی اقامت موقت به صورت تمام وقت نیاز به مجوز LMIA دارند: use an existing LMIA

بانک کار

چگونه بانک کار به روز رسانی می شود؟

دولت کانادا اخیرا سییستم بانک کار را به روز رسانی کرده که منجر شده است به :

 • بهبود کارکرد سایت برای کاربرهای انلاین
 • ارتقا سطح گزینه های امنیتی سایت به منظور انطباق با استاندارد های صنعت
 • اطلاعات کاملا به روز بازار کار به طوری که کابران بر اساس این اطلاعات تصمیم بهتر و منسجم تری درباره حرفه خود خواهند گرفت.

همچنین ورژن ارتقا یافته وب سایت بانک کار، برای کارفرمایان بخش مدیریت منابع انسانی و انطباق شغلی (Job Match) را فراهم می اورد که در این زمینه ها به کارفرمایان کمک میکنند:

 • به کارگرفتن شهروندان و افراد دارای اقامت کانادا به صورت دائم برای فرصت های شغلی موجود
 • پیدا کردن کاندیداهای خارجی مهاجرت فوری واجد شرایط و مناسب در صورت نبود نیروی کار در میان شهروندان و افراد اقامت دائم کانادا.

بخش انطباق شغلی  (Job Match) که در سایت قرار گرفته نمونه ایست از تلاش دولت کانادا در بالا بردن کارایی سایت برای انطباق بهتر میان کارفرمایان و کاندیداهای متخصص مهاجرت فوری.

برای اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه نمایید: Job Bank

همکاری بین بانک کار و سیسیتم مهاجرت فوری به چه صورت خواهد بود؟

بانک کار و سیستم مهاجرت سریع به کانادا برای کارفرمایان کانادا و نیروهای متخصص خارجی این امکان را فراهم می اورد که  راحت تر یکدیگر را بیابند.

سازمان کار و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) تمام تقاضانامه های LMIA را ارزیابی خواهد کرد. به طور معمول کارفرمایان به تایید سازمان LMIA برای بررسی شغل پیشنهادی برای نیروهای خارجی مهاجرت فوری احتیاج دارند.

کاندیداهای مهاجرت فوری می بایست برای انتخاب فرصت های شغلی اقدام کنند، سپس کارفرمایان باید به مصاحبه و ارزیابی افراد بپردازند در نهایت اگر کارفرما کاندید مورد نظر را برای کار خود مناسب دید می تواند یک پیشنهاد شغلی (Job Offer) ارسال کند.

کارفرمایانی که مورد تایید LMIA هستند این اطلاعات را به عنوان نامه پیشنهاد کار به کاندید مورد نظر میدهند تا در پروفایل وی اعمال شود.این موضوع روند پیشنهاد کار و اقدام برای دعوت نامه را تسریع می کند. در بانک کار کاندیداها می توانند از طریق سایت فرصت های شغلی را جستجو کنند و از بخش شغل پیشنهادی (Job Offer) می پردازند به جستجوی شغل هایی که با تخصص و مهارت انها مطابقت دارند.

روند انطباق بین کارفرما و کاندیداهای مهاجرت فوری در بانک کار به چه صورت است؟

انطباق بر اساس لیست فرصت های شغلی مطرح شده از طرف کارفرمایان، تخصص ، مهارت و تجربه کاندیداها خواهد بود. کارفرمایان بر اساس مقررات LMIA و کاندیداها بر اساس قوانین مهاجرت فوری باید واجد شرایط باشند.

آیا ممکن است پروفایل کاندیداها در بانک کار با بیش از یک کارفرما مطابقت می کند؟

وقتی یک کاندید  تخصص های متععدی را در پروفایل خود ثبت کند بیش از یک کار برای او تطبیق داده خواهد شد. این موضوع ممکن است برای هر کارجویی در بانک کار رخ دهد.

شبکه ارتباطی کارفرمایان (ELN) چیست؟

شبکه ارتباطی کارفرمایان (ELN) به کارفرمایان کمک می کند سیستم مهاجرت فوری را هدایت کنند. این شبکه برای کارفرمایان اطلاعات مفید و به روز در مورد برنامه ها و خط مشی ها ( سیاست ها) ی مهاجرت اقتصادی دائم مرتبط با مهاجرت فوری را فراهم خواهد نمود. هدف این شبکه افزایش آگاهی کارفرما و کاربرد سیستم مهاجرت فوری، در کنار تسهیل انطباق بین کارفرمایان در کانادا (بجز کبک) و نیروی انسانی ماهر در سرتاسر جهان است. شبکه ELN سؤالات خاص یا مسائل اجازه ی کار را بررسی نخواهد کرد. تمرکز آن بر روند اقامت دائم است ( نه روند اقامت موقت).

بسته هاي آموزشي ما

شبکه ارتباطی کارفرمایان (ELN) از چه تاریخی راه اندازی شد ؟

شبکه ELN از اوایل ۲۰۱۵ فعال شده است.

آیا استفاده از ELN برای کارفرمایان هزینه خواهد داشت؟

خیر. شبکه ELN به کارفرمایان در فهم سیستم مهاجرت سریع به کانادا کمک خواهد کرد و در راستای افزایش سهم کارفرمایان در استخدام و گزینش اقامت های دائم، کار می کند.

مهاجران بالقوه

چگونه می توانم از سیستم مهاجرت فوری به کانادا استفاده کنم؟

در مرحله اول باید با ایجاد یک پروفایل مهاجرت فوری تمایل خود را برای مهاجرت به دولت کانادا ابراز کنید. در پروفایلتان می بایست در مورد تخصص ها ، تجربیات ، توانایی زبانی ، تحصیلات و دیگر جزئیاتی توضیح دهید که موفقیت شما را در کانادا تضمین می کند.

در صورتی که شما تمام ملاک ها را دارا باشید وارد گروهی خواهید شد که کانادا برای مهاجرت برای انها دعوت نامه ارسال می کند.

سپس چنانچه هنوز شغل پیشنهادی دریافت نکرده اید یا از طریق برنامه PNP اقدام نکرده اید باید در بانک کار ثبت نام کنید با این کار شما قادر خواهید بود فرصت های شغلی موجود در کانادا را بررسی کنید. برای کاندیداها بسیار حائز اهمیت است که بتوانند با اطلاع پیدا کردن از فرصت های شغلی مورد نیاز کانادا از طریق کارفرمایان بالقوه ، استخدامی ها ، بخش خصوصی و سایر مراکز خودشان را ترفیع دهند .

برای ورود به گروه کاندیداها باید واجد شرایط  حداقل یکی از برنامه های اقتصادی مهاجرتی کانادا باشید:

 • برنامه نیروهای کارمتخصص فدرال Federal Skilled Worker Program
 • برنامه نیروهای متخصص فدرال Federal Skilled Trades Program
 • کلاس های کار فنی کانادا Canadian Experience Class

استان ها و حوزه ها هم می توانند از این گروه نیروهای نو اموز را برا ی برنامه های PNP استخدام کنند و این چنین مایحتاج بازار کار خود را برطرف کنند.

شما از طرف سیستم جامع رتبه بندی (CRS)امتیاز خواهید گرفت. این امتیاز بر اساس اطلاعاتی ایست که در پروفایل خود وارد کرده اید و با ان می توانید موقعیت خود را در گروه ملاحظه کنید. امتیاز شما تنها زمانی تغییر خواهد کرد که تغییراتی در پروفایل خود ایجاد کنید. رتبه شما در گروه براساس اینکه چه افرادی از گروه خارج و یا افراد چه اطلاعاتی به پروفایل خود اضافه کرده اند مرتبا تغییر خواهد کرد. کاندیداهایی که بیشترین امتیاز را کسب کرده اند برا ی اقامت دائم دعوت نامه خواهند گرفت.

مواردی که بابت ان به کاندیداها امتیاز داده خواهد شد:

 • شغل پیشنهادی
 • اقدام برای برنامه PNP
 • دیگر مهارت ها و تجربیاتی که موفقیت شما در کانادا را تضمین می کنند.

تذکر: توجه  داشته باشید که ورود به گروه ، ضمانتی برای اخذ دعوت نامه (ITA) نخواهد بود. حتی وقتی دعوت نامه (ITA) دریافت کردید هنوز نسبت به مقررات و ضوابط قانون مهاجرت کانادا بررسی نشده اید و این احتمال وجود دارد که واجد شرایط نباشید .

وقتی دعوت نامه (ITA) دریافت کردید ۶۰ روز فرصت دارید تا تقاضانامه خود را برای اخذ ویزای اقامت دائم ارسال کنید. در دعوت نامه (ITA) ذکر خواهد شد که شما تحت کدام برنامه می توانید اقدام کنید.

سازمان CIC بعد از دریافت تقاضانامه شما ظرف حداکثر شش ماه روند تقاضانامه شما را تکمیل خواهد کرد.

سیستم مهاجرت فوری برای کاندیدهای بالقوه چه مزایایی خواهد داشت؟

مهاجرت فوری مزایای بسیاری ارائه خواهد کرد، از جمله :

 • فرایند سریع تر: دولت کانادا انتظار دارد از زمانی که تقاضانامه ی تکمیل شده برای اقامت دائم را دریافت می کند تا گرفتن تصمیم نهایی، حداکثر شش ماه به طول بینجامد.
 • یک راه آسان تر برای دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای واجد شرایط ، قبل از ورود به کانادا: بانک کار، کارفرمایان واجد شرایط و نیروهای متخصص خارجی را قادر می سازد به راحتی با یکدیگر در تماس باشند تا به محض ورود مهاجران به کانادا چرخه های اقتصادی تسریع شوند.

من اخیرا تقاضانامه ای برای اقامت دائم تحت برنامه نیروهای متخصص فدرال ارسال کرده ام و مننتظر نتیجه نهایی هستم ایا می توانم در سیستم مهاجرت فوری ثبت نام کنم؟

شما می توانید یک پروفایل مهاجرت سریع به کانادا تشکیل دهید اما لزومی ندارد. البته هزینه های پرداختی مربوط به تقاضانامه استرداد نخواهند شد. و تقاضانامه شما بر اساس قوانین زمان خود بررسی خواهند شد.

پروفایل مهاجرت فوری

تشکیل پروفایل مهاجرت فوری هزینه ای هم در پی خواهد داشت؟

تشکیل پروفایل هزینه ای در پی نخواهد داشت. هزینه های ازمون زبان و ارزیابی مدارک تحصیلی آموزشی (اگر می خواهید برای برنامه نیروهای متخصص فدرال اقدام کنید و یا تحصیلات خود را در خارج از کانادا گذرانده اید و می خواهید بر اساس سیستم رتبه بندی جامع امتیاز خود را ثبت کنید)  بر عهده شخص ثالث خواهد بود.

چنانچه برای اقدام به گرفتن ویزای اقامت دائم دعوت نامه دریافت کرده اید باید هزینه های مربوط به تقاضانامه را بپردازید. سپس اگر تصمیم گرفتید یک اقامت دائم کانادایی باشید می بایست هزینه “حق اقامت دائم” خود ( و سایر اعضای تحت تکلف خود) را بپردازید.

پروفایل کاندیداها در چه تاریخی منقضی خواهد شد؟

پروفایل ها یک سال از زمان ارسال انها به CIC اعتبار دارند. اگر کاندیدی تا یک سال دعوت نامه (ITA) دریافت نکرد و همچنان برای مهاجرت به کانادا متمایل است می بایست یک پروفایل جدید ارسال کند. در صورت دارا بودن حداقل شرایط مورد نیاز به زودی یک شماره پروفایل مهاجرت فوری جدید دریافت خواهد کرد.

گروه کاندیداهای مهاجرت فوری

آیا برای ورود به گروه مهاجرت فوری باید پیشنهاد شغلی داشته باشم؟

اگر شما ملاک های حداقل یکی از برنامه های اقتصادی مهاجرتی را دارا باشید به گروه کاندیداها وارد خواهید شد. شغل پیشنهادی کارفرمایان کانادا که مورد تایید سازمان LMIA باشد مدرک قابل توجه و با ارزشی است اما ضروری نیست.

اگر من به گروه کاندیداها وارد شدم بدین معناست که برای سایر برنامه ها هم واجد شرایط هستم؟

این امکان وجود دارد که شما وارد گروه کاندیداها شوید و برای برنامه های دیگر هم واجد شرایط باشید در این صورت سیستم برای شما اینگونه در نظر می گیرد که شما می توانید تحت هر برنامه ای دعوت نامه اخذ کنید. چنانچه دعوت نامه  ITA دریافت کردید سیستم به شما توضیح خواهد داد که تحت کدام برنامه اقدام کنید.

بسته هاي آموزشي ما

سیستم جامع رتبه بندی(CRS)  چیست و چگونه کار می کند؟

(CRS) سیستم جدیدی است برای رتبه بندی و امتیاز دهی به کاندیداهای مهاجرت فوری. این سیستم بر اساس تحقیق های بسیارپیرامون پیش بینی اینده اقتصادی تازه واردان راه اندازی شده است.

سیستم(CRS)  این موارد را بررسی می کند :

 • تخصص ها
 • تجربیات
 • توانایی زبانی
 • تحصیلات
 • دیگر عواملی که دولت کانادا معتقد است باعث پیشرفت تازه واردان میشود.

بر اساس اطلاعات موجود در پروفایل کاندیداها ، سیستم (CRS) قادر خواهد بود درهر زمانی کاندیداهای گروه مهاجرت فوری را رتبه بندی کند. توجه داشته باشید که رتبه کاندیداها مرتبا در حال تغییر است. هرگاه افراد اطلاعات پروفایل خود را تغییر دهند رتبه ها هم تغییر می کنند.

دعوت نامه اقامت دائم

چگونه کاندیداها برای اقامت دائم دعوت نامه ITA دریافت می کنند؟

شرایط لازم برای دریافت دعوت نامه :

 • از کارفرمای کانادایی ، پیشنهاد شغلی مورد تایید LMIA دریافت کنند.
 • برای استان یا حوزه ای که تحت برنامه PNP است کاندید شود.
 • برای حداقل یکی از برنامه های اقتصادی مهاجرتی کانادا با امتیاز بالایی کاندید شود.

باید ایا برای دریافت دعوت نامه ITA حتما پیشنهاد شغلی دریافت کنم؟

دریافت پیشهاد شغلی از طرف کارفرمای کانادایی مدرک مهم و باارزشی خواهد بود اما الزامی نیست. کاندیداها اگر در سیستم  (CRS) رتبه بالایی کسب کنند یا از طریق برنامه PNP کاندید شوند می توانند دعوت نامه دریافت کنند. استان ها و حوزه ها می توانند برای برطرف کردن احتیاجات بازار کار خود در روند برنامه PNP از کاندیداهای مهاجرت فوری استفاده کنند.

دعوت نامه های ITA چه مدت اعتبار دارند؟

کاندیداها بعد از دریافت دعوت نامه خود ۶۰ روز فرصت دارند تا برای ارسال تقاضانامه الکترونیکی اقامت دائم خود اقدام کنند.

فرجه های پردازش

چگونه سیستم مهاجرت فوری در پردازش سریعتر نتیجه خواهد داد؟

در این سیستم کانادا فقط تقاضانامه هایی را بررسی می کند که برای ورود به کانادا دعوت نامه دریافت کرده اند. این موضوع به انها اطمینان می دهد که تنها نیروهایی وارد کانادا می شوند که بیشترین توانایی را برای کار مورد نظر دارند و نه انهایی را که فقط احتمال می رود بتوانند کارمورد نظر را اداره کنند و این موضوع از اضافه شدن به کارهای عقب مانده جلوگیری می کند. بدین صورت هرکسی که تقاضانامه ارسال کرد به سادگی وارد کانادا نخواهد شد.

سازمان CIC قصد دارد اکثر تقاضانامه ها را در حداکثر شش ماه به سرانجام برساند البته تنها تقاضانامه هایی که تمام مدارک ان تکمیل هستند.

بدین صورت روندی که ممکن است چند سال به طول بینجامد تا برای اقامت دائم تصمیم قطعی صادر شود با سرعت بیشتری به نتیجه خواهد رسید.

بازه زمانی شش ماهه از چه تاریخی شروع و به پایان می رسد؟

از زمانی که سازمان CIC ارسال تقاضانامه را تایید کند بازه زمانی شش ماهه اغاز و وقتی تصمیم نهایی اخذ شد این فرجه به پایان می رسد.

در برخی موارد تاخیرهایی خواهد بود مثلا زمانی که متقاضی برای تکمیل مدارک پزشکی به فرصت بیشتری نیاز داشته باشد.

فرجه شش ماهه ، زمان هایی را که در اختیار  CIC نیست را شامل نمی شود. برای مثال زمانی که لازم است تا کارفرما مجوز LMIA را کسب کند، کاندیداهایی که برای برنامه PNP کاندید شده اند و یا زمانی که طول می کشد افراد به کانادا امده و ساکن شوند.

تذکر: فرجه شش ماهه مربوط به تقاضانامه های اقامت دائم تحت برنامه مهاجرت فوری است. سایر تقاضانامه ها که قبلا ارسال شده اند بر اساس قوانین مقرر در همام زمان بررسی می شوند.

ازمون زبان و ارزیابی مدارک تحصیلی (ECA)

سیستم مهاجرت فوری چگونه ازاطلاعات مربوط به ازمون های زبان یا ارزیابی مدارک تحصیلی ECA استفاده می کند؟

سیستم مهاجرت فوری به روش های مختلفی از این اطلاعات استفاده می کند.

وقتی شما پروفایل خود را ایجاد می کنید سیستم ECA اطلاعات شما را از نظر حداقل معیار های مورد نظر بررسی میکند.

قبل از اینکه کاندیداها بتوانند وارد این گروه شوند تمام اطلاعات پروفایل کاندیداها  بر اساس نمره زبانی ،امکانات اموزشی که در کانادا در اختیار داشته اند و مدارک تحصیلی مربوط به خارج از کانادا که تحت سیستم ECA ارزیابی شده و به سازمان CIC گزارش داده شده اند ، رتبه بندی می شوند.

تذکر: اگر مایلید تحت برنامه نیروهای کار متخصص فدرال اقدام کنید باید یک ECA داشته باشید. اگر میخواهید تحت برنامه نیروهای متخصص یا کلاس های کار فنی کانادا اقدام کنید داشتن ECA انتخابی است. اما می تواند برای کسب امتیاز بیشتر در CRS و اخذ دعوت نامه کمک کند.

آیا من احتیاجی به گرفتن ECA دارم ؟

گرفتن ECA  برای متقاضیانی که می خواهند از طریق برنامه نیروهای متخصص کار وارد گروه مهاجرت فوری شوند و دعوت نامه بگیرند ضروری است.  مگر اینکه تحصیلات خود را در کانادا گذرانده باشند.

آیا گرفتن ECA به معنای این است که گواهی معتبر حرفه ای متقاضی برای گرفتن مجوز در ان حرفه به رسمیت شناخته شده است؟

خیر. گرفتن ECA برای مهاجران به این معنا نیست که تحصیلات و تجربیات شما برای گرفتن مجوز در کانادا به رسمیت شناخته می شوند. اگر شما در یک حرفه متخصص باشید وقتی در یک استان یا حوزه ساکن شدید باید برای اخذ مجوز ان حرفه در محل سکونت خود اقدام کنید. مقامات نظارتی امادگی یک متقاضی برای اخذ پروانه را وقتی می دانند که ارزیابی و شناخت شرایط انجام شود این بدین معناست که متقاضی می بایست علاوه بر مدارک و ملزومات قبلی مواردی چون توانایی زبانی و ارزیابی تحصیلی مهارتی را نیز تحویل دهد.  متقاضیانی که می خواهند در حرفه های نظارتی کار کنند می بایست به مسئولین نظارتی همان استان یا حوزه مراجعه کرده تا به شما درباره چگونگی اخذ پروانه اطلاع رسانی کنند.

چه سازمان هایی کار ارزیابی ECA و ازمون زبان را انجام می دهند؟

سازمان CIC برای ارزیابی تمام مدارک تحصیلی سه سازمان معرفی کرده است:

 • خدمات تحصیلی تطبیقی: مطالعات مداوم دانشگاه تورنتو Comparative Education Service: University of Toronto School of Continuing Studies
 • خدمات بین المللی ارزیابی مدارک تحصیلی کانادا International Credential Assessment Service of Canada
 • خدمات تحصیلی بین المللی کانادا World Education Services

اگر می خواهید اقدام کنید:

 • اگر به عنوان پزشک متخصص (NOC ۳۱۱۱) ، پزشک بیماری های عمومی (NOC ۳۱۱۲) و یا پزشک خانواده (NOC ۳۱۱۲) اقدام می کنید باید شورای پزشکی کانادا Medical Council of Canada برای مدرک دیپلم اولیه شما اقدام به ECA کند .
 • اگر به عنوان داروساز می خواهید مهاجرت کنید (NOC ۳۱۳۱)انجمن داروسازی کانادا Pharmacy Examining Board of Canada می بایست برای ECA شما اقدام کند.

تذکر: مدارکی که توسط این دو سازمان معیین شده از طرف CIC ، ارزیابی  می شوند ، نیز به وسیلهCIC  با اهداف مهاجرتی  مورد استفاده قرار میگیرند و از طرف مقامات نظارتی به عنوان جزیی از روند کلی اخذ پروانه به رسمیت شناخته می شوند.

برای دیگر مشاغل به وب سایت مراجعه کرده و یا مستقیما با خود انها تماس گرفته تا اطلاعات دقیق در مورد سازمان هایی که می توانند به شما کمک کنند به دست اورید. به موارد زیر توجه داشته باشید:

 • برخی شرکای تعیین شده سازمان به همراه نهادهای نظارتی خاص و یا کارفرمایان بزرگ. بدین معنا که مدرک ECA دریافتی شما برای سازمان CIC می تواند بعدا به شما کمک کند.
 • سازمان های تعیین شده دیگر را هم بررسی کنید تا ببینید کدام یک بهتر نیازهای شما را بر اورده می کنند.

شما می بایست توانایی های زبانی خود را از طریق ازمون زبان تحت نظر CIC ارتقا دهید.

شما می توانید هر یک از ازمون های زبان را شرکت کنید:

تسلط زبان انگلیسی

CELPIP: شاخص تسلط زبان انگلیسی در کانادا CELPIP: Canadian English Language Proficiency Index Program

CELPIP  شامل سه ازمون مجزا می شود. شما برای تکمیل تقاضانامه خود نیاز به ازمون CELPIP-G سال ۲۰۱۴ دارید.

چنانچه شما این ازمون را قبل از تاریخ یکم اپریل ۲۰۱۴ داده اید می بایست یک ازمون CELPIP-G جدید بدهید.

تذکر: از اوریل ۲۰۱۴  نمره دهی ازمون CELPIP تغییر کرده است.

IELTS: سیستم ازمون بین المللی زبان انگلیسی. IELTS: International English Language Testing System

ازمون IELTS  دو گزینه برای ازمون خواندن و نوشتن (reading and writing) به صورت “آموزش عمومی” و “آکادمیک”. دارد    که شما باید گزینه اموزش عمومی را انتخاب کنید.

ارزیابی زبان فرانسه

TEF: ازمون ارزیابی زبان فرانسه TEF: Test d’évaluation de français

شما باید این نتایج را از ازمون TEF به عنوان توانایی در زبان فرانسوی ارسال کنید:

 1. خواندن و درک مفاهیم
 2. گوش کردن
 3. نوشتن
 4. صحبت کردن

بسته هاي آموزشي ما

 هزینه های ECA  چه میزان است؟

هزینه و مدت زمان برای ECA متفاوت هستند . برای اطلاعات بیشتر به این ادرس مراجعه کنید : designated organizations

تاریخ ارسال نتایج ازمون زبان و یا ECA چه زمانی است؟

وقتی پروفایل مهاجرت فوری خود را فعال کردید باید نتایج ازمون زبان خود را هم ثبت کنید. چنانچه تحصیلات خود را خارج از کانادا گذرانده اید می بایست گزارش مربوط به ECA را نیز ثبت کنید. شما همچنین باید شماره گزارش مرجع که معمولا به نام شماره CIC شناخته می شود را هم ثبت کنید. شما چنانچه دعوت نامه دریافت کنید تمام این اطلاعات از طرف دولت کانادا بررسی خواهند شد.

به خاطر داشته باشید که هرگاه اطلاعات مربوط به ازمون زبان یا گزارش ECA شما تغییر کردند پروفایل خود را به روز رسانی کنید.

تذکر: اگر به دنبال اقدام تحت برنامه نیروهای کار متخصص فدرال هستید به یگ گزارش ECA نیاز دارید که نشان دهد مدرک تحصیلی شما با سیستم تحصیلی کانادا برابری می کند. اگر می خواهید از طریق نیروهای متخصص فدرال یا کلاس های کار کانادا اقدام کنید داشتن گزارش از ECA انتخابی است اما به بالا بردن امتیازات شما کمک می کند.

دقت داشته باشید که چنانچه دعوت نامه دریافت کنید تمام اطلاعات ارسالی شما بررسی خواهند شد اگر هرگونه اطلاعات نادرستی ارسال کرده اید باید بدانید که:

 • به خاطر ارسال اطلاعات نادرست در کانادا به عنوان شخص با اطلاعات نادرست (misrepresentation) شناخته می شوید.
 • به مدت ۵ سال از اقدام برای ورود به کانادا با هردلیلی منع خواهید شد.

نتایج ازمون زبان و گزارش ECA چه مدت اعتبار خواهند داشت؟

نتایج ازمون زبان به مدت ۲ سال اعتبار خواهند داشت. نتایج باید در زمان ارسال تقاضانامه اقامت دائم مهاجرت فوری اعتبار داشته باشد.

گزارش های ECA به مدت ۵ سال اعتبار خواهند داشت و در زمان ارسال تقاضانامه باید معتبر باشند.

تشخیص مدارک تحصیلی مربوط به خارج از کانادا

من با مجوز کار حرفه ای مشغول به کار هستم. برای گرفتن مجوزم در کانادا کجا باید اقدام کنم؟

هر استان یا حوزه بر اساس مقامات نظارتی خود اقدام به ارسال مجوز می کند. بنابراین منوط به اینکه در کدام استان یا حوزه قصد اخذ مجوز دارید مقررات متفاوتند علاوه بر این برخی استان ها برای برخی حرفه ها مجوز ارسال نمی کنند.

برخی کارفرمایان ممکن است تصمیم بگیرند پیشنهاد شغلی را به مهاجران اینده نگری بدهند که برای اخذ مجوز در حرفه خود در حال اقدام هستند.

تذکر: چنانچه در حرفه مشخصی مشغول به کار هستید برای اخذ مجوز باید طبق مقررات استان یا حوزه ای که قصد اقامت دارید اقدام کنید.

اگر مایلید در کانادا شروع به کار کنید می بایست با مقامات نظارتی استان یا حوزه مورد نظرتان تماس گرفته و برای اخذ مجوز اطلاعات کسب کنید.

سیستم مهاجرت فوری چگونه برای تازه واردانی که می خواهند در شغل های تعیین شده کار کنند مسیر را هموار می کند؟

قسمتی از اصلاحاتی که دولت کانادا پیرامون سیستم مهاجرتی اقتصادی انجام داد اولویت به بهبود روند “به رسمیت شناختن مدارک خارجی ” (FCR) است.

با افزایش همکاری استان ها و حوزه ها ، مقامات نظارتی و نهادهای حرفه ای به متقاضیان کمک می کند تا با سرعت بیشتری برای اخذ مجوز اقدام کنند و همچنین به متقاضیان پیشنهاد می کند که قبل از ورود به کانادا برایECA اقدام کنند.

بر اساس ECA ، مدارک تحصیلی کاندیداهای مهاجرت فوری تصدیق و ارزیابی می شوند. این موضوع به متقاضیان کمک می کند که مدارک حرفه ای خود را با استاندارد های کانادا تطبیق داده و موقعیت خود را نسبت به بازار کار کانادا به درستی ارزیابی کرده و با اطلاعات بیشتری دست به انتخاب شغل های پیشنهادی  بزنند. هم اکنون ۵ سازمان اماده همکاری در راستای خدمات ECA هستند. روند های قانونی برای اضافه شدن چند سازمان دیگر انجام شده اند.

تمام  ECAهای ارسالی در پروفایل مهاجرت فوری می بایست از طرف سازمان های ثبت شده معتبر باشند.

آیا خطر کلاه برداری از طرف متقاضیان و یا کارفرمایان وجود دارد؟

دولت کانادا با حساسیت بالایی این برنامه را بررسی کرده است.

ما انتظار داریم متقاضیان در بیان اطلاعات پروفایل و تقاضانامه اقامت دائم خود صادق باشند. در این فرایند ها مامور مهاجرت مسئول بررسی و اعتبار شناسی اطلاعات می باشد. هر شخصی که اطلاعات غلط ارسال کرده باشد خاطی به حساب می اید و تا ۵ سال از اقدام برای مهاجرت به کانادا محروم خواهد بود. این موضوع شامل تقاضانامه هایی که توسط مشاور و وکیل مهاجرتی انجام شده باشد هم می شود.

آیا کارفرمایان و متقاضیان می توانند از استخدامی ها ، مشاوران و یا وکلای مهاجرتی استفاده کنند ؟

کارفرمایان و کاندیداها می توانند از استخدامی ها ، مشاوران ویا وکلای مهاجرتی استفاده کنند اما این مسئله الزامی نیست .

این افراد می توانند نمایندگان مجاز باشند.

 • مشاوران و وکلایی که جایگاه خوبی در جامعه حقوق دانان استان یا حوزه های کانادا دارند.
 • صاحب دفترانی که جایگاه خوبی در اتاق صاحب دفتران کبک دارند.
 • مشاوران مهاجرتی که جایگاه خوبی به عنوان مشاور مهاجرت در شورای تنظیم مقررات کانادا دارند.

سازمان CIC در برابر افرادی که جز سه گروه مذکور نیستند در  تماس نیست و مسولیتی نسبت به هزینه های دریافتی انها بر عهده ندارد .

چه میزان بودجه برای حمایت از اجرای مهاجرت فوری در نظر گرفته شده است؟

برنامه اقتصادی عملیاتی در سال ۲۰۱۴ مبلغ ۱۴ میلیون دلار را برای دو سال تصویب کرد و ۴٫۷ میلیون دلار برای اجرای سیستم مهاجرت فوری در دست اقدام قرار داد.

علاوه بر این سازمان کارو توسعه اجتماعی کانادا (ESDC)  برای مشارکت کارفرمایان در سیستم مهاجرت فوری بودجه دریافت کرد . این مشارکت شامل دو بخش بسیار مهم است :

 • انطباق شغلی یا بانک کار طی دوسال مبلغ۸میلیون دلار دریافت کرد و مبلغ ۳٫۳ میلیون دلار به عنوان خدمات انطباق شغلی در دست اقدام است.
 • سازمان LMIA طی دو سال مبلغ ۱۱ میلیون دلار دریافت کرد و برای تسریع خدمات ۵ میلیون دلار در نظر گرفته شد.

مفاد قانونی برای حمایت از سیستم مهاجرت فوری چه خواهند بود؟

اداره قوانین بنیادی راه اندازی ارسال تقاضانامه برای سیستم مهاجرت فوری را در برنامه اقتصادی عملیاتی دولت ثبت و موافقت رویال را در دسامبر۲۰۱۳کسب کرد.

این اصلاحات منجر به ایجاد بخش جدیدی درقانون مهاجرت و پناهندگی IRPA شد. این بخش شامل یک مرحله ماقبل ارسال تقاضانامه می باشد . علاوه براین ، این بخش شامل مقررات گسترده برای ترسیم فرایند مهاجرت فوری، اطلاعات مورد نیاز برای به اشتراک گذاری اقدامات ، اقداماتی برای راه اندازی نقش شخص ثالث (استان ها، حوزه ها و کارفرمایان) می باشد.

یکی از نتایج سیاست های جاری پیرامون توسعه کار با استان ها و حوزه ها نسخه اصلاحی سیستم مهاجرت فوری است که قوانین و چارچوب حاضر را یکپارچه کرده و سیستم را از نظر فنی و تکنیکی برای نسخه پیشرفته که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد را اماده می کند.

تغییرات اساسی در نسخه اصلاحی جدید:

 • ملزوم است ادعاهایی که در پروفایل مهاجرت فوری ارسال شده اند در زمان خودش صادق بوده در زمان دریافت ان توسط CIC هم معتبر باشند.
 • اقدامات شخص ثالث از جمله نتایج ازمون زبان و گزارش ECA برای ارسال پروفایل مهاجرت فوری الزامی باشد.
 • تمام اطلاعات مربوط به مهاجرت فوری به صورت الکترونیکی محیا باشد
 • سیستم مهاجرت فوری در برنامه PNP قابل اجرا باشد و بدین ترتیب استان ها و حوزه ها را برای استفاده از ان ترغیب کنند.


بسته هاي آموزشي ما

محاسبه امتیاز اکسپرس اینتری

همانطور که قبلاً گفته شد اکسپرس اینتری کانادا دارای سه برنامه اصلی می باشد که مهم ترین آن برای افرادی که از خارج از کانادا برای اخذ اقامت این کشور اقدام می نمایند، برنامه اسکیل ورکر می باشد. در این بخش شرایط امتیازبندی و نحوه محاسبه امتیازات به تفکیک ارائه شده است. به صورت کلی در روش اسکیل ورکر در دو مرحله امتیازات متقاضیان محاسبه می شود. کسانی که در مرحله اول موفق به اخذ امتیازات لازم شوند، وارد سیستم امتیازبندی مرحله دوم شده و در صورت کسب امتیاز بیش از دیگران، از سوی دولت کانادا دعوتنامه دریافت می نمایند.

مرحله اول

در این مرحله شش عامل اصلی مورد بررسی قرار می گیرند. در صورتی که فرد بتواند حداقل 67 امتیاز از 100 امتیاز را به خود اختصاص دهد، می تواند وارد مرحله دوم شود. شش عامل ذکر شده و امتیازات آنها به شرح زیر می باشد:

 • مهارت های انگلیسی و فرانسه:

در این قسمت حداکثر امتیازات قابل کسب 28 خواهد بود. امتیازات شما بر اساس چهار مهارت - - Writing - Listening -speaking Reading خواهد بود. ارائه مدرک زبان برای انجام پروسه اسکیل ورکر الزامی می باشد و اگر حتی فرد بدون مدرک زبان هم بتواند به 67 امتیاز مورد نظر هم برسد باز هم قادر به شروع پروسه اسکیل ورکر نخواهد بود. در جدول زیر شرایط و نحوه اخذ امتیاز از مدرک زبان را مشاهده می نمایید. اگر هردو زبان فرانسه و انگلیسی مسلط هستید می توانید از امتیاز مجموع هر دو سطح زبان، با ارائه مدرک استفاده نمایید.

 

سطح زبان اول
speaking
Listening
Reading
Writing
CLB 9 و یا بالاتر
6
6
6
6
CLB 8
5
5
5
5
CLB 7
4
4
4
4
پایین تر از  7CLB
بدون نمره
بدون نمره
بدون نمره
بدون نمره

 

در جدول زیر میزان امتیاز نمره آیلتس جنرال و معادل CLB آن نمایش داده شده است. برای استفاده از جدول بالا می توانید با استفاده از جدول زیر نمره آیلتس مورد نظر خود را بررسی نموده و معادل CLB آن را استفاده نمایید.

 

سطح CLB
IELTS Reading
IELTS Writing
IELTS Listening
IELTS Speaking
10
8.0
7.5
8.5
7.5
9
7.0
7.0
8.0
7.0
8
6.5
6.5
7.5
6.5
7
6.0
6.0
6.0
6.0
6
5.0
5.5
5.5
5.5
5
4.0
5.0
5.0
5.0
4
3.5
4.0
4.5
4.0

 

همچنین در جدول زیر نمرات آزمون TEF فرانسوی و معادل CLB آن نمایش داده شده است. اگر به عنوان زبان دوم فردی حداقل CLB 5 و یا بالاتر داشته باشد، به ازای هر بخش از نمره زبان 4 امتیاز به دست می آورد.

 

سطح CLB
TEF Reading
TEF Writing
TEF Listening
TEF Speaking
10
263-277
393-415
316-333
393-415
9
248-262
371-392
298-315
371-392
8
233-247
349-370
280-297
349-370
7
207-232
310-348
249-279
310-348
6
181-206
271-309
217-248
271-309
5
151-180
226-270
181-216
226-270
4
121-150
181-225
145-180
181-225

 

نکته: دو جدول فوق برای معادل نمودن نمره زبان هم در این مرحله و هم در مرحله دوم مورد استفاده قرار می گیرند.

 • تحصیلات:

در بخش تحصیلات شما می توانید حداکثر 25 امتیاز کسب نمایید. در جدول ذیل، میزان امتیازاتی که به مدارک تحصیلی تعلق می گیرد نمایش داده شده است. برای اخذ این امتیازات باید مدرک تحصیلی کانادایی داشته باشید و یا مدرک شما توسط مؤسسه مورد تایید اداره مهاجرت کانادا ارزیابی و معادل سازی شده باشد.

 

نوع تحصیلات
امتیاز
مدرک دانشگاهی در سطح دکتری و یا معادل آن
25
مدرک دانشگاهی در سطح فوق لیسانس و یا معادل آن
مدارک مشاغل تخصصی (مانند پزشکی – دامپزشکی – دندانپزشکی –اپتومتری –حقوق – کایروپراتیک - داروسازی)
مشاغل مربوط به این رشته ها باید در سطح A در NOC سال2011 باشند و توسط سازمان تنظیم مقررات استانی تأیید شده شده باشند.
 
23
2 مدرک و یا بیشتر مربوط به مقاطع بالاتر از دبیرستان از کانادا و یا معادل آنها
(یکی از مدارک باید حداقل دوره 3 ساله و یا بیشتر باشد مانند لیسانس)
22
مدرک بعد از دبیرستان برای دوره بیشتر از 3 سال (لیسانس) از کانادا یا معادل آنها
21
مدرک بعد از دبیرستان برای دوره 2 سال از کانادا یا معادل آنها (فوق دیپلم)
19
مدرک بعد از دبیرستان برای دوره 1 سال از کانادا یا معادل آنها
15
مدرک دیپلم دبیرستان کانادایی یا معادل آن
5
 •  تجربه کاری:

حداکثر امتیاز در بخش امتیازات تجربه کاری 15 امتیاز می باشد. در ادامه، امتیاز اختصاص یافته به میزان سابقه کاری نمایش داده شده است. لازم به ذکر است که باید سابقه کاری به صورت تمام وقت (حداقل 30 ساعت در هفته و یا معادل آن به صورت کار پاره وقت) باشد و باید مدارک معتبر برای اثبات این سابقه کاری ارائه گردد. برای ایرانیان ارائه سابقه بیمه می تواند مدرکی دال بر واقعی بودن سابقه کاری باشد. همچنین باید برای کاری که انجام داده اید حقوق دریافت کرده باشید و کارهای داوطلبانه مورد قبول نمی باشند. از سوی دیگر همانطور که در زیر عنوان های قبلی گفته شد شغل فرد باید در لیست NOC در skill level 0 و یا A یا B باشد.

 

سال تجربه
امتیاز
1 سال
9
2-3 سال
11
4-5 سال
13
6 سال یا بیشتر
15

 

 • سن و سال:

فرد با توجه به سن میلادی خود مطابق جدول زیر امتیاز دریافت می نماید. حداکثر امتیاز برای سن، 12 امتیاز می باشد که به بازه سنی 18- 35 سال تعلق می گیرد.

 

سن
امتیاز
زیر 18 سال
0
35-18
12
36
11
37
10
38
9
39
8
40
7
41
6
42
5
43
4
44
3
45
2
46
1
47 و بیشتر
0

 

 • استخدام هماهنگ شده در کانادا:

حداکثر امتیاز در این بخش 10 امتیاز می باشد. شما می توانید با داشتن پیشنهاد کار تمام وقت و با حقوق در کانادا قبل از اقدام از روش اسکیل ورکر امتیاز دریافت نمایید. این کار باید دائمی و تمام وقت باشد و در سطح شغل 0 و یا A یا B در لیست NOC باشد.

 • عامل سازگاری:

حداکثر امتیاز در این بخش 10 امتیاز می باشد. شما می توانید با توجه به شرایط همسرتان و یا شرایط خاصی، بر اساس جدول ذیل کسب امتیاز کنید.

 

عامل سازگاری
امتیاز
سطح زبان همسر
(مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه در سطح CLB 4 یا بیشتر برای تمامی مهارت ها)
مدرک باید تأیید شده باشد و کمتر از 2 سال قبل صادر گردیده باشد.
5
تحصیلات قبلی شما در کانادا
(حداقل 2 سال تحصیلی تمام وقت را در کانادا گذرانده باشند.)
5
تحصیلات قبلی شما در کانادا
(حداقل 2 سال تحصیلی تمام وقت را در کانادا گذرانده باشند.)
5
سابقه کار قبلی شما در کانادا
(حداقل 1 سال تمام وقت در کانادا کار کرده باشید با اجازه کار قانونی و شغل شما جزو سطح 0 یا A یا B در NOC باشد.)
10
سابقه کار قبلی همسر شما در کانادا
(حداقل 1 سال تمام وقت با اجازه کار قانونی)
5
استخدام هماهنگ شده در کانادا
5
اقامت یا تابعیت اقوام شما یا همسرتان در کانادا که بالای 18 سال سن داشته و در کانادا حضور دارند.
(شامل والدین، پدر بزرگ یا مادر بزرگ، فرزند، خواهر یا برادر، نوه، عمه، عمو، دایی، خاله، خواهرزاده و برادرزاده)
 
5

 

اگر متقاضی از مجموع امتیازات مرحله اول حداقل 67 امتیاز اخذ نماید، واجد شرایط برنامه اسکیل ورکر بوده و می تواند وارد مرحله دوم یعنی POOL یا استخر مجازی گردد.


مرحله دوم

پس از کسب حداقل ۶۷ امتیاز از مرحله اول، شما وارد مرحله دوم می شوید که اصطلاحاً pool یا استخر مجازی نامیده می شود. در این مرحله شما می توانید تا حداکثر ۱۲۰۰ امتیاز کسب کنید. از این ۱۲۰۰ امتیاز، ۶۰۰ امتیاز مربوط به عوامل فردی و ۶۰۰ امتیاز اضافی است. متقاضیان واجد شرایط بر اساس امتیازات کسب شده، طبقه بندی می شوند و در ۲۵ نوبت در سال بر اساس بیشترین امتیاز کسب شده، از استخر خارج شده و دعوتنامه دریافت می کنند. متقاضیان تا یک سال در استخر خواهند ماند و در صورت عدم دریافت دعوتنامه باید مجدداً ثبت نام نموده و با تشکیل پروفایل خود، پروسه اخذ اقامت از این طریق را از مرحله اول شروع نمایند.

در ابتدا در جداول زیر خلاصه ای از حداکثر امتیازات قابل اخذ در مرحله دوم اسکیل ورکر به عنوان برنامه تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا نمایش داده شده است. در ادامه همین بخش، جزییات بیشتری در خصوص عوامل امتیازدهی در سیستم اکسپرس اینتری کانادا ارائه خواهد شد.

 • عوامل اصلی و موثر در فرد اصلی

 

عوامل
امتیاز با همسر
امتیاز بدون همسر
سن
100
110
تحصیلات
140
150
زبان
150
160
تجربه کاری کانادایی
70
80

 

 • عوامل همسر

 

عوامل
امتیاز (حداکثر 40 امتیاز)
تحصیلات
10
زبان
20
تجربه کاری کانادایی
10

 

 • عوامل تطابق مهارت

 

نوع تحصیلات
امتیاز (حداکثر50 امتیاز)
مدرک بالای لیسانس و زبان خوب
50
مدرک بالای لیسانس و تجربه کاری
50

 

تجربه کاری خارجی (خارج از کانادا)
امتیاز
تجربه کار خارج از کانادا با زبان خوب (CLB با سطح7 و بالاتر)
50
با تجربه کاری کانادایی و تجربه کاری خارجی
50

 

مدرک مهارت (مخصوص شامل تجارت)
امتیاز (حداکثر 50)
با مدرک مهارت و زبان خوب
50

 

در این حالت، حداکثر امتیاز به دست آمده از موارد بالا، 600 امتیاز می باشد.

 • امتیازات اضافی:

مجموع امتیازات در این بخش می تواند بیشتر از 600 امتیاز باشد، ولی فرد در بهترین حالت می تواند از 600 امتیاز آن استفاده نماید.

 

عامل
امتیاز
برادر یا خواهر که در کانادا زندگی می کند
(اقامت دائم یا شهروند)
15
مهارت های زبان فرانسه
30
تحصیلات عالیه در کانادا
30
استخدام هماهنگ شده (با داشتن پاسخ مثبت از بررسی تأثیر بر بازار کار)
200
نامزدی PN (نامینیشن استانی)
600

 

حداکثر امتیاز از کل موارد مرحله دوم، 1200 امتیاز می باشد. پس از نمایش حداکثر امتیازات مرحله دوم یا استخر مجازی، اکنون به بررسی ریز امتیازات و نحوه محاسبه جزیی امتیاز متقاضیان در مرحله دوم پروسه اسکیل ورکر تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا می پردازیم.

عوامل انسانی

به صورت کلی در بخش عوامل انسانی، حداکثر امتیاز برای متقاضی متأهل 460 امتیاز و برای فرد مجرد 500 امتیاز می باشد. هر یک از عوامل امتیازدهی در این بخش، در قالب جداولی ارائه شده و مورد بررسی قرار گرفته اند.

 • سن:

در جدول زیر امتیاز سن برای متقاضی نمایش داده شده است. حداکثر امتیاز برای متأهلین 100 امتیاز و برای مجردین 110 امتیاز می باشد.

 

سن
امتیازات با همسر
امتیاز بدون همسر
17 و کمتر
0
0
18
90
99
19
95
105
29-20
100
110
30
95
105
31
90
99
32
85
94
33
80
88
34
75
83
35
70
77
36
65
72
37
60
66
38
55
61
39
50
55
40
45
50
41
35
39
42
25
28
43
15
17
44
5
6
45 سال به بالا
0
0

 

 • تحصیلات:

جدول زیر برای محاسبه امتیاز فرد اصلی از میزان تحصیلات وی می باشد. حداکثر امتیاز در این بخش متعلق به مدرک دکتری با 140 امتیاز برای متأهلین و 150 امتیاز برای مجردین می باشد.

 

سطح تحصیلات
امتیاز با همسر
امتیاز بدون همسر
زیر دبیرستان
0
0
دیپلم دبیرستان
28
30
مدرک 1 ساله (از دانشگاه، کالج یا فنی حرفه ای یا مؤسسات دیگر)
84
90
مدرک 2 ساله (از دانشگاه کالج یا فنی حرفه ای یا مؤسسات دیگر)
91
98
لیسانس و یا دوره ای 3 ساله و یا بیشتر (در دانشگاه و کالج یا فنی حرفه ای و مؤسسات دیگر)
112
120
2عدد مدرک یا بیشتر که یکی ازآنان باید حداقل 3 سال و یا بیشتر باشد.
119
128
مدرک فوق لیسانس و یا مدرک تخصصی که برای انجام یک شغل با مدرک نیاز است
(مانند پزشکی –دامپزشکی –دندانپزشکی –اوپتومتری –حقوق –داروسازی –کایروپراکتیک)
126
135
دکتری (Ph.D)
140
150

 

 • مدرک زبان:

در جدول زیر امتیازات فرد اصلی برای سطوح مختلف مدرک CLB و برای هر مهارت نمایش داده شده است. شما می توانید برای تبدیل نمره آیلتس یا TEF به CLB از جداولی که در محاسبه امتیاز مرحله اول ارائه شده است استفاده نمایید. مجموع امتیاز هر چهار مهارت زبان، امتیاز نهایی در این عامل را تشکیل می دهد.

 

نمره CLB برای هر مهارت
امتیاز با همسر (حداکثر 128 امتیاز)
امتیاز بدون همسر (حداکثر 136 امتیاز)
CLB کمتر از نمره 4
0
0
CLB 4 یا 5
6
6
CLB 6
8
9
CLB 7
16
17
CLB 8
22
23
CLB 9
29
31
CLB 10 یا پایینتر
32
34

 

در جدول زیر امتیازات مربوط به زبان دوم محاسبه می شود. در این بخش حداکثر امتیاز برای فرد متأهل، نهایتاً 22 امتیاز و برای فرد مجرد 22 امتیاز خواهد بود. این امتیازها مانند بخش قبل برای هریک از مهارت های چهارگانه زبان (writing-speaking-listening- reading) محاسبه می گردد.

 

نمره جهت برای هر مهارت
امتیاز با همسر (حداکثر 22 امتیاز)
امتیاز بدون همسر (حداکثر 24امتیاز)
نمره 4 و یا کمتر
0
0
نمره 5 و6
1
1
نمره 7 و 8
3
3
نمره 9 و یا بیشتر
6
6

 

 • سابقه کاری:

در جدول زیر امتیاز تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی نمایش داده شده است:

 

تجربه کار
امتیاز با همسر
امتیاز بدون همسر
هیچ و یا کمتر از 1 سال
0
0
1 سال
35
40
2 سال
46
53
3 سال
56
64
4 سال
63
72
5 سال و بیشتر
70
80

 

مجموع عوامل بخش 1 که مربوط به عوامل انسانی و شرایط فرد اصلی می باشد از جداول بالا محاسبه گردید. در بخش 2 امتیازات مربوط به همسر برای متأهلین محاسبه می گردد.

 • امتیازات همسر (در صورت تأهل)

سطح تحصیلات همسر می تواند یکی از عوامل امتیازآور در سیستم اکسپرس اینتری کانادا باشد. در جدول ذیل، امتیاز مربوط به مدرک تحصیلی همسر محاسبه شده است.

 

سطح تحصیلات
امتیاز
کمتر ازدبیرستان
0
دیپلم دبیرستان
2
دوره 1 ساله (از دانشگاه، کالج یا فنی حرفه ای ویا مؤسسات دیگر)
6
دوره 2 ساله (از دانشگاه کالج یا فنی حرفه ای ویا مؤسسات دیگر)
7
مدرک لیسانس و یا دوره 3 ساله (از دانشگاه٬ کالج یا فنی حرفه ای و یا مؤسسات دیگر)
8
2 و یا بیشتر از 2 مدرک که یکی از آنها باید دوره 3 ساله و یا بیشتر باشد.
9
مدرک فوق لیسانس و یا مدرک تخصصی که برای انجام یک شغل با مدرک نیاز است
(مانند پزشکی –دامپزشکی –دندانپزشکی –اوپتومتری –حقوق –داروسازی –کایروپراکتیک)
10
دکتری (Ph.D)
10

 

همسر فرد متقاضی با توجه جدول زیر می تواند برای هریک از مهارت های زبان امتیاز دریافت کند. حداکثر امتیاز این عامل، 20 می باشد.

 

نمره CLB برای هر مهارت
امتیاز
نمره CLB 4 و یا کمتر
0
نمره CLB 5 یا 6
1
نمره CLB 7 یا 8
3
نمره CLB 9 یا بیشتر
5

 

در جدول بعدی، همسر فرد متقاضی با توجه به سابقه کاری خود می تواند امتیاز دریافت نماید.

 

تجربه کار کانادایی همسر
امتیاز
هیچ و یا کمتر از یکسال
0
1 سال
5
2 سال
7
3 سال
8
4سال
9
5سال و بیشتر
10

 

 • عوامل تطابق مهارت:

در این بخش امتیاز عوامل تطابق مهارت امتیاز اخذ خواهند کرد. ماکزیمم امتیاز قابل اخذ برای متقاضی در این بخش، 100 امتیاز می باشد.

 

با سطح زبان خوب (CLB 7 و یا بیشتر) و
و مدرک بعد از دبیرستان
امتیاز برای CLB 7 و یا بیشت
برای زبان اول با یک یا چند مهارت زیر CLB 9
امتیاز برای CLB 9 و بیشتر
یرای تمام مهارت های زبان اول
دبیرستان و زیر آن
0
0
بعد از دبیرستان
(دوره 1ساله و یا بیشتر)
13
25
2 و یا بیشتر از 2 مدرک بعد از دبیرستان که حداقل آنها برای  دوره 3 سال و یا بیشتر باشد.
 
25
 
50

 

 

با تجربه به کار کانادایی و یک مدرک دانشگاهی
امتیاز برای تحصیلات
و 1 سال سابقه کار کانادایی
امتیاز برای تحصیلات
و 2 سال و یا بیشتر سابقه کار کانادایی
دبیرستان و زیر آن
0
0
بعد از دبیرستان
(دوره 1ساله و یا بیشتر)
13
25
2 و یا بیشتراز 2 مدرک بعد از دبیرستان که حداقل آنها برای دوره 3 سال و یا بیشتر باشد
25
50

 

در جدول زیر امتیاز تطابق تجربه کاری خارجی –با سطح زبان خوب (CLB 7 و یا بیشتر) نمایش داده شده است.

 

سال تجربه
امتیاز تجربه کار خارجی و 1 سال تجربه کار کانادایی
امتیاز تجربه کارخارجی و 2 سال یا بیشتر تجربه کار کانادایی
0
0
0
1 یا 2 سال تجربه کار خارجی
13
25
3 سال یا بیشتر تجربه کار
25
50

 

در جدول زیر امتیاز تطبیق تجربه کاری خارجی –با تجربه کاری و تحصیل کانادایی ارائه شده است. این جدول مختص کسانی است که هم سابقه کار خارج از کانادا و هم سابقه کار و تحصیل در کانادا را دارند.

 

سال تجربه
امتیاز برای تحصیلات و 1 سال سابقه کار کانادایی
امتیاز برای تحصیلات و 2 سال سابقه کار کانادایی
سابقه کار کمتر از 1 سال
0
0
1 یا 2 سال تجربه کار خارجی
13
25
3 سال یا بیشتر تجربه کاری خارجی
25
50

 

مدرک مهارت (شغل های تجارت)
با سطح زبان خوب (CLB 5 یا بیشتر)
امتیاز برای مدرک مهارت و CLB 5 یا بیشتر
برای تمامی مهارت های زبان اول و 1 یا چند مهارت زیر 7
امتیاز برای مدرک مهارت و CLB 7 یا بیشتر
برای تمامی مهارت های زبان
با مدرک
25
50

 مجموع کلیه امتیازات جداول فوق که تحت عوامل فردی و اصلی می باشد، 600 امتیاز است.

نمرات اضافی

در این بخش، امتیازات اضافی که در شرایط مختلفی به فرد متقاضی تعلق می گیرد نمایش داده شده است. ماکزیمم امتیاز قابل اخذ از مجموع امتیازات جدول زیر نهایتاً 600 امتیاز می باشد. مجموع امتیازات حاصل از این بخش به اضافه سه بخش قبلی، امتیاز متقاضی در مرحله دوم پروسه اسکیل ورکر تشکیل می دهد.

برادر یا خواهر که در کانادا زندگی میکند که یا شهروند باشد یا اقامت دائم داشته باشد.
15 امتیاز
نمره NCLC7 یا بالاتر در چهار مهارت زبان فرانسه کسب شده باشد و CLB 4 و یا پایینتر در زبان انگلیسی کسب شده باشد.
15 امتیاز
نمره NCLC7 یا بالاتر در چهار مهارت زبان فرانسه کسب شده باشد و CLB 5 و یا بالاتر در زبان انگلیسی کسب شده باشد.
30 امتیاز
تحصیلات عالیه در کانادا – 1 سال یا 2 سال
15 امتیاز
تحصیلات عالیه در کانادا – 3 سال یا بیشتر
30 امتیاز
استخدام هماهنگ شده NOC 00
200 امتیاز
استخدام هماهنگ شده هر کدام از مشاغل 0 یا A یا B در NOC
50 امتیاز
نامزدی PN (مربوط به اخذ نامینیشن استانی می باشد)
600 امتیاز

امتیاز بندی مهاجرت به کانادا در مرحله دوم

امتیاز دهی با توجه به سن

سن متقاضی متاهل متقاضی مجرد

کمتر از 17 سال00
189099
1995105
20-29100110
3095105
319099
328594
338088
347583
357077
366572
376066
385561
395055
404550
413539
422528
431517
4456
بیشتر از 4500

امتیاز بندی تحصیلات

سطح تحصیلات متقاضی متاهل همسر (متقاضی متاهل)  متقاضی مجرد

کمتر از دیپلم000
دیپلم دبیرستان28230
دوره یکساله پس از دیپلم84690
دوره دو ساله پس از دیپلم91798
دوره سه ساله و یا بیشتر پس از دیپلم1128120
دو یا بیشتر از دو مدرک تحصیلی پس از دیپلم که حداقل یکی از آنها پس از اتمام دوره سه ساله باشد.1199128
فوق لیسانس یا دوره تخصصی کارورزی12610135
دکترا14010150

امتیازبندی سطح زبان اول خارجی (انگلیسی یا فرانسه)

سطح CLBمتقاضی متأهل همسر (متقاضی متأهل ) متقاضی مجرد

سطح ۳ و کمتر000
سطح 4 یا 5616
سطح 6819
سطح 716317
سطح 822323
سطح 929531
سطح 10 یا بالاتر32534

امتیازبندی سطح زبان خارجی دوم

سطح CLBمتقاضی متأهل متقاضی مجرد

سطح 4 یا کمتر00
سطح 5 یا 611
سطح 7 یا 833
سطح 9 و بیشتر66

امتیازبندی سابقه کار در کانادا

سطح CLBمتقاضی متأهل همسر متقاضی متأهل متقاضی مجرد

کمتر از 1 سال000
1 سال35540
2 سال46753
3 سال56864
4 سال63972
5 سال701080

معیارهای ترکیبی ( تحصیلات و سابقه کار در کانادا)

تحصیلات1 سال تجربه کانادایی2 سال تجربه کانادایی

کمتر از دیپلم00
دوره پس از دیپلم یکساله یا بیشتر1325
دوره پس از دیپلم دو و یا بیشتر2550

معیارهای ترکیبی (ترکیب سطح زبان و تحصیلات)

تحصیلات سطح 7 و بالاتر در تمام مهارت‌های زبان سطح 9 و بالاتر در تمام مهارت‌های زبان

کمتر از دیپلم00
دوره پس از دیپلم یکساله یا بیشتر1325
دوره پس از دیپلم دو و یا بیشتر2550

معیارهای ترکیبی (ترکیب سطح زبان و سابقه کار غیر کانادایی)

تجربه کاری سطح 7 و بالاتر در تمام مهارت‌های زبان سطح 9 و بالاتر در تمام مهارت‌های زبان

فاقد تجربه کاری کانادایی00
۱یا ۲ سال تجربه کاری غیر کانادایی1325
بیش از ۳سال تجربه کاری غیر کانادایی2550

معیارهای ترکیبی (ترکیب تجربه کانادایی و تجربه غیر کانادایی)

تجربه کاری1 سال تجربه کانادایی2 سال تجربه کانادایی

فاقد تجربه کاری کانادایی00
۱یا ۲ سال تجربه کاری غیر کانادایی1325
بیش از ۳سال تجربه کاری غیر کانادایی2550

معیارهای ترکیبی (ترکیب مدارک مشاغل حرفه ای و زبان)

تجربه کاری سطح 5 و بالاتر در تمام مهارت‌های زبان سطح 9 و بالاتر در تمام مهارت‌های زبان

مدرک توانایی در یک مهارت و دانش زبان2550

امتیازات اضافه (کلی)

عنوان امتیازامتیاز (ماکسیمم 60)

داشتن برادر یا خواهری که در کانادا زندگی می‌کند و دارای شهروندی یا اقامت دائم کانادا می‌باشد15
دارای سطح NCLC 7 یا بالاتر در تمام مهارت‌های فرانسوی و CLB 4 یا پائین‌تر در انگلیسی25
دارای سطح NCLC 7 یا بالاتر در تمام مهارت‌های فرانسوی و CLB 5 یا بالاتر در انگلیسی50
دارای گواهی‌نامه یک یا دو سال تحصیل در مقطع متوسطه در مدارس کانادا15
دارای گواهی‌نامه سه سال تحصیل یا بیشتر در مقطع متوسطه در مدارس کانادا30
دارای پیشنهاد شغلی در سطح NOC 00200
دارای پیشنهاد شغلی در سایر سطوح50
مدرک انتخاب شدن از یکی از استان ها به غیر از کبک600

آخرین تغییرات جدول امتیاز اکسپرس اینتری

اداره مهاجرت کانادا در اکتبر 2020 تغییراتی را در جدول امتیاز بندی اکسپرس اینتری به وجود آورده است که طبق آن اگر در چهار مهارت زبان فرانسه (گوش دادن، صحبت کردن، نوشتن و خواندن) نمره NCLC 7 یا بالاتر کسب کنید:

 • 25 امتیاز اضافی برای زبان انگلیسی نیز دریافت خواهید کرد. (در صورتی که نمره آزمون زبان شما CLB 4 یا کمتر بوده یا آزمون زبان نداده باشید).
  یا اینکه
 • 50 امتیاز اضافی برای زبان انگلیسی نیز دریافت خواهید کرد. (در صورتی که در هر 4 مهارت زبان انگلیسی CLB 5 یا بالاتر کسب کنید)

گاهی تغییراتی در سیستم امتیاز بندی اکسپرس اینتری ایجاد می شود که برای آگاهی از آن ها بهتر است با وکلای مجرب و مشاوران این حوزه مشورت نمایید.