تورنتو یکی از پر جنب و جوش ترین شهرهای جهان است. این شهر همچنین مرکز بزرگ بین المللی کسب و کار و امور مالی است و سومین مرکز بزرگ تولید فیلم و تلویزیون پس از لس آنجلس و نیویورک است.
همین امر سبب می شود دانشجویان بین المللی از حدود 160 کشور به دانشگاه تورنتو جذب شده و پس از فارغ التحصیلی به راحتی وارد بازار کار شوند.
زبان اصلی آموزشی در این دانشگاه انگلیسی و تقویم تحصیلی بین سه دانشکده این دانشگاه متفاوت است. خوابگاه دانشجویی در هر سه دانشکده بطور مجزا وجود دارد و خوابگاه برای تمام دانشجویان در سال اول سال تحصیلی را فراهم و تضمین می کند.
این دانشگاه دارای بیش از 44 کتابخانه است که به لحاظ فیزیکی فضای وسیعی را به خود اختصاص داده است. یک نوآوری مهم که حاصل دستاوردهای محققین و دانشجویان دانشگاه تورنتو بوده است، انسولین می باشد که محققان در اوایل دهه 1920 کشف کردند.

دانشگاه تورنتو یکی از معتبرترین دانشگاه های جهان در سال 1827 تاسیس شده است. این دانشگاه بیش از 700 رشته کارشناسی و 200 رشته کارشناسی ارشد را به 60،000 دانشجو ارائه می دهد.
اکتشافات وتحقیقات در زمینه های انسولین و سلول های بنیادی و اختراع میکروسکوپ الکترونی در این دانشگاه توسط محققین صورت گرفته است.
همچنین این دانشگاه به عنوان قطب قدرتمند در رشته های پزشکی، تجارت، مهندسی، علوم انسانی، آموزش و پرورش و غیره شناخته شده است.
دانشگاه تورنتو دارای چند دانشکده است که دانشکده St George در مرکز شهر تورنتو به دلیل ترکیب فضای سبز و معماری تاریخی به آکسفورد و کمبریج شباهت دارد.
این دانشگاه تیم های ورزشی ملی را پرورش میدهد و دارای شهرت قابل ملاحظه در ورزش های فوتبال و هاکی روی یخ می باشد. همچنین این دانشگاه دارای یک مرکز تفریحی و دانشجویی است که شامل گالری هنری، سالن تئاتر و کنسرت می باشد.