دانشگاه مونترال یک نهاد عمومی است که ریشه های آن را به سال 1878 باز می گردد. این دانشگاه در ابتدا زیرمجموعه ای از دانشگاه لاوال در کبک بود اما در سال 1919 به یک مجموعه مستقل تبدیل شد.
این دانشگاه متشکل از دو دانشکده است: Polytechnique Montréal دانشکده مهندسی مونترال و HEC دانشکده مدیریت کسب و کار مونترال.
این دانشگاه خوابگاه و محل اقامت نیز برای دانشجویان مقاطع کارشناسی تا دکترا فراهم می کند.
دانشگاه مونترال دارای بیش از دوازده بخش علمی است که علوم اجتماعی، طبیعی و بهداشتی، و همچنین رشته های هنر و علوم انسانی را شامل می شود. زبان اصلی آموزش در این دانشگاه فرانسه است، گرچه چندین رشته در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ازجمله رشته های بیوشیمی، علوم اعصاب و فارماکولوژی را به زبان انگلیسی نیز برگزار می کند.

دانشگاه مونترال هر سال 500 میلیون دلار در زمینه های پژوهشی هزینه می کند و یکی از سه مرکز تحقیقاتی بزرگ در کانادا است.
بسیاری از آزمایشگاه های مشهور در دانشگاه مونترال واقع شده اند، از جمله: MILA، مرکز تحقیقاتی دانشگاه های جهان در یادگیری؛ موسسه تحقیقات در زمینه ایمونولوژی و سرطان (IRIC)، یکی از مولدترین بخش های آن است. و مرکز تحقیقاتی عمومی (CRDP)، جامع ترین مرکز تحقیقاتی قانون عمومی در کانادا است.
دانشگاه مونترال با 14 دانشکده و مدارس وابسته آن بیش از 66،500 دانشجو و 2400 استاد و محقق دارد.
یکی از هر چهار دانشجو در دانشگاه مونترال از سایر کشورهای دنیا هستند. مونترال از لحاظ کیفیت زندگی، امنیت و پایین بودن هزینه های زندگی نسبت به سایر شهرهای کانادا بسیار محبوب تر و مناسب تر است.