اکسپرس اینتری کانادا یکی از سیستم های امتیازی در این کشور می باشد که در صورت برآوردن شرایط لازم و کسب امتیازات مورد نظر، در همان بدو ورود منجر به اخذ اقامت دائم می گردد و پس از چند سال زندگی و کار در این کشور می توان نسبت به دریافت تابعیت کانادا اقدام کرد. بدون شک برنامه های مهاجرتی تحت پوشش اکسپرس اینتری کانادا، یکی از برترین برنامه های مهاجرتی برای کسانی می باشد که قادر به کسب امتیاز بالا در سیستم امتیازبندی کانادا می باشند. افرادی که در اکسپرس اینتری کانادا موفق به اخذ امتیاز کافی می شوند، با تشخیص و صلاحدید دولت کانادا می توانند در بدو ورود خود به کانادا، اقامت دائم دریافت نمایند و به راحتی در این کشور مشغول به کار و تحصیل شده و از تمامی حقوی شهروندی به جز حق رأی برخوردار باشند. همچنین فرزندان این افراد نیز می توانند در مدارس دولتی کانادا به طور رایگان مشغول به تحصیل شوند.

دارندگان اقامت دائم این کشور با 3 سال زندگی در کانادا در طی 5 سال و در صورت ادغام با فرهنگ کانادایی و نشان دادن شرایط مناسب زبان می توانند برای دریافت پاسپورت کشور کانادا اقدام نمایند. لازم به ذکر است که پاسپورت کشور کانادا یکی از معتبرترین پاسپورت ها در جهان می باشد.

پاسپورت کشور کانادا به دلیل بالا بودن کیفیت زندگی در این کشور، آسانی رفت و آمد به آمریکا و رتبه و اعتبار بالای آن در آزادی سفر به دیگر کشورها یکی از محبوب ترین پاسپورت های جهان می باشد. اخذ تابعیت و پاسپورت کشور کانادا به محض ورود به این کشور امکان پذیر نمی باشد. بلکه لازم است که در این کشور حضور داشته و به کار با حقوق کافی اشتغال داشته باشید تا بتوانید بیمه و مالیات پرداخت نمایید. سپس با گذشت مقدار معینی و در صورت دارا بودن شرایط لازم می توانید برای دریافت تابعیت و پاسپورت کشور کانادا درخواست نمایید. 

سیستم اکسپرس اینتری کانادا یک سیستم های آنلاین جهت امتیازدهی و انتخاب بهترین نیروهای مورد نظر جهت کار و اخذ اقامت دائم کانادا می باشد. به صورت کلی چهار روش کلی مهاجرتی کانادا که بر اساس امتیازبندی و اخذ اقامت دائم در کانادا می باشند، تحت سیستم اکسپرس اینتری کانادا به انتخاب نیروهای مورد نیاز خود می پردازند. این چهار روش عبارتند از:

 1. برنامه فدرال اسکیل ورکر (Federal Skilled Worker Program)
 2. برنامه فدرال اسکیل ترید (Federal Skilled Trades Program)
 3. کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)
 4.  برنامه مهاجرت استانی کانادا (Provincial Nominee Programs (PNP

برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیل ورکر (Federal Skilled Worker Program)

کارگران و نیروهای متخصص می توانند با استفاده از برنامه اسکیل ورکر کانادا از طریق امتیاز بندی اکسپرس اینتری، اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر و اخذ ویزای اکسپرس اینتری طبق این دسته بندی شرایط خود را دارد:

 •  حداقل یک سال سابقه کار مداوم تمام وقت یا معادل نیمه وقت آن در مشاغل سطح A, B یا 0 در لیست مشاغل ناک NOC
 •  اثبات دانش زبان با کسب نمره CLB 7 و بالاتر در یکی از زبان های انگلیسی یا فرانسوی.
 •  تحصیلات معادل دیپلم دبیرستان کانادا یا بالاتر.
 •  اثبات توانایی مالی برای زندگی در کانادا (در صورتی که اجازه کار یا پیشنهاد کار رسمی در کانادا نداشته باشید)

برنامه نیروی متخصص فنی فدرال یا اسکیل ترید (Federal Skilled Trades Program)

برنامه نیروی متخصص فنی فدرال، با توجه به کمبود نیروی فنی در برخی مشاغل و حرفه ها راه اندازی شد تا کمبود نیروی فنی و متخصص در برخی مناطق و حرفه ها برطرف شود. حداقل شرایط مورد نیاز برای مهاجرت به کانادا از طریق برنامه اسکیل ترید اخذ ویزای اکسپرس انتری کانادا این موارد است:

 •  کسب حداقل نمره CLB 5 در مهارت های شنیداری و گفتاری و CLB 4 در مهارت های نگارش و خواندن در زبان انگلیسی یا فرانسوی.
 •  داشتن حداقل 2 سال سابقه کاری مرتبط با مشاغل گروه B لیست ناک NOC در 5 سال گذشته.
 •  اثبات توانایی مالی برای زندگی در کانادا (در صورتی که اجازه کار یا پیشنهاد کار رسمی در کانادا نداشته باشید)

برنامه تجربه کار کانادایی (Canadian Experience Class)

افرادی که حداقل 1 سال در کانادا کار کرده اند، می توانند از طریق این برنامه اقامت دائم کانادا را دریافت کنند. حداقل شرایط مورد نیاز برای اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه تجربه کار کانادایی این موارد هستند:

 •  حداقل 1 سال سابقه کار مورد تایید در کانادا در 3 سال گذشته در دسته بندی 0, A, یا B لیست ناک.
 •  کسب حداقل نمره زبان CLB 5 برای مشاغل گروه B و نمره CLB 7 برای مشاغل گروه A و 0.

برنامه مهاجرت استانی کانادا (Provincial Nominee Programs (PNP

برخی از استان ها و قلمرو های کانادا، با توجه به نیازهای خود به نیروی کار، تحصیل کرده، متخصص و … می توانند از مهاجران استفاده کنند. با استفاده از این برنامه می توانید به استان مد نظر خود مهاجرت کرده و اقامت دائم کانادا را اخذ کنید.

برای مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه استانی، ابتدا می بایست برای اقامت در استان مد نظر خود درخواست دهید.سپس اطلاعات شما در سیستم امتیاز بندی وارد شده و استان مد نظر از بهترین گزینه ها برای اخذ اقامت دائم کانادا دعوت می کند.

برنامه استانی مهاجرت به ساسکاچوان و برنامه استانی مهاجرت به بریتیش کلمبیا از محبوب ترین برنامه های مهاجرت استانی کانادا هستند که با توجه به شرایط مناسب، افراد بسیاری متقاضی مهاجرت و اخذ اقامت آن ها می باشند.

شرایط، مراحل و ساز و کار سیستم امتیاز بندی اکسپری اینتری کانادا

شرایط اکسپرس اینتری برای مهاجرت به کانادا، با توجه به برنامه مهاجرتی شما (همان 4 دسته نیروی کار متخصص فدرال، نیروی متخصص فنی فدرال، تجربه کانادایی و برنامه های استانی) متفاوت است. اما برخی شرایط اکسپرس انتری برای تمامی برنامه های مهاجرتی یکسان بوده و متقاضیان باید آن ها را داشته باشند. حداقل یک سال سابقه کار مورد تایید در حرفه مربوطه و دانش زبان و کسب حداقل نمره در یک آزمون مورد تایید زبان فرانسوی یا انگلیسی از جمله شرایط یکسان برای برنامه های مختلف مهاجرتی Express Entry کانادا است.

همان طور که گفته شد، امتیاز بندی اکسپرس اینتری در دو مرحله انجام می شود. در مرحله اول شرایط شما سنجیده شده و در صورت کسب حداقل نمره 67 از 100، به مرحله رتبه بندی یا استخر Pool وارد می شوید. در این مرحله بر اساس فاکتورهای مختلف ذکر شده، امتیازی به شما داده می شود. سپس از افرادی که بالاترین نمره را دریافت کرده باشند تقاضا می شود که برای مهاجرت به کانادا و اخذ اقامت اقدام کنند.

براي توضيحات بيشتر لطفا مقاله زير را مطالعه نمائيد يا بسته هاي آموزشي ما را مطابق لينك هاي زير خريداري فرمائيد:
مقاله اكسپرس اينتري كانادا

بسته هاي آموزشي ما