کانادا رتبه يك کشورهای  جهان به لحاظ کیفیت  زندگی را کسب نمود. این رتبه بندی بین 80 کشور جهان بر اساس شاخص های مختلفی انجام شده است. شاخص هایی از قبیل  مسائل شهروندی، فرهنگی، کارآفرینی، مهاجرتی ،تجاری، بازار کسب و کار، سیاسی و نظامی، ثبات  اقتصادی برابری درآمد، سیاست پایدار، امنیت ، بهداشت عمومی و ... در این رتبه بندی تاثیر گذار بوده اند. کشور کانادا از نظر مساحت پس از روسیه بزرگ‌ترین کشور جهان محسوب می‌شود، اگرچه جمعیت آن تنها 37 میلیون نفر است! مرز مشترک آن با ایالات‌متحده بلندترین مرز زمینی در جهان است و درصد زیادی از جمعیت این کشور در امتداد همین مرز و تا فاصله ۲۰۰ کیلومتری ایالات‌متحده زندگی می‌کنند و پرجمعیت‌ترین شهرهای کانادا به ترتیب تورنتو، مونترآل و ونکوور می‌باشند.

لطفاً از فروشگاه ما دیدن فرمائید:

اتاوا در استان اونتاریو پایتخت کانادا است. کانادا داراي ۶ منطقه زمانی است و شرقی ترین آنها در نیوفاندلند ۳ ساعت و نیم عقب تر از زمان گرینویچ  GMT می باشد. مناطق زمانی دیگر اتلانتیک، شرقی، مرکزی، کوهستان راکی و غربی ترین آنها پاسیفیک می باشد که ۸ ساعت عقب تر از گرینویچ است. در واقع اختلاف زمان بین شرقی ترین نقطه و غربی ترین نقطه کانادا ۴ ساعت و نیم است.

کشور کانادا دو زبان رسمی دارد: انگلیسی، زبان مادری حدود ۶۵ درصد از مردم کانادا، و فرانسه، زبان اول ۲۱ درصد از جمعیت می باشد.

۱۴ درصد بیش از یک زبان مادری دارند و یا زبان مادریشان غیر از انگلیسی و فرانسه است. حکومت کشور کانادا دموکراتیک فدرال است و توسط دو بخش حکومتی استانی و کشوری اداره می شود. ملکه دارای مقامی تشریفاتی است و نخست وزیر بالاترین مقام رسمی کشور می باشد.

کشور کانادا یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان محسوب می‌شود و اقتصاد آن از تنوع و گوناگونی فراوانی برخوردار است. 

کانادا در بین ۱۰ کشور اول تولید کننده دنیا قرار می گیرد و بیشترین شرکت های تولیدی کانادا در ۲ استان کبک و انتاریو قرار دارند. از تولیدات کشور کانادا می تواند به مواد غذایی، چوب، کاغذ، تولیدات فلزی، صنایع شیمیایی و نفت اشاره کرد. منابع طبیعی عمده اين كشور عبارتند از گاز طبیعی، نفت، طلا، زغال سنگ، مس، سنگ آهن، نیکل، پتاس، اورانیوم و روی به همراه چوب و آب. 

کانادا دارای منابع عظیم شناخته شده نفت و گاز و همچنین بزرگترین صادر کننده مواد معدنی در جهان می باشد. رتبه های برتر جهان در زمینه تولید اورانیوم، روی، نیکل، تیتانیوم، آلومینیوم، مس، طلا، سرب و نقره متعلق به کانادا است.

با داشتن جمعيت  37 میلیون نفري، کانادا یکی از کم جمعیت ترین کشور های دنیا در مقایسه با وسعت آن می باشد. در این کشور بیش از ۲۰۰ فرهنگ مختلف وجود دارد. با توجه به فرهنگ های مختلف در این کشور کانادا یکی از بهترین منطقه های دنیا برای مهاجرین تلقی می شود. نزدیک به نیمی از جمعیت کشور کانادا از کشورهایی به غیر از انگلیس و فرانسه می آیند.

کانادا یکی از جامع ترین بیمه های درمانی دنیا را ارائه می کند، به این صورت که یک بیمار از لحظه ورود به بیمارستان تا مرخص شدن هیچ هزینه ای را پرداخت نمی کند. همین طور ویزیت در مطب پزشکان هم با ارایه کارت بیمه به صورت رایگان است. نظام بهداشت و درمان کانادا مشهور بهMedicare  ترکیبی از برنامه های فدرال و استانی است که هدف آنها اطمینان از دسترسی تمامی کانادایی ها به خدمات درمانی بدون توجه به توانایی مالی آنهاست. تمامی هزینه های خدمات درمانی در کانادا از منبع مالیات ها تامین می شود و برای استفاده از خدمات پزشکی رایگان افراد باید بیمه خدمات درمانی عمومی داشته باشند.

کشور کانادا از 10 استان (ایالت) و 3 ناحیه (قلمرو) تشکیل شده که دارای دولت های محلی هستند و تحت حاکمیت مرکزی دولت فدرال می باشند. از نظر جغرافیایی کانادا به 5 منطقه اصلی به نامهای  Atlantic، Prairies, North, Central و West Coast تقسیم شده است. فرهنگ و جمعيت هر يک از اين بخشهای کانادا متفاوت بوده و چهره ای زیبا از چند فرهنگی کانادا ترسیم کرده است.

منطقه آتلانتيک یا اطلس (Atlantic): ازمجوعه استانهای پرنس ادوارد آیلند، نیوبرانزویک، نوا اسکوشیا و نیوفاندلند و لابرادور تشکیل شده است.  ماهيگيري،‌ کشاورزی، جنگلداری، استخراج معادن و توريسم از مهمترين فعاليت های منطقه آتلانتیک به شمار ميرود.

کانادای مرکزی (Central Canada): از مجموعه استانهای انتاریو و کبک تشکيل شده است. اين منطقه پرجمعيت ترين منطقه در کشور کانادا است. مجموعا بيش از 75 درصد از کل محصولات کانادا در استان های انتاريو و کبک تولید می شود.

منطقه فلات یا چمنزار (Prairies): از مجموعه استانهای مانیتوبا، ساسکاچوان و آلبرتا تشکیل شده است. بیشتر زمینهای این منطقه مسطح و حاصلخیز می باشند و برای کشاورزی ایده آل هستند. همچنین این مناطق  غنی از منابع انرژی و مواد معدنی می باشند. این منطقه از کوههای راکی آغاز شده و در غرب آلبرتا به پایان میرسد. سلسله جبال راکی شامل بلندترین قله های آمریکای شمالی می باشند. بیشتر زمین‌های این ناحیه صاف و بارور می‌باشند و برای کشاورزی بسیار مناسب هستند. همچنین این زمین‌ها غنی از انرژی نفت می‌باشند. این منطقه از شرق استان منیتوبا آغاز شده و به کوه‌های راکی در غرب آلبرتا به پایان می‌رسد. رشته ‌کوه‌های راکی شامل بلندترین قله‌های آمریکای شمالی می‌باشند.

سواحل غربی (West Coast): شامل استان بریتیش کلمبیا است که به داشتن دامنه ها و جنگل های بسار زیبا مشهور است. منابع طبیعی این استان از قبیل چوب و ماهیگیری برای اقتصاد کشور بسیار مهم می باشد. ميوه کاری و توريسم از ديگر فعاليتهای مهم اين استان مي باشد. استان بریتیش کلمبیا به دلیل دامنه‌ها و جنگل‌های زیبایش مشهور می‌باشد. منابع طبیعی این استان از قبیل صنعت چوب و ماهیگیری برای اقتصاد کشور بسیار مهم می‌باشد. میوه کاری و صنعت جهانگردی از دیگر فعالیت‌های مهم این استان می‌باشد.

منطقه شمالی (North): این منطقه از مجموعه سه قلمروی کانادا یعنی نورت‌وست تریتوریز (ناحیه شمال غربی)، نوناووت و یوکان تشکیل شده است. این منطقه یک سوم از زمینهای کانادا را تشکیل می دهد. از منابع مهم این منطقه می توان به نفت، گاز طبیعی، طلا، روی و سرب اشاره کرد.

دولت كانادا

ساختار حکومت کانادا از پادشاه یا ملکه بریتانیای کبیر، دولت فدرال، دو مجلس سنا و عوام، دولت‌های استانی و فرماندار کل که به عنوان نماینده ملکه الیزابت ایفای نقش می‌کند، تشکیل شده‌است. حکومت کانادا یک دموکراسی پارلمانی فدرال و یک پادشاهی مشروطه است که در حال حاضر ملکه الیزابت دوم رئیس کشور است. الیزابت دوم ملکه بریتانیا، ملکه کشور کانادا نیز هست و قانون به امضاء و به نام او رسمیت و ضمانت اجرایی پیدا می‌کند. رأی دهندگان کانادا و شهروندان نیز در قاعده این هرم قرار می‌گیرند. این کشور توسط دولت‌های مستقل از هم اداره می‌شود، که در مجموع زیر پوشش دولت فدرال قرار گرفته‌اند.

اقتصاد کشور کانادا
مردم کانادا بعضاً به دلیل وجود منابع عظیم معدنی، از یکی از بالاترین سطوح زندگی در جهان برخوردارند. ذخایر فراوان عبارتند از : روی، نیکل، طلا، نقره، سنگ آهن، اورانیوم، مس، کبالت و سرب و همچنین ذخایر عمده‌ی نفت و گاز طبیعی وصنایعی از قبیل پالایش نفت، فلزات، مواد شیمیایی، آهن و فولاد را تشکیل می دهد. کانادا یکی از مهمترین صادرکنندگان غلات در جهان است و داراي محصولات کشاورزی و دامداری شامل میوه (عمدتاً سیب) گاو گوشتی و سیب زمینی است. جنگلهای وسیع از درختان خانواده‌ی کاج موجب برپایی صنایع چوب خمیر کاغذ و کاغذ سازی شده است. حوزه های غنی ماهیگیری در اقیانوس های اطلس و آرام، کانادا را به بزرگترین صادر کننده‌ ماهی و غذاهای دریایی تبدیل کرده است. این کشور از بخش بانکداری و بیمه‌ مهمی برخوردار است و اقتصاد آن در رابطه‌ نزدیک با اقتصاد ایالات متحد در چهار چوب قرار داد تجارت آزاد امریکای شمالی است.

معرفی آب و هوای کانادا

زمستان کانادا بسیار سرد است. برف از دسامبر تا مارس یا حتی آوریل روی زمین می ماند. در جنوب غربی بریتیش کلمبیا ،باران در زمستان شایع تر از بارش برف است. بسته به جایی که شما سفر می کنید، ممکن است در طول نخستین زمستان و برف غافلگیر  شوید. با لباس مناسب، آماده باشید که از زیبایی منحصر به فرد زمستان کانادا لذت ببرید. این لوازم را حتما نیاز دارید که بخرید: کلاه، چکمه، دستکش و کاپشن زمستانی

تابستان از ماه ژوئن تا سپتامبر ادامه دارد ،دمای هوای روز بین 20 تا 30 درجه ی سانتی گراد است. تابستان در جنوب انتاریو و کبک، اغلب  شرجی است.

پاییز و بهار فصل های کوتاهی هستند و باران زیادی می بارد.

موقعیت مناطق، بویژه فاصله از اقیانوس ها، بر آب و هوا تاثیر می گذارد. مثلا شهرستان ساحلی در بریتیش کلمبیا، مانند ویکتوریا، دارای آب و هوای گرم تر از شهرستان های داخلی مانند وینیپگ، مانیتوبا، هستند. آب و هوای کانادا روی هم رفته سرد و در بیشتر جاها قطبی است. البته آب و هوا در بخش جنوب غربی، جایی که شهر ونکوور و جزیره ونکوور از استان بریتیش کلمبیا در آن قرار دارند، معتدل است.
گرمترین  نقاط کانادا  “ویندسور” در اونتاریاو دیگری “ویکتوریا” در  بریتیش کلمبیا است.

بیشتر بخش‌های کانادا، تابستان‌های معتدل و زمستان‌های سرد و دراز و منتهای درجات دما را دارد. آب و هوای شمال کانادا قطبی است. در کران اقیانوس آرام میانگین دما در زمستان تنها کمی بالاتر از دمای یخ‌زدگی است. در بیشتر بخش‌های بریتیش کلمبیا ریزش باران سنگین است. کمابیش در همه کانادا برف سنگینی در زمستان‌ها می‌بارد.
از نظر پاکی هوا، در مقایسه با 90 کشور دیگر، کانادا  رتبه ی سوم پاک ترین هوا را دارد.که پس از استونی و جزیره ماری تیوس در شرق ماداگاسکار دارای پاکترین هوا است.

كيفيت زندگي
سازمان ملل متحد همواره کانادا را به عنوان یکی از بهترین مکانهای جهان برای زندگی معرفی می کند و همیشه در لیست ۱۰ کشور برتر از نظر کیفیت زندگی بوده است. داشتن دانشگاه های برجسته، شهرهای دانشجویی پویا و سبک زندگی با نظم و انضباط کانادایی این کشور را به مقصدی محبوب در میان دانشجویان تبدیل کرده است.

بر اساس رتبه بندی برترین کشورهای جهان از نظر سیستم آموزشی و تحصیلی در سال ۲۰۱۹ به نقل از U.S. News & World Report، کانادا در رتبه سوم این رده بندی قرار گرفته است. کانادا همواره در لیست ۵ کشور برتر اقتصادی در گروه کشورهای جی ۷ بوده و در لیست کشورهای جی ۲۰ بهترین کشور برای انجام بیزینس است. کانادا در زمینه سیستم تحصیلات بر اساس گزارش OECD  بالاترین کیفیت آموزشی دنیا را دارد. ۵ موسسه از معتبرترین مدرسه های بیزینس دنیا در کانادا قرار دارند.
کانادا در دسته  کشورهایی که کمترین نرخ بیکاری را دارند قرار دارد و این یک رکورد برای مشاغل این کشور محسوب می شود.

تولد فرزند در كانادا
نوزادانی که در کانادا متولد می شوند شهروند کانادا محسوب می شوند حتی اگر والدین آنها کانادایی نباشند بازهم خود کودک یک شهروند برای کانادا به حساب می آید و در طول تمام زندگی خود به طور آزادانه می تواند در این کشور حضور داشته باشد و از امکانات رفاهی و آموزشی این کشور استفاده نمایند.