دانشگاه آلبرتا در سال 1908 در ادمونتون، پایتخت آلبرتا تأسیس گردید و دارای رتبه پنجم در بین دانشگاه های کانادا می باشد. این دانشگاه شامل 150 ساختمان در چهار محوطه است.
ادمونتون دومین مکان برای برگزاری جشنواره تئاترهای جهان، جشنواره موسیقی محلی و فستیوال های کاناداست.
این دانشگاه بر تحقیقات کشاورزی متمرکز و همچنین دارای مرکز ورزشی به مساحت 32،516 مترمربع است که شامل باشگاه های ورزشی مختلف، 14 تیم برتر در رشته های متفاوت و تیم ملی بسکتبال زنان کانادایی می شود.
دانشگاه آلبرتا تنها مرکز در کانادا است که رشته هایی در زمینه ی مطالعات بومی ارائه می دهد که از طریق آن دانش آموزان می توانند در مورد زبان، فرهنگ، تاریخ و آداب و رسوم کهن، تحصیل کنند.
همچنین این دانشگاه یکی از مراکز تحقیقاتی در زمینه فسیل شناسی شناخته شده است. این دانشگاه هر ساله بیش از 260،000 فارغ التحصیل دارد که بیش از 70،000 نفر آنها در بهترین سازمان ها در سراسر جهان مشغول به فعالیت هستند.

حدود 80 درصد از دانشجویان دانشگاه آلبرتا در سطح کارشناسی تحصیل می کنند. همچنین این دانشگاه در زمینه های مختلفی نظیر هنر، تجارت، مهندسی و پزشکی آموزش های برجسته ای ارائه می دهد.
زبان آموزشی در این دانشگاه، انگلیسی است، به استثنای دانشکده Saint-Jean ، که فرانسوی زبان اصلی دراین دانشکده می باشد. بیش از 20 درصد دانشجویان دانشگاه آلبرتا بین المللی هستند و هزینه های تحصیل برای این دانشجویان بیشتر است. خوابگاه و محل اقامت برای دانشجویان مقاطع کارشناسی تا دکترا در ادمونتون و در دانشگاه آگوستینا تعبیه شده است. دانشگاه آلبرتا وابسته به موسسات تحقیقاتی عمده مانند موسسه ملی نانوتکنولوژی چند رشته ای است. این دانشگاه همچنین دارای بیش از 400 قرارداد تحقیقاتی، آموزشی و تبادل اطلاعات با سایر سازمان های سراسر جهان مانند دانشگاه مونیخ در آلمان و دانشگاه غرب استرالیا است.