دانشگاه دالهاوزی یکی از قدیمی ترین دانشگاه های کانادا است. این دانشگاه توسط جورج رامزی، سرهنگ دوم نوا اسکوشیا (که بعدها فرماندار کل کانادا بود) در سال 1818 تاسیس شد.
این دانشگاه با بیش از 18000 دانشجو و بیش از 180 رشته در 12 دانشکده واقع در شهر هالیفاکس در ساحل شرقی کانادا جزو برترین دانشگاه های کانادا محسوب می شود.
دانشگاه Dalhousie طیف گسترده ای از رشته ها شامل علوم، پزشکی و هنر را ارائه می کند. این دانشگاه همچنین دارای یک پردیس کشاورزی است که بطور حرفه ای و عملی در این رشته، آموزش های عالی ارائه می دهد و دارای 1000 هکتار زمین زراعی در زمینه های تحقیقاتی و چندین باغ و گلخانه است.

در طول قرن بیستم، این دانشگاه به تدریج گسترش یافت. در سال 1997، آن را با دانشگاه فنی نووا اسکوشیا (TUNS)، در هالیفاکس، ادغام کردند تا ظرفیت تحقیقاتی خود را به فن آوری های کاربردی بسط دهند. ادغام با TUNS منجر به توسعه یک دانشکده علوم رایانه جدید شد، که این امر سبب شده که اکنون Dalhousie قطب قدرتمند کانادا با بیش از 135 میلیون دلار درآمد زایی است.
هر ساله در روز 1 فوریه، دانشگاه دالهاوزی، روز "جورج مونرو" را به عنوان افتخارآفرین ترین ناشرِ انسان دوستِ مشهور آمریکایی جشن می گیرد. مونرو در نووا اسکوشیا متولد شد و زندگی خود را وقف این دانشگاه کرد وافتخارات بسیاری برای این دانشگاه به ارمغان آورد.